Spotify – hudební služba

Tato internetová služba je na světě již více jak 3 roky, ale já se k ní dostal a začal ji intenzivněji používat teprve nedávno. Jedná se o hudební přehrávač, který připomíná iTunes, ovšem funguje trochu jinak a pokud Spotify ještě neznáš, nejvyšší čas to napravit v následujícím článku!

Hudební průmysl se především díky internetu nesetkává s dobrou. Velká většina posluchačů je zvyklá bezohledně pirátit a stahovat veškerou muziku nelegálně z nejrůznějších zdrojů. Světe div se, já si ještě v dnešní době rád koupím originální CD své oblíbené kapely či interpreta. A stejně jako klasická kniha má oproti elektronické verzi své jedinečné kouzlo, také krabička s CD obsahující booklet je pro mě docela jiná káva, než mp3 soubory.

Spotify a podobné služby nabízejí jakýsi kompromis pro umělce a jejich posluchače, ačkoliv jsem byl k podobnému druhu distribuce hudby dlouhou dobu skeptický. Rdio (v prosinci 2015 skončilo), Deezer nebo Google Music jsem s despektem přehlížel, až se mi v hledáčku objevilo, zcela náhodně, právě Spotify, jehož rozměry jsou oproti konkurenci přinejmenším srovnatelné.

spotifyclanek02

Spotify nabízí 25 milionů skladeb a zastoupení zde mají samozřejmě také čeští interpreti. S potěšením jsem zjistil, že je zde dokonce několik alb od mých oblíbených Tata Bojs nebo -123 minut či kapely Kryštof. Žánrové rozdělení je velmi pestré a zasahuje od klasických stylů jako jsou třeba rock, pop, jazz až po okrajovější žánry typu “indie/alternative” či “latino”. Najít svůj vlastní vkus zde může opravdu každý.

Jak to celé vlastně funguje a co je placené a co zadarmo? Spotify se prezentuje jako mobilní aplikace, ale používat ji můžete také na svém PC s operačním systémem Windows. V tomto směru jde o skvělé a multiplatformní řešení, jak službu používat. V rámci tvého uživatelského účtu, který se vytvoří jednoduchou registrací, je možné vytvářet vlastní playlisty, sledovat vybrané interprety, ale také sdílet vše oblíbené s dalšími uživateli. Poslední možnost dělá ze Spotify jakousi hudební sociální síť, což má jistě své výhody.

Takže pokud vytvoříme playlist uživatelem Prasklá moucha, můžeš si tento seznam skladeb nejen přehrát, ale také sdílet či sledovat naše další aktivity. Čas od času na prasklé stránky něco podobného patrně přinesu.

spotifyclanek03

V základu je služba Spotify, která se nedávno dostala také na herní konzoli Playstation 4, zdarma a to je bezesporu velké plus. Ano, pravidelně se do tvého playlistu namixuje nějaká reklama, ale to se dá přežít stejně dobře, jako třeba na YouTube. Délka reklamního spotu je zde obvykle 30 sekund a rozhodně jej neuslyšíš za každou skladbou. Co by však mohlo být více obtěžující je možnost přehrávat playlisty pouze v náhodném pořadí skladeb. V bezplatném režimu také není možné vracet se ihned k předchozí odehrané písni. To však platí pouze v případě mobilního telefonu, protože na PC a tabletu jsem se s tím naštěstí nesetkal. Pokud chceš poslouchat bez těchto omezení či reklam a ještě mít možnost stáhnout si vybranou hudbu pro offline poslech, vytáhnout měsíčně z peněženky bude nutné 5,99 EUR.

O žádný dramatický poplatek sice nejde, ale obávám se, že v našich končinách si drtivá většina uživatelů pro přehrávání bez internetu obsah zkrátka nelegálně stáhne jinde. Pro aktivního posluchače, který nerad hledá a stahuje, je tato cena opravdu skvělá a pokud bychom tuto částku srovnali s nákupem originálního audio CD, jeví se už jako symbolická.

Zajímavou a bezesporu také praktickou vlastností aplikací Spotify je možnost ovládat přehrávanou hudbu z jiného zařízení, než na kterém posloucháš (samozřejmě za předpokladu, že jsou tato zařízení připojena současně k internetu). Mimochodem konkurenční Deezer teprve PC klienta připravuje v BETA verzi a přehrávat na stolním počítači lze jen přes internetový prohlížeč.To, co mi Spotify hrálo z tabletu jsem mohl kočírovat na telefonu či PC a naopak. Něco takového se může hodit například tehdy, pokud máš android tv a na procházení či ovládání playlistů použiješ mobil. Pro někoho užitečná možnost, pro jiného zbytečná komplikace. Zmínit jsem to však musel!

spotifyclanek04

Jako dlouholetý a věrný fanoušek legendárních The Beatles jsem uvítal prosincové překvapení v podobě několika alb právě od této kapely. To, že se Spotify podařilo získat licenci na jejich skladby, svědčí o tom, že služba je velmi rozšířená a populární (ano, Deezer poskytuje od “Brouků” prakticky stejná alba). Hned jsem oprášil známé songy a nadšeně hledal ty nejoblíbenější!

Pokud Tě možnosti a nabídka Spotify oslovila, určitě omrkni také oficiální web, kde zjistíš mnoho dalších podrobností. Pro uživatele, kteří neumí anglicky ani pípnout však může být o něco atraktivnější Deezer, vzhledem k jeho české lokalizaci. Jakmile bude mít náš časopis vlastní Spotify profil, doplním tento článek o nové informace. A v případě, že Tě nebude vyloženě obtěžovat jedno kliknutí do naší ankety, zúčastni se hlasování! Rovněž se neboj zahájit pod článkem pořádnou diskuzi na toto téma.

Závěrem ještě malé srovnání v počtu stažení jednotlivých aplikací na OS ANDROID:
spotifysrovnani

Je však třeba brát v potaz, že Google music bývá součástí základní programové výbavy většiny telefonů s Androidem a nejde tedy přímo o počet stažených kopií této aplikace. Číslo tedy není v tomto případě zcela objektivním měřítkem oblíbenosti.

diskSTÁHNOUT SPOTIFY PRO PC

diskSTÁHNOUT SPOTIFY PRO ANDROID

diskSTÁHNOUT SPOTIFY PRO iTUNES

diskSTÁHNOUT SPOTIFY PRO WINDOWS PHONE

NÁŠ AKTUÁLNÍ PLAYLIST:

Zdroj: vlastní Foto: vlastní, Spotify Aktualizace: 17. ledna 2016

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
5 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
2 Napsali
Michal cOsmOsSerunatoarigato Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Dobrá, já tedy věřím, že se ti nelíbí ten Krajčo 😛 Ale raději k těm interaktivním návodům, protože se právě po hodně dlouhé době zabývám něčím jiným, než hraním. Vzor návodu, jak to má vypadat: https://www.youtube.com/watch?v=T-enEltDNko Koukal jsem totiž taky na nějaký to YouTube mládí, kde týpek popisuje (česky), jak se připojit na již fungující server. Ne že by to z toho nešlo poznat, ale ten styl, rychlost provedení… Ve škole bych mu dal za 4 a ještě bych mu zakázal počítač 😉
PS: Dobrá hudba je samej Satan!

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Chtěl jsem to napsat pod tebe, ale protože jsem dobrej, tak jsem to napsal špatně 😉

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Ale jo, je. Když se trochu hledá, najdou se i dobrý. Ani ten YouTube není třeba. Co je horší, člověk pak zjistí, jak umí kulový. Béé, béé, BeBe, Tatranka, Horalka, Lázeňská oplatka, jděte všichni do šípku :d

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Hola, nebudu rýpat, hudbu vskutku už roky nekupuju. Kdysi jsem to dělal, bylo to nechutně předražený, dneska, i když bych chtěl, nemám… 😉 Kryštof: Ano, tohle mě zaujalo. Oni to taky poslouchají neholky??! Hm, evidentně ano. Pro mě to je po stránce hudební sice dobrý, ale jinak totálně chcíplý. Právě jsem si pustil kousky jeho písniček, abych alespoň trochu věděl, jak to zní od dob Obchodníka s deštěm, a abych příliš nekřivdil. Zní to furt stejně, furt pro holky… Nebo že by to znělo jako rýpání? 😛 Neřešit, spíš mi přišlo na mysl následující: Placenou službu zvládne obsloužit každej debil,… Číst vice »