Údolím Doubravy

V polovině srpna se naše expedice: Pořádková a Cosmos vydala probádat některá zákoutí Českomoravské vrchoviny a jako svoji základnu jsme se rozhodli zvolit město Hlinsko, ležící na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Ždárských vrchů a Železných hor v povodí řeky Chrudimky.

Ubytováni jsme byli přímo uprostřed památkové rezervace Betlém, kde je zachován jedinečný urbanistický celek roubených domků drobných řemeslníků, které byly postaveny ve druhé polovině 18. století. V těchto opravených objektech návštěvníci naleznou nejen ukázky dílen a bydlení původních obyvatel, ale také zbrusu novou stálou Expozici masopustních masek a obchůdek z Hlinecka.

Hned na druhý den jsme si naplánovali výlet do přírodní rezervace “Údolí Doubravy”. Nachází se v oblasti Železných hor, severovýchodně od Chotěboře a nedaleko obce Bílek. Právě do této vesničky jsme se přiblížili vozovidlem, které jsme zaparkovali před informační tabulí, na parkovišti hlídaném lesní zvěří. Odtud jsme se vydali po červené značce směrem tajuplný les a město Chotěboř. Naštěstí od rána celkem vydatně pršelo, takže se trasa stala rázem nečekanou výzvou pro moji nevhodnou obuv s hladkou podrážkou, která na mokrých balvanech, jenž obejít rozhodně nešlo, nepatrně klouzala. Bylo to příjemné a vlhké adrenalinové dopoledne…

doubrava1

Na prvním obrázku je dobře vidět, že kam se nedostane člověk, dostane se plastová láhev. Ano, to co vidíte v pravé části snímku je skutečně názorná ukázka bezohlednosti a naprosté lhostejnosti českého turisty k okolí. Navzdory nepochopitelnému chování těchto prasat a fracků je však známo, že řeka Doubrava, pramenící v oblasti Ranského Babylonu, patří k čistým řekám, což dosvědčuje výskyt vzácných druhů rostlin i živočichů, např. raků. Po celém svém toku vytvořila kamenné řečiště, plné skalních věží a obřích hrnců, s vodopádem a kamenným mořem.

doubrava2

Cesta po červené byla náročná na terén, ale rozhodně krásná co do okolních zajímavostí. Velmi nás překvapilo, že jsme i po této trase potkávali menší děti v doprovodu svých prarodičů a vůbec seniory všech typů a značek. Příhodu se zmatenou babičkou, která se ptala na cestu a naši odpověď, že je to ještě pořádná štreka, si nechám na jindy. Ostatně Péti odpověď, že se vracíme z Chocně podél Doubravky, také moc důvěry nevzbudila… V našem příběhu se nyní zastavme u mé nejpovedenější fotky, kterou se mi povedlo zachytit na pouhý telefon. Pohled do korun stromů mne vždycky fascinuje a bylo moc příjemné, že dopolední déšť nakonec ustoupil odpolednímu slunci…

doubrava3Nad údolím se nachází vyhlídka Sokolohrady, poblíž mají být zbytky původního hradu Sokolov ze 13. století, ale tento úsek jsme nějakým záhadným nedopatřením minuli. Na protějším svahu přes řeku jsme se však vyškrábali na skalní věž “Čertův stolek” s vyhlídkou. Celým údolím prochází naučná stezka Údolím Doubravy, která je dlouhá 4,5 km. Začíná u Horního mlýna u Chotěboře a končí v obci Bílek (ano, šli jsme z opačného konce). Na jedenácti zastaveních seznamuje s romantickými místy, nalezišti chráněných rostlin a živočichů.

doubrava4

Naši expedici do Údolí Doubravy považuji za velmi vydařenou a jestli vás tato malá ukázka navnadila se do těchto míst podívat, určitě neváhejte. Procházku si můžete udělat i po schůdnější zelené nebo modré značce a okolní příroda vás svým půvabem odmění zajisté stejně!

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
2 Napsali
Michal cOsmOsarwi Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
arwi
Čtenář
arwi

Znám to tam a ráda se tam vždy po nějakém čase vracím.Je to tam hezké,romantické.Ale s tím,že je to tam fyzicky náročné,nemůžu souhlasit..Asi je rozdíl,když je sucho,nebo po vydatném dešti.