Viktor WASSERFALL Ferus

Wasserfallova videa jsem na YouTube zaregistroval úplnou náhodou. Vlastně to není tak docela pravda, protože YT navrhuje podobná videa podobných videí a drze napovídá, co by se mi mohlo líbit. Když jsem zjistil, že se tenhle výtečník rád vrtá v PC a často se zaobírá i staršími kousky, nezůstalo pouze u jednoho videa, které jsem zhlédl. Na Viktorovi se mi líbí především to, že je důsledný v popisování toho, co ve videu dělá a zároveň se umí velmi dobře a osobitě vyjadřovat. Takových youtuberů je dnes mezi jeho vrstevníky opravdu málo a tak se nedivte, že jsem se rozhodl na Wasserfallovu tvorbu upozornit i zde. E-mail dal e-mail a rozhovor je na světě!

Váš YouTube kanál se zaměřuje na oblast IT. Jaký máte přehled o svých odběratelích? Sledují Vaše videa také ženy?

Myslím si, že celkem dokážu odhadnout svojí cílovou skupinu. Buď se jedná o děti, které mají zálibu ve výpočetní technice a při náhodném procházení Youtubu objevily můj kanál. Od nich většinou přicházejí komentáře s otázkami, na které je (pro mě) odpověď naprosto zřejmá, např. se ptají, jak mají přeinstalovat systém, nebo kde je asi chyba, když jim počítač hlásí „BOOT DISK FAILURE“. A když se na nic neptají, tak často kritizují, ale věci, co nemají s obsahem videa co dělat. Příklad – video bylo o instalaci sítě a někdo se mě v komentářích vyptával, jestli mi nevadí, že mám v bytě starý nábytek (ve videu byla z mého bytu vidět akorát pohovka, konferenční stolek a obraz krajiny na zdi).

Pak mě sledují lidé jako já, kolikrát i třeba o generaci starší. Nadšenci do výpočetní techniky, co v mých videích sledují to, co je baví, třeba sem tam pochytí nějakou novinku a když řeknu něco špatně, tak to nezapomenou v komentářích vypíchnout. ☺

Nějaké ženy mě určitě sledují také – zaprvé mají podle Google Analytics na sledovanosti mých videí asi 17% podíl, za druhé jsem částečně takhle poznal svojí expřítelkyni. Ale ženy nejspíš nesledují videa o IT, ale spíš starší „sketche“, nebo videa o počítačových hrách.

Co bylo prvním impulsem k tomu, že jste začal s video tvorbou a publikováním na YT? Inspiroval Vás trend „youtuberů“ nebo jste měl jiný důvod?

Odjakživa mě bavilo natáčet videa. Už jako malý jsem si ještě na Hi8 kameru natáčel různé „reportáže“, dokumentoval jsem různé události… Pak jsem si v roce 2009 založil youtube kanál. Tehdy nějaký trend youtuberů vůbec nebyl. Navíc si jasně pamatuji, že založit si kanál nebylo nic snadného, jelikož každý musel mít unikátní přezdívku (dneska se už youtube dělá přes účty google, takže tento problém padá) a všechny byly obsazené. Já zkoušel všechno, až mě napadlo tam napsat výrobní označení mého mobilu. To je také důvod, proč na můj kanál vede odkaz youtube.com/nokia6085ful.

Už v té době jsem vytvořil pár videí z oblasti IT, např. jsem kompletně představil svůj počítač IBM PS/2 model 56 slc, popsal jeho obsluhu přes systém MS-DOS a vysvětlil úlohy konektorů na zadním panelu. Zrovna na tohle video si vzpomínám, že způsobilo celkem velký obdiv, jelikož mi bylo teprve devět let a už jsem z dané oblasti mnoho znal. Bohužel, tehdy bylo zabezpečení online účtů mou velmi slabou stránkou, a tak se někomu jednoho krásného dne začátkem léta 2011 podařilo se mi do účtu dostat a všechna videa mi smazat. Touto ranou jsem se dost poučil a od té doby mám všude velmi silná hesla.

Shrnu to tedy tak, že prvním impulsem k videotvorbě bylo tedy čistě mé nadšení k publikování na YT – zjistil jsem, že něco takového jde. ☺

Jak vnímáte úroveň české YT scény obecně? Nemyslím teď pouze IT příspěvky. Sledujete i jiná videa, než jsou ta se zaměřením na techniku?

O české YT scéně jsem dřív měl velký přehled, nicméně poslední tři roky už YT tolik nesleduji, takže už nejsem úplně v běžném obraze. Celkově bych řekl, že je tu hrstka youtuberů, které sleduji, jelikož mám pocit, že jejich tvorba za něco stojí (těmi jsou např. Markus, Nejfake, Errol, Naprosto Retardovaný, Bender…), ale ti jsou bohužel často zastíněni pomíjivou slávou frajírků, jejichž tvorba stojí na tom, jaký měli zrovna den, kde hodili petardu do autobusu, nebo jak se vzájemně napálili. Nemám vůbec nic proti pranksterům, např. u kanálu Pimps jsem se již několikrát velice dobře bavil, ale většina ostatních nemá nápad a ve videích spíš sázejí na to, že prorazí s tím, co už je dávno známé od jiných.

Dřív jsem hodně taky sledoval Let’s play videa od Crafáka. To je jediný youtuber, na kterého opravdu nedám dopustit. Dá se říci, že u jeho videí z Minecraftu jsem vyrůstal. ☺

Prozraďte své 3 nejoblíbenější autory, jejichž tvorbu na YT pravidelně sledujete.

Z Česka to bude Jan Prušák s jeho X-Computers, ale jinak pravidelně sleduji ukrajinský SlivkiShow a holandský Retro machines.

Ovlivňuje váš přístup k natáčení videí např. konkurence nebo je vám jedno, jak se to vše mimo vás odehrává?

Konkurence – mám já vůbec nějakou? Dělá vůbec v Česku videa o správě dvacet let starých počítačů někdo další? ☺ O nikom takovém nevím.

Ale teď vážně. Já si v životě obecně s dost věcmi neberu servítky a dělám si po svém, co se mi zlíbí. Na youtube se od konkurence maximálně nechávám inspirovat ve stylu natočení – rozložení snímku, styl střihu, uvedení informací. Jinak si to, co natočím, jak to natočím, co vše uvedu, vymýšlím sám. Neprojíždím youtube a nehledám, co bych mohl okopírovat od konkurence. Maximálně zmíním důležité informace, které jsem třeba zaslechl jinde, ale v tomto případě často zmiňuji zdroj.

Jestli mi může někdo na CZ/SK youtube konkurovat, tak je to Milanfon. Ale i mezi námi je rozdíl. ☺ Milan pravidelně sleduje novinky v hardwaru, podává o tom informace, pro videa si píše scénáře. Pravidelně informuje o tom, jaká počítačová sestava by právě byla tou nejlepší volbou. V tom ho dost obdivuji, protože já bych na něco takového neměl čas. 

Zatímco on věnuje své tvorbě velkou přípravu a přemýšlí o tom, co by natočil, tak já jdu na videa většinou bez přípravy. U mě je to obvykle tak, že si na stůl dám nějaký počítač s úmyslem provádět správu a v tu chvíli si řeknu, že bych z toho i mohl udělat video. Za zmínku stojí i fakt, že cokoliv říkám před kamerou, říkám bez přípravy.

Shrnu to tak, že se čas od času podívám, o čem točí videa i třeba jiní tvůrci videí o PC, ale vysloveně to nijak neovlivňuje můj přistup k natáčení.

Kolik finančních prostředků jste již od začátku působení na YT investoval do technického „video zázemí“?

Měl jsem dříve několik kamer, ale vysloveně kvůli natáčení na youtube jsem si koupil až svůj současný fotoaparát. No a k tomu se pojí spousta příslušenství, od objektivů, přes stativ až třeba po světla. Celkově jsem v tom zatím za několik desítek tisíc, s tím, že hodně věcí jsem koupil po bazarech.

Jak se vypořádáváte s lidmi, kteří se označují jako „hateři“? Nebo se vám tahle skupinka uličníků naštěstí obloukem vyhnula?

Vím, že mám pár ortodoxních haterů, kteří mi pod každé video jdou pravidelně dát dislike, aniž by zhlédli jeho obsah. ☺ Ale hateři, kteří se projevují jen dislikováním, jsou neškodní.
Nestává se mi často, že bych dostal komentář či zprávu, co by postrádala hlavu a patu a byla by akorát plná nadávek na mojí osobu. Celkově si myslím, že mám velmi dobrou komunitu diváků, díky čemuž čtení a reagování na komentáře pod videi patří mezi mé velké záliby.

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Pages: 1 2

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na