Windows 10 – mít či nemít?

Na bezplatný přechod k novému operačnímu systému Windows 10 už zbývá přesně 14 dnů. V pátek 29. července 2016 tato nabídka od Microsoftu vyprší a proto je nejvyšší čas, abychom si řekli, jestli má cenu se do něčeho takového vůbec pouštět.

Předně je nutno uvést, že se v následujícím článku věnuji především mým vlastním zkušenostem s upgrade Win 7 na Win 10 a nemluvím tedy o čisté instalaci tohoto OS. Přechod jsem provedl na notebooku Dell Inspiron N5110, který však není v seznamu výrobcem podporovaných zařízeních pro nový OS. Šlo tedy vyloženě o pokus, jak si “Desítky” s tímto hardwarem poradí. Sice až na druhý pokus, ale nakonec poradily! Proto bych vám jako první věc, než se do jakékoliv instalace Windows 10 pustíte, doporučil zjistit na stránkách výrobce, jestli je systém podporován.

Instalaci nových Windows by měli především méně zkušení uživatelé provádět pouze s jistotou, že jejich PC je výrobcem uvedeno jako vhodné pro tento upgrade. Rozhodně se nespoléhejte jen na bílou ikonu oken v systémové liště, která vás láká, abyste co nejdříve provedli aktualizaci na Win 10! Mohu potvrdit, že to Microsoft zkouší i tam, kde není zaručena stoprocentní funkčnost či stabilita OS. Pokud se však nebojíte trochu experimentovat a máte dostatečně volné místo na pevném disku (32 bitová verze = 16GB, 64 bitová verze = 20 GB, pro downgrade ideálně více),  neváhejte a experimentujte!

Můj přechod na Windows 10 se při prvním pokusu zcela nezdařil. Patrně šlo o některé nedokončené procesy v předchozích aktualizací a jak jsem si později vygooglil, nekompatibilita IDT zvukového ovladače, který Win 10 na mém modelu vadí. Po několika vteřinách se mi začala překreslovat grafika lišty a plochy. Vypadalo to, jako by se celé prostředí “explorer” znovu načítalo. Nedala se spustit žádná aplikace, protože mě to z ní okamžitě, během nového načítání, vyhodilo “na plochu”. Naštván a rozezlen jsem se v první chvíli rozhodl pro downgrade, tedy návratu k předchozí verzi operačního systému – Windows 7. Tuto možnost Desítky nabízejí do třiceti dnů od jejich instalace. Pak už je tento proces nevratný.

win10-03

Downgrade byl bezproblémový a všechno vypadalo tak jako dříve. Jenže jsem už z práce na Windows 10 zvyklý a nechtěl jsem se smířit s tím, že budu doma civět do Sedmiček. A krom toho, když si hraju s PC a něco se mi nedaří, snažím se bojovat přinejmenším tak dlouho, dokud to nefunguje správně nebo to přestane fungovat úplně! Druhý pokus naštěstí vyšel. Znovu jsem obnovil předchozí aktualizace a pak ještě odebral IDT ovladač. Heuréka! Všechno běželo! Alespoň na chvíli.

Win 10 obsahují mimořádně užitečnou novinku, kterou je tzv. Centrum akcí. Jedná se o notifikaci všech důležitých nebo nastavených událostí, na které chcete být upozorněni. Tato utilita vypadá sice velmi působivě, ale záhy mi začala vykazovat drobné chyby. Tak například, pokud si nastavíte, že nechcete, aby vám na pozadí systému běžela integrovaná aplikace Kalendář (Nastavení > Soukromí > Aplikace na pozadí), zjistíte, že se vám přestane zobrazovat oznámení o nové poště. Nebo už není tak pravidelné. To způsobuje propojení tohoto programu s aplikací Pošta, která se tváří jako jednoduchý e-mailový klient a pokud se jej rozhodnete, jako já, vyzkoušet, jásat radostí zřejmě nebudete. Nepochybně to někomu může stačit a nepochybně vás stejná chyba s notifikací potkat nemusí.

win10-04

S čím jsem se dále setkal nejen v diskuzních fórech, ale také “na vlastní Windows,” je automatické nastavení tzv. Období klidu po spuštění systému. Nestává se to úplně vždycky, ale řekl bych, že velmi často. V úžasném Centru akcí je totiž ještě úžasnější tlačítko (ikona se mi říkat, vzhledem k designu tohoto prvku, opravdu příčí), s obrázkem půlměsíce. Nejedná se o Sýrii ani Irák, ale o skutečné Období klidu, kdy je notifikace důležitých událostí umlčena. Přesněji řečeno, události sice probíhají dále, ale už nejsou doprovázeny systémovými a zvukovými výkřiky. Ačkoliv restartujete či vypínáte Windows a tento režim omezení notifikací nemáte aktivní, může se stát, že s dalším přihlášením do systému aktivní bude. Microsoft svádí chybu, v oficiálním diskuzním vlákně k tomuto problému, na špatnou instalaci či nepodporovaný hardware. Tuhle odpověď má technická podpora asi nejoblíbenější. Najdete ji téměř všude.

V žádném případě nechci Centrum akcí úplně zatracovat! Byla to jedna z prvních věcí, která mi na Win 10 opravdu padla do oka. Prostor, kde se objevují oznámení z různých aplikací a zároveň přepínače umožňující rychlý přístup k systémovým funkcím, je zkrátka návyková. Pokud funguje správně, už nezmeškáte žádný mail, zprávu z Facebooku nebo vlastní důležité upozornění, které si můžete nastavit v nové aplikaci Budíky a hodiny nebo třeba Kalendáři!

Kalendář je navíc možné synchronizovat např. s vaším Google účtem, což považuji za velmi rozumný krok! Veškeré plány a oznámení jsou tak dostupné i zde. Samozřejmostí je editace či přidávání nového obsahu a jeho automatická synchronizace všude tam, kde účet s kalendářem používáte. Windows 10 mají ale více nových aplikací, které pro vás mohou být užitečné. Změnou prošel hudební a multimediální přehrávač, stejně tak jako prohlížeč obrázků, který je přehlednější a více připomíná organizaci dat na jakou je zvyklý uživatel Androidu či jiného mobilního OS.

Vzhled samotných Win 10 vychází z Win 8 a své využití nachází i na tabletech (proto v Centru akcí naleznete položku Režim tabletu). Předpokládá se tedy dotykové ovládání a tomu je přizpůsobený celý interface, včetně nabídky Start. Ta má již svoji tradiční, byť do praktické podoby rozšířený, vzhled a je na uživateli, jak si jednotlivé nabídky uspořádá. Pokud si rádi hrajete se vzhledem a nastavením nejpoužívanějších objektů, jistě vás nový Start dostatečně uspokojí!

win10-02

Osobně považuji design Windows 10 za nejpovedenější ze všech předchozích verzí a to včetně nového loga i přihlašovací obrazovky. To je ale otázka vkusu a ne každý se mnou bude souhlasit. Jestli je moje nadšení opravdové nebo se jedná pouze o dlouhodobou znuděnost z užívání Win XP a Win 7 s minimální změnou v této oblasti, nemohu s jistotou určit. Faktem ale je, že se mi Desítky jednoduše líbí.

Kdyby se mi ale líbil pouze vzhled, bylo by to trochu málo. Proto musím ještě zmínit procházení souborů a složek prostřednictvím Průzkumníka souborů, který se konečně pochlapil a uvědomil si, že je nezbytné zajistit svým uživatelům maximální komfort a pohodlí během jeho používání. Hlasitě proto volám: “Díky za Rychlý přístup!” Tak se totiž jmenuje nabídka v levé části průzkumníkova okna, kde najdete nejčastěji otevírané složky na vašem PC a jde o jednu z nejpraktičtějších vlastností tohoto prohlížeče obsahu. Jen škoda, že už tento pomocník není dostupný také z jiných aplikací.

Dalo by se toho napsat ještě mnohem více, ale chtěl jsem se zaměřit hlavně na to, co považuji z mých dosavadních zkušeností za nejdůležitější. A tak ještě na závěr jeden zajímavý postřeh: můj notebook není žádný herní stroj, ale “WoWko” jsem na něm vždycky bez problémů rozeběhl. V novém datadisku Warlords of Draenor už jeho grafická karta občas nestíhala (fps pod hodnotou 30). Win 10 mají nejspíše ovladač, který s grafikou pracuje efektivněji a tak v místech, kde se WoWko zbaběle trhalo, pozoruji výrazné, přestože nikoliv uspokojivé, zlepšení!

Pokud v následujících 14ti dnech Windows 10 zdarma vyzkoušíte, sami zjistíte, jestli vám a také vašemu PC budou vyhovovat nebo ne. Třicet dnů můžete zkoušet s možností návratu k předchozímu OS. Ani tento, ani jiný článek vám nevynahradí vlastní zkušenost a když už tu možnost máte, není marné ji využít. Já už u nového systému zůstal a zvykl si na všechny jeho vychytávky a úroveň prostředí. Budu vám však vděčný za jakékoliv vaše poznatky, zkušenosti a názory, které neváhejte přidat do komentářů.

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na