Země oceli

Mám rád filmy s ponurou atmosférou zapadlého amerického venkova či malých měst, kde se promítají podivné osudy ještě podivnějších postav. Tím nejzajímavějším, co Země oceli nabízí, je právě tahle atmosféra, jako dělaná pro hrůzostrašný zločin zahalený tajemstvím místních obyvatel.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Malé pensylvánské městečko si žije svým vlastním, ospalým životem, dokud se neobjeví utonulý chlapec. Jeho smrt se nejprve považuje za nešťastnou náhodu, ale místní popelář Donald Delvin, který trpí Aspergerovým syndromem, má naštěstí úplně jiný názor, než policie. Způsob chlapcova zmizení a okolnosti, které Donald postupně odhalí, spustí vyšetřování na vlastní popelářovu pěst. 

A začíná příběh, který velmi netradičně, dovolím si tvrdit, že téměř komicky, kontrastuje s onou ponurou atmosférou. Policie dává od případu ruce pryč, ale Donald Delvin se jej za žádnou cenu nechce vzdát! Mohli bychom se tomu bezesporu velmi dlouho smát, ale zároveň můžeme připustit, že lidé s Aspergerovým syndromem zkrátka vidí věci a jejich význam úplně jinak. A to jim nesmíme mít za zlé! 

Takže ano, je trochu zvláštní, že popelář Donald rozjíždí pátrání a za pomoci svérázné kolegyně a kamarádky z popelářského vozu, se pokouší vyslýchat podezřelé, ale na druhou stranu je to patrně jediný člověk, který chce znát pravdu a za svým cílem si také jde. Místní šerif mu to samozřejmě důrazně rozmlouvá, protože hrozí, že by mohl, nějakým nadpřirozeným způsobem, případ ještě vyřešit! Houževnatost a odvaha však mladému popeláři nechybí a tak se nějakým hejskem od policie zastrašit rozhodně nenechá! 

Přestože mrtvého chlapce Tylera Zeiglera neznal nijak důvěrně, nebylo mu jeho zmizení lhostejné. Viděl malého kluka, který skončil hlavou v potoce a příliš rychlé závěry těch, kteří měli jeho smrt objasnit. Donald má totiž dceru v podobném věku a uvědomuje si, jaké by to bylo – ztratit své dítě. 

Celá ta honba za pravdou má často velmi zvláštní zvraty, které mohou v divákovi vyvolat určité rozpaky, ale díky povaze hlavního hrdiny to nebudete mít problém dokoukat do konce. Dokonce si myslím, že se herci Andrew Scottovi podařil mimořádný herecký výkon, ne-li životní role! Bohužel je také jediný, kdo něčím podobným celý tento minimalistický thriller táhne. Ostatní postavy nejsou příliš výrazné a nechci spekulovat, čí je to vina? 

Přesto je snímek Země oceli dobrou podívanou, ze které jsem zklamaný rozhodně nebyl, i když se k filmu patrně znovu nevrátím. V době publikování článku najdete snímek ve službě HBO GO.

Zdroj: Elisty.cz Foto: Bulldog Film

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na