Samsung HMX F-90 HD kamera

Ve svém unboxingu z 26. května 2015 jsem sliboval, že jakmile získám s touto kamerou více zkušeností a natočím přiměřené množství záznamu, připravím nový článek o tomto zařízení. Dlouho jsem zkoušel, nahrával a editoval, až jsem si řekl, že všechny možnosti, které kamera nabízí, jsem již vyzkoušel a je nejvyšší čas pustit se do psaní malé recenze.

S ohledem na cenu, za kterou jsem ji v květnu pořídil (3602,- Kč vč. DPH – eshop Electro World), je poměr cena/výkon v zásadě odpovídající. Myslím tím pouze, že nikdo nemůže čekat v této cenové kategorii žádné zázraky a jak už jsem ve videu také zmínil, jedná se o nejlevnější řešení, pokud chcete pořizovat alespoň průměrně kvalitní HD záběry. Bohužel jsou vlastnosti zařízení tak různorodé a kontroverzní, že výsledky mohou být leckdy až nepříjemně podprůměrné.

Abych byl tedy konkrétní a začal raději něčím pozitivním, rozhodně v úvodu upozorním především na ucházející kvalitu stereo mikrofonu, který je umístěný nad objektivem kamery. Pochopitelně v závislosti na vzdálenosti od zdroje zvuku, je záznam lepší či horší, ale v zásadě má dobré vlastnosti a pokud se budete držet v okruku dvou až tří metrů od objektu, bude nahrávka (pokud nejsou přítomny okolní ruchy) celkem velmi dobře srozumitelná. Připojení externího mikrofonu zde ale nečekejte.

kamera03

Další příjemnou vlastností kamery je optický zoom. Je však nutné zapomenout na absurdní číslo přiblížení, na které zřejmě Samsung láká příliš důvěřivé a naivní zájemce o model HMX F-90. 52x optický zoom je hodnota až nebezpečně vysoká na to, aby byla skutečně reálná. Výsledná podoba maximálního přiblížení je totiž vyloženě nepoužitelná. Obraz se dosti výrazně chvěje a to i v případě, že máte kameru na stativu. Naštěstí je zoomování celkem v pohodě zhruba do poloviny udávaného nejvyššího parametru, s čímž se prakticky spokojit můžeme. S čím se ovšem dá spokojit jen velmi těžko, je latence zaostření během přibližování a přestože se vám tento defekt nemusí projevit vždy, jeho přítomnost rozhodně zkazí dojem z celého záběru, který nakonec odmítnete jakkoliv použít.

Popisek u produktu vyzdvihuje přirozené barvy se snímačem CMOS a to i při slabších světelných podmínkách. Tohle odvážné tvrzení bych si také nejraději nechal výrobcem podrobně vysvětlit, protože skutečnost je výrazně odlišná. Světelnost objektivu je sice F1,8, ale “zhoršené osvětlení” je v tomto případě naprosto relativní pojem. Podvečerní záběry už vykazují známky mírného zrnění a to i při sebelepším nastavení pomůcek typu “Smart auto” či manuální regulace intenzity jasu. Natáčení v interiéru během denního světla nemusí dopadnout nejhůře, ale stále platí, že dobré osvětlení je zkrátka základem dobrého výsledku u všech kamer. U tohoto modelu to platí minimálně trojnásob. Natáčení za slunečního svitu je barevně uspokojivé, což můžete nakonec posoudit např. v tomto redakčním videu, kde s kolegou VlaJím losujeme výherce soutěže našeho časopisu.

Otočný LCD displej má úhlopříčkou 2,7″ (67,5 mm – 230.000 pixelů) a je celkem ostrý, dokonce i v případě, že se na něj díváte ze strany, shora nebo zdola. Jednotlivé nabídky vypadají přehledně a samozřejmostí je také česká lokalizace. Funkci časosběrného záznamu jsem zkoušel opravdu jen velmi krátce, ale vypadá to efektivně. Ostatně, kdy se běžný uživatel k podobné legraci dostane, že? Spojení s PC probíhá prostřednictvím USB a pomocí tohoto portu můžete zároveň kameru také nabíjet, což může být za určitých okonlostí užitečná vlastnost. Samotné nabíjení akumulátoru pak netrvá déle jak 2 – 3 hodiny (doufám, že si to pamatuji správně) a baterka má poměrně slušnou výdrž (provozní doba se uvádí cca 100 minut).

kamera04

Mezi praktické funkce kamery patří např. možnost pozastavit záznam během nahrávky nebo v jejím průběhu pořídit dokonce fotku (kvalita fotografií ovšem nijak závratná není). Další “vychytávky” jako je tzv. “One Touch Sharing Button” pro okamžité sdílení videa na YouTube, zřejmě zkušenější uživatelé vůbec nevyužijí, stejně jako velmi jednoduchý PC software pro editaci, který je nahrán v základní paměti kamery a po připojení k PC jej můžete nainstalovat. Úpravu záznamu v této aplikaci jsem bohudík nezkoušel, ale je sympatické, že alespoň základní výbava pro práci s pořízenými snímky zde nechybí.

Co říci závěrem? Na profesionální záběry, které vám může poskytnout třeba jednooká digitální zrcadlovka od Canonu, budete muset použít pouze digitální zrcadlovku od Canonu, např. model EOS 6D, který bych si jednou také rád dopřál. Pokud však zatím nemůžete příliš utrácet a hledáte kompromis okolo částky 4000,- Kč, není pravděpodobně v dané kategorii zatím srovnatelná nabídka a z této kamery můžete přeci jen získat, i díky vhodné postprodukci, koukatelné video. Ta naše, redakční videa Prasklé mouchy, jsou od května 2015 pořizována právě pomocí tohoto zařízení a jistě nám za tímto účelem ještě nějakou chvíli vydrží.

kamera-hodnoceni

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
5 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
3 Napsali
KarelMichal cOsmOsKoblihD Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Karel
Host
Karel

Jako low budget kameru musím všemi deseti doporučit Sony nex 5n. Před rokem jsem ji v bazaru sehnal za osm tisíc, vsadím se, že teď by se s trochou štěstí dala splašit i za 5k. Nelekat se jeho velikosti. Je to malé bezzrcadlo (které teď hodně dobývá trh), ale skrývá v sobě hroznou sílu (za tu cenu). Dlouho jsem hledal co nejlevnější stroj na natáčení, jehož kvalita ovšem nebude brzdit v práci. A musím říct, že tohle rozhodně nebyla špatná volba. Pro začátek s natáčením je podle mě hodně dobře mít možnost vyměnitelných objektivů, se kterými se člověk také musí… Číst vice »

Karel
Host
Karel

Kdyby mi ho nerozjezdila auta ve Francii (protože jsem si jej nechal na střeše auta a odjel), určitě bych na něj ještě dnes sem tam rád točil. Sloužil fakt dobře a je to moje citovka. Na druhou stranu jsem slyšel názor, že je do začátku dobrá i kamera jako kamera, třeba ta v článku, neboť je lehčí a příjemnější na ovládání a člověk se tak může víc soustředit na obsah a formu, než na ovládání přístroje, kterému se musí chvíli dostávat pod kůži. Tj. rychleji se naučí lépe skládat snímek a nemusí se ze začátku zaobírat technickými problémy. Člověk by… Číst vice »