Zlaté Česko – otázky a odpovědi

Stolní hra Zlaté Česko Otázky a odpovědi je sourozencem hry s velmi podobným názvem: Česko Otázky a odpovědi. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost vyzkoušet obě tyto deskovky, dovolím si tvrdit, že právě ta s přídavným jménem je opravdu zlatá. Zvídavým Čechům totiž nabízí hned dva herní modely, se kterými si můžete zdokonalit své znalosti v oblastech jako je česká kultura, vlastivěda, české osobnosti apod.

Základní hra s herním plánem v motivu staré mapy, má v zásadě stejná pravidla jako zmiňovaný příbuzný s modrým obalem Česko. Cílem hry je správně odpovídat na otázky ze šesti okruhů. Ty jsou vybírány podle toho, na kterém políčku skončí figurka po hodu kostkou. Každý okruh má svoji příslušnou barvu a pokud odpovíš správně, dostáváš žeton právě této barvy. Ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří nasbírat šest žetonů v šesti různých barvách, může se tento chytrolín přesunout ke středovému, finálovému poli.

cesko02

Ještě předtím však musí zvládnout postup mezi tzv. rohovým polem a středem mapy, což může ostatním poskytnout další čas na jejich pokrok v cestě za vítězstvím. V posledním kole hráč odpovídá na jednu otázku z okruhu, který mu vybere hráč po jeho levici. Tento soupeř však vybírá okruh bez toho, aby se předem podíval na otázky. V tomto případě by bylo mnohem zajímavější, kdyby pravidla nechala výběr na soupeři, který již v průběhu hry mohl poznat, jaké téma by finalistu asi nejvíce potrápilo a naopak. Ostatně je pouze na vás, jak si pravidla budete chtít vylepšit.

Zlaté Česko si mé sympatie získalo především díky dobyvatelské hře s názvem Dobývání Karlštejna, která se nachází na druhé straně herního plánu. Ta je totiž mnohem zábavnější než základní hra! Obsahuje trasu typu “Start – Cíl” a také velmi pěkně řešená akční políčka. Na své cestě za dobytím hradu získáváte zlaťáky, které mají strategickou roli nejen ve finále, ale již během putování mapou. Lze si díky nim zrychlit postup (zakoupením posunutí figurky o příslušný počet polí) a jsou nutné pro vstup do cíle, který je podmíněn zaplacením dvou zlaťáků. Hýřivý hráč, kterému na nádvoří nezbude ni zlaťák si pobude před vítěznou branou do chvíle, než tyto zlaťáky získá (za správně zodpovězenou otázku).

cesko03

Mezi akčními políčky se pak vyskytuje např. vězení (v následujícím kole hráč vynechává tah), políčko meč (při obléhání hradu došlo ke zranění a je nutné se vrátit o daný počet polí zpět) nebo políčko tajná chodba (za tři zlaťáky se můžeš dostat rovnou na nádvoří).

Jak asi tušíš, všechny otázky a odpovědi jsou připraveny na kartičkách. Otázky z jedné strany a odpovědi (3 možnosti) ze druhé. Kartiček je celkem 400 a přestože hra uvádí celkový počet 2400 otázek, po opakovaném hraní se nevyhnutelně stanou čím dál tím známějšími. Nám se už zhruba po desátém sezení ve třech lidech několikrát objevil stejný dotaz. Nabízí se proto otázka, zda-li jsou všechny opravdu unikátní? Ve více lidech se budou otázky “točit” ještě rychleji a tak je možné, že se Zlaté Česko početnějším skupinám ohraje mnohem dříve.

cesko04

Chápu, že vymýšlení otázek dalo pětici autorů určitě zabrat, ale pak by se možná hodilo dodatečné rozšíření, třeba v podobě nového balíčku karet. Cenově přijatelný další obsah by jistě udržel hráče po delší čas, ačkoliv je jasné, že se z obchodního hlediska výrobci vyplatí rovnou nové vydání celé hry (pořídíte okolo 550,- Kč). To, které mám je v pořadí čtvrté.

POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET, JAKÉ OTÁZKY SE V TÉTO HŘE NACHÁZEJÍ, KLIKNĚTE NA TENTO KVÍZ!

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
1 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
1 Napsali
Peske Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Peske
Čtenář
Peske

Dobře se mi tato recenze četla. Kdybych měl v plánu koupit si deskovou hru, nejspíš bych jí zařadil do výběru. Děkuji