Výslovnost cizího jazyka

Pokud jste se někdy ocitli v situaci, že jste neměli jistotu ve výslovnosti nějakého slova v cizím jazyce, jistě byste uvítali pomoc přinejmenším rodilého mluvčího. V následujícím článku si představíme skvělý internetový nástroj, který vám s podobným problémem může pomoci srovnatelně.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Portál FORVO je totiž největší sbírkou výslovností na světě a místem, kde naleznete miliony slov od rodilých mluvčích jazyků, ze kterých pocházejí. Součástí aktivní komunity uživatelů se můžete stát i vy a to prostřednictvím uživatelského účtu s bezplatnou registrací. Webové stránky mají španělského vlastníka: Forvo Media SL ze San Sebastiánu a jsou v provozu již od ledna 2008.

Mezi jazyky s největším počtem namluvených výslovností (přes 100 000) patří samozřejmě Angličtina, Němčina, Francouzština, Ruština ale také Japonština, Španělstina, Italština nebo třeba Čínština, Nizozemština či Švédština. Ostatně z následujícího přehledu můžete zjistit, v jakém rozsahu jsou zastoupeny ostatní jazyky.

Google překladač sice také nabízí možnost poslechnout si výslovnost překládaného slova, ovšem Forvo nabízí více různých výslovností od různých mluvčích. Pravda je, že leckdy také s různou úrovní srozumitelnosti, ale většinou jsem s poslechem neměl problém. Celkem užitečné jsou také doplňující informace, např. odkud mluvčí je nebo jaké hodnocení nahrávka má. Hodnotit, sdílet či komentovat lze pouze po přihlášení. 

Portál nabízí také řadu zajímavých kategorií. Nevíte si rady s výslovností např. jmen sportovců Ligy mistrů? Tato stránka může být velmi užitečná. V rubrice Události najdete přehled aktualit, ve kterých jsou uspořádány odpovídající názvy a jména tak, abyste je nemuseli, v případě potřeby, hledat jednotlivě! Názornou ukázkou může být tato stránka o novém ročníku udílení cen Zlatý glóbus. Patříte-li mezi příznivce Hry o trůny, můžete navštívit tento odkaz a porovnat výslovnosti s původním znění tohoto seriálu HBO. 

Forvo není dokonalé, ale rozhodně stojí za pozornost nejen v případě, že se chcete ujistit, zda-li rozumíte fonetickému přepisu správně, ale také když potřebujete s výslovností rychle poradit. A pokud se vám stránky budou líbit natolik, že finančně podpoříte jejich provoz, můžete zaplatit jednorázově od 3 USD až do libovolné částky nebo můžete přispívat stejným způsobem měsíčně. 

Zdroj: vlastní Foto: lifehacker.com, freechineselessons.com, forvo.com

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na