Syma X5C – dron do začátku

O drony ani jiné létající harampádí jsem se nikdy příliš nezajímal. Jednou jsem však na YouTube zahlédl videa, ve kterých se proháněly různé druhy kvadrokoptér a následně začal hledat další záběry, ve kterých někdo ovládá tento druh bezpilotního létajícího objektu. Fascinující byly také FullHD či 4K videa z dražších typů dronů a samozřejmě technické detaily provozu samotného zařízení. Na kanálu Igora Vlahoviče jsem neustále nacházel nová překvapení a pomalu v sobě probouzel zvědavost i chuť si, alespoň něco z toho, vyzkoušet osobně.

K tomu nakonec došlo na jaře tohoto roku, kdy už jsem měl zkušenost s malým dronem Kodo Dromida (ukázka ve videu). Ten dostal totiž táta k svátku. Ode mě. O něco později se dal ve stejné cenové relaci (do 2000,- Kč) sehnat větší model Syma X5C, pro který jsem se rozhodl já. Stále je ve výprodeji nabízen za krásných 1479,- Kč, což už je cena, která začátečníka jistě nebude tolik bolet, zejména v případě, že dron havaruje a odejde do křemíkového nebe.

Kupovat si do začátku dražší dron jsem si rozhodně nedoporučil a pokud nevíte, co od podobné kratochvíle očekávat, buďte v nákupu raději stejně opatrní. Pro úplné začátečníky je vhodnější spíše střední velikost dronů, než úplné “miniverze” typu Kodo. Díky lepší stabilitě se ovládají lépe, ale může jít pouze o můj neodborný dojem, který nemusíte brát vážně. Přesto jsem měl ze začátků řízení Symy mnohem lepší pocit, než u Koda. Škoda, raději bych tátovi podstrčil něco zvladatelnějšího, co by mu vydrželo déle než dva týdny. Správně, “crashnul” to o strom, ale opravíme a poletí se dál.

Ještě před nákupem X5C jsem byl seznámen s délkou letu tohoto a podobných dronů. 8 minut opravdu není moc a proto se bezesporu vyplatí investovat do vícero baterií. Samotná baterie Li-Pol 650 mAh 3.7V stojí v nejlevnějším e-shopu 290,- Kč. Nabíječka pro čtyři kusy vás vyjde na 260,- Kč. Dá se však pořídit výhodnější set, např. 4ks + nabíječka okolo 1000,- Kč. Když mi poprvé odešel motorek, ptal jsem se prodejce, jestli jsem nemohl přetížit dron delší dobou letu a okamžitým vyměňováním baterií. Údajně by k tomu dojít nemělo, ale raději ať dělám průběžné kratší pauzy, radil pán po telefonu. Proto vám doporučuji vzít tuto skutečnost na vědomí, abyste si ušetřili případnou opravu.

x5c-02

Žádné větší problémy jsem během používání tohoto dronu neměl. S vysílačem Syma komunikuje na frekvenci 2,4GHz a ta by měla zaručit dosah 100 až 150 metrů. Jako správná “dronlama” jsem ještě lety do větších vzdáleností neměl možnost vyzkoušet a poflakoval jsem se zatím jen nad dvorečkem a zahrádkou, jak je ostatně vidět také ve videu.

Kvadrokoptéra umí také čtyři akrobatické kousky, tzv. 3D flip. Jedná se o přemety dopředu, dozadu, doleva a doprava, ale rozhodně jej zkoušejte až ve chvíli, kdy se trochu seznámíte se základními letovými dovednostmi. Nikdo přeci nemá rád, když mu přistane rotující předmět na hlavě. Nejlépe reaguje dron na tyto flipy když je plně nabitá baterie. Díky šesti osému gyroskopu, se nemusíte bát jakýchkoliv manévrů, protože gyro stabilizuje a vyrovnává jakoukoliv nesrovnalost.

Krabice od dronu na vás křičí, že Syma obsahuje také HD kameru a v některých e-shopech se dokonce můžete dočíst: “Hlavní přednosti: kvalitní HD kamera s rozlišením 2 Mpx”! Důrazně varuji před záměrem, koupit si X5C hlavně kvůli nahrávání videí či focení. Jak se sami můžete z mých ukázek přesvědčit, záznam bohužel nestojí za nic. Jako “špionážní prostředek” je možná ještě použitelný, ale na plnohodnotnou HD kvalitu zkrátka zapomeňte. I ten nejlevnější smartphone by zvládl video lépe.

Jak už jsem v úvodu naznačil, tento dron je určený především těm, kteří se chtějí za velmi nízkou cenu seznámit s tímto druhem zábavy a naučit se principy ovládání kvadrokoptér. Syma X5C je velmi odolná a vydrží mnoho pádů a kolizí, kterým se ze začátku zcela jistě nevyhnete. Zvládá i mírný vítr, ale do větších poryvů se raději nepouštějte. Nabízí dva režimy výkonu – rychlejší (na větším prostranství a s více zkušenostmi) a pomalejší (v interiéru nebo menším prostoru).

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na