Tiché místo

Když jsem se nedávno zamyslel nad nabídkou sci-fi filmů poslední doby, dospěl jsem k závěru, že tvůrci se často upínají k velmi podobným tématům: vesmírná loď -> problém -> souboj s časem a vzájemné vztahy posádky. Proto jsem s otevřenou náručí přivítal snímek Tiché místo, který se celý odehrává na Zemi a to bez nějakého přesunu do kdovíjak vzdálené budoucnosti. Tahle situace by  totiž mohla nastat kdykoliv. A ne, nebojte, nemám teď na mysli obří asteroid, který bude likvidovat nasteroidovaný Bruce Willis a jeho kamarádi.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Představte si, že si naši krásnou planetu vyberou výtečníci z jiných světů, kteří velmi rychle zaútočí na cokoliv, co vydává zvuk či hluk. Zbývající populace, která je zde reprezentována rodinou Abbottových, se snaží přežít. Potichu. Nástrahy prostředí jsou však nevypočitatelné a hlasitější projevy jakékoliv činnosti mohou znamenat velké riziko nebo dokonce smrt. Lee a Evelyn, společně se svými dětmi, sice mají své tiché místo k životu, ale bez doplňování zásob a výprav do okolí, to zkrátka nejde. 

Svět, ve kterém musíte být absolutně potichu. Svět, ve kterém si nemůžete pustit nahlas hudbu. Svět, který je důvěrně známý všem neslyšícím, působí jako zvláštní připomenutí toho, jak významný je pro slyšícího člověka sluch. Tato skutečnost zajímavým způsobem kontrastuje s tím, že Regan, dcera Abbottových, je neslyšící a vnímá situaci jinak, než ostatní. Jde o spojitost, která dělá film Tiché místo ještě působivějším, protože Regan je vlastně celý svůj život na “tichém místě”. 

Evelyn Abbottová je navíc těhotná, takže se bude muset vypořádat s porodem. Oprava: s bezhlučným porodem. Kde to provést? A jak umlčet dítě, které bude ječet od chvíle, kdy poprvé vykoukne na své němé a vyděšené rodiče?! Bude stačit roubík nebo nějaká odhlučněná místnost? A co dál? Tohle rozhodně není svět pro mimina! A pro ta ubrečená už vůbec ne! 

Námět mi přijde skvělý, přestože se nakonec všichni společně snaží čelit nepříteli ve svém útočišti na opuštěné samotě. Vzpomněl jsem si na snímek Znamení z roku 2002, který pro mě osobně představuje jeden z nejlepších mysteriózních sci-fi, odehrávajících se na Zemi. Tiché místo nakonec odhalí samotnou podobu nepřátel velmi jasně a těžko soudit, jestli to bylo nutné. Já bych si uměl představit i větší míru tajemství, kterým by tahle mimozemská verbež mohla být obestřena. 

Na druhou stranu chápu, že tvůrci filmu, kterými jsou, mimochodem, sami představitelé titulních rolí – manželé John Krasinski a Emily Bluntová, to chtěli mít v závěru poněkud drastické. Možná pustili uzdu své fantazie až příliš daleko, ale jistá teatrálnost k tomuto druhu filmů zřejmě patří. Alespoň se divák nebude nudit! Já se tedy rozhodně nenudil. 

Tiché místo mě od začátku do konce udržovalo v jistém napětí a díky skvělému audiovizuálnímu zpracování, uvěřitelným hereckým výkonům a především neotřelému námětu, mám z filmu velmi dobrý pocit. A přestože nepřekonal mé oblíbené Znamení, rozhodně si jej budu ještě dlouho pamatovat. A co vy? Měli jste možnost film Tiché místo vidět? Jaké jsou vaše dojmy? Napište do komentářů níže! 

V době zveřejnění tohoto článku je film dostupný v rámci služby HBO GO

Zdroj: vlastní Foto: Paramount Pictures

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na