Země zítřka

Filmy z dílny Walta Disneyho nepatří do kategorie mých vysloveně oblíbených žánrů. Zpravidla jde o rodinná dobrodružství, která potěší nenáročného malého i odrostlejšího diváka. Už nevím, kdo ani z jakého důvodu mi Zemi zítřka doporučil, ale viděl jsem to. A dokonce celé! Pokud mě totiž snímek nezaujme v několika prvních minutách, celou atrakci nemilosrdně vypínám.

Dovedu si představit, že tento film by mohl mít dvě hlavní skupiny diváků. V té první by byli ti, kteří v něm nespatřují pouze dětský film o cestování do míst mimo naši známou realitu, ale zároveň si v příběhu najdou jisté osobní poselství o nadějích a víře v ně. Ta druhá skupina diváků se pak nedokáže přenést přes šílený, či přímo fantasmagorický element děje a ve filmu vidí jen podprůměrné sci-fi, které může s napětím sledovat jen dětské oko. Zajímá-li vás, která skupina je mi bližší, musím odpovědět, že svým způsobem obě. A to zřejmě stejnou měrou!

Vzhledem k tomu, že filmy tohoto typu téměř vůbec nesleduji, triky a počítačové efekty mi hned v úvodu ukázaly, jak daleko se ve filmové tvorbě tato oblast posunula! Země zítřka, která do našich kin přišla na jaře loňského roku, je zkrátka od začátku do konce plná elektrizujících momentů, ve kterých se hollywoodští “trick-masteři” opravdu vyřádili. To je nejspíš největší kvalita snímku, který by však mohl být minimálně o polovinu kratší. Přesto jste díky skvělým záběrům ochotni vydržet do rozuzlení zápletky po celý film, jehož délka lehce překročila dvě hodiny.

O jakou zápletku tedy jde a na co se můžete těšit? Spoilerovat nebudu a převyprávění scénáře se ode mě opět nedočkáte. Ostatně, pokud máte rádi herce George Clooneyho a ještě k tomu se vám líbí sympatická Britt Robertson, zápletku ani nepotřebujete. Ale pokud byste přeci jenom na nějakém příběhu mermomocí trvali, najdete celkem zajímavý námět o světě, který existuje mimo náš čas i prostor a svým výtvarným zpracováním připomíná spíše zábavní park. Je to Země zítřka!

Tento záhadný svět však skrývá další tajemství, jejichž objevování i rozplétání povede k boji o zítřek a samozřejmě záchranu lidstva. O tu se budou muset postarat právě Frank (G. Clooney), Casey (B. Robertson) a k tomu jim dopomáhej ty, prťavá, ale roztomilá Athéno (R. Cassidy)! Po krku si půjdou roboti v lidské i nelidské podobě a finální drama se bude vyvíjet opravdu dramaticky. Snad na vás závěrečné scény nebudou působit až příliš komicky. Těžko říct, jestli to mělo původně vypadat až tak epicky.

Filmaři dokázali vytvořit velmi uvěřitelné prostředí a vy si budete připadat opravdu jako v pohádce. Možná by se za těchto okolností dalo leccos odpustit a vzhledem k tomu, že je film určený především dětem, nemá cenu ani význam se pohoršovat nad nedostatky, které mohou odhalit pouze dospělí. Děti se budou jistě náramně bavit a každý, kdo má rád jejich smích i výkřiky překvapení, bude v Zemi zítřka také šťastný!

A “pseudo poselství” tohoto příběhu? Važme si snílků! V každém z nás je schován také jeden.

zemezitrka02

Zdroj: vlastní Foto: Falcon Film

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
1 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
1 Napsali
Hráč 0 Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Hráč 0
Redaktor
Hráč 0

Zajímavé, scifi mám rád, ale tohle mi nějak uniklo. Až na ten příšerný dabing, to vypadá jako docela příjemná rodinná scifi oddychovka.