Ruda – Pařanský ráj

Do rozhovorů s provozovateli YouTube kanálů si nevybírám podle jejich sledovanosti nebo počtu odběratelů, ale výhradně na základě svých dojmů ze samotné tvorby. Pokud se někdo jakémukoliv koníčku věnuje s láskou a na nic si nehraje, dokáže mě zaujmout mnohem více než ten, kdo se snaží působit jako profesionální youtuber, ale výsledky jsou jen komické napodobeniny úspěšných osobností YT světa. Ruda má rád hry a dokáže své nadšení přirozeně přenést na diváky. Své herní zážitky předává po svém a proto jsem jej začátkem února požádal o rozhovor. Jsem rád, že neodmítl a vy se tak můžete seznámit s jeho Pařanským rájem!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Datum registrace Vašeho kanálu na YT je 13. 6. 2016. Stejně jako se většiny dotazovaných youtuberů úvodem ptám, co bylo tím prvním impulsem k tomuto kroku, ani Vás tato otázka nesmí minout. Takže proč jste se na tuhle, časově i finančně náročnou, cestu vlastně vydal? 

Impulzem pro tuto dlouhou cestu mi byl článek v jednom herním časopisu, který psal o youtuberech – co to obnáší, jak klady, tak i zápory a já jsem se v tom viděl. Zjistil jsem, že se v tom kříží hned několik mých koníčků a zájmů. V minulosti jsem hrál divadlo, zabýval jsem se tvůrčím psaním zejm. scenáristiky, točil jsem amatérský projekt Strach, namlouval nějaké scénky do rádia apod. Ale vraťme se zpět k tomu článku… Byl jsem z něho tak nadšený, že jsem jel kvůli tomu za svým bratrem, abych to s ním prodiskutoval, potřeboval jsem se svěřit. Vím, že mi řekl, abych tam byl sám sebou a to také dodržuji, na nikoho si nehraji a přijímám všechny názory. Brácha mi hodně pomohl, finančně mě i založil, stále mi fandí a vím, že je na mě hrdý 🙂

Jak Vás napadl název „Pařanský ráj“? Byl to okamžitý nápad nebo výsledek delšího bádání?

Název kanálu byl můj nápad a byl opravdu okamžitý, vůbec jsem na tím nepřemýšlel. Já se totiž hraní věnuji od malička a vždy můj pokojíček pařanský ráj připomínal. K názvu jsem potom připojil i image, mám rád teplo, letní dovolený zejména u moře. Ostatně pařanský může být jako parno, horko a ráj může být i tropický. V logu mám proto palmu, slunce a moře a celé je to na žlutém pozadí. Kromě tohoto kanály mám ještě dva. Herní zahraniční Little English Games, kde dělám hlavně technická videa a grafické srovnávačky a český ScopemanTV, tam dělám všechno možný, kromě hraní her – vaření, cestování, reportáže…

Ve svých videích se zabýváte především hrami nejrůznějších žánrů. Je však nějaká herní oblast, které se raději vyhýbáte?

Žánry dělám snad opravdu všechny, nesnažím se něčemu vyhýbat, ale když teď tak nad tím přemýšlím, typické strategie jsem na Pařanský ráj ještě nepřinesl! Možná, že to ale změní Stroj času, což je retro pořad, který dělám každé pondělí, neboť je v něm horkým kandidátem na stream v hlasování legendární Duna 2. Tu jsem tenkrát opravdu hodně hrál. Podle mého názoru Duna 2 redefinovala žánr strategických her a je možná první realtimovou strategii z ptačí perspektivy. Jinak co se ještě týče těch žánrů, jsou i takové které mi moc nejdou: závodní automobilové a frenetické střílečky na gamepadu v multiplayeru. Paradoxně ale tyto dva žánry na Pařanském ráji poměrně často hraji, asi cítím potřebu se v tom dále zlepšovat. Naštěstí většina diváků k tomu má pochopení a i mi fandí 🙂

Který typ her Vám osobně „sedí“ nejlépe? RPG, akční, adventury…?

Nejlépe mi sedí dobrodružné příběhové hry na hrdiny. Mám rád hezkou grafiku, přírodu, rád nalézám různé poklady, předměty a zbraně a rád se nechávám strhnout velkolepou podívanou. Nejvíc proto ke mě sedí akční adventury a RPGčka.

Vzpomenete si, jaká byla Vaše úplně první PC hra?

Ano na to si dobře vzpomínám. Je to adventura kterou napsala Roberta Williams a vytvořila ji Sierra: King’s Quest 1 z roku 1990, jednalo se o EGA remake původní hry z roku 1984. Hrál jsem ji na svém prvním počítači, což byla IBM 286ka s procesorem na 8 MHz! Jinak tuhle hru jsem měl v originální krabici a na několika 5,25 disketách, které byly zajímavé tím, že se daly dobře ohnout 🙂

A prozradíte titul, který považujete za nejlepší hru všech dob?

Nejlepší hra všech dob je podle mého The Legend of Zelda: Oscarina of Time z roku 1998. Já jsem sice Nintendo 64 v té době neměl a hrál jsem ji až mnohem později na Wiičku, ale byl jsem z ní naprosto ohromen! Podle mnohých herních serverů je to nejlepší akční adventura všech dob a její průměrné hodnocení z celosvětových recenzí činí 98%. Mám proto obrovskou radost, že jsem si konečně koupil i Nintendo 3DS a tuto hru, včetně krásného Oscarina of Time pouzdra, si pořídil.

Na kterou nadcházející herní událost se těšíte nejvíce?

Nejvíc se těším na Kingdom Come: Deliverance. Středověké RPG z českého prostředí v nádherné grafice a přírodě, to bude prostě boží! Na svém českém i zahraničním kanálu jsem se již této hře dost věnoval a to díky betě, na kterou jsem přinesl kompletní let’s play, reportáž z hraní na PS4, hudební sestřih i zábavné bugy z její pracovní verze. Až teď tato hra vyjde, přinesu její recenzi, kompletní český let’s play, grafické srovnání beta vs. finálová verze i grafické srovnání všech konzolí a počítače. 

Vaši diváci si Vás mohli užít také na televizní obrazovce v pořadu Prostřeno. Splnila tato zkušenost nějaká Vaše očekávání, a jak jste si natáčení užil?

Do Prostřena jsem se sám nepřihlásil. Dodnes nevím, kdo mě tam přihlásil. Když mi tedy z ničeho nic zavolali, byl to pro mě šok, ale zároveň i výzva, kterou jsem přijal. Šel jsem do toho, abych zjistil, jak mi půjde vaření před kamerou, taky mě zajímalo, jak takové natáčení probíhá, jak ten štáb pracuje. Pokud to šlo, neustále jsem je u toho pozoroval. O tu výhru mi ani tolik nešlo a kdybych to vyhrál, dal bych ji mámě a bráchovi. Nechtěl jsem si tam ale udělat ostudu, že neumím vařit a nechtěl jsem své hosty i zklamat. Myslím si, že jsem si ji tam neudělal a že hosté byli s mým výkonem docela spokojeni. S natáčením jsem byl spokojený, štáb byl úžasný a hosté též. Se soutěžícími jsem v kontaktu a scházíme se.

Co se týče YouTube, věděl jsem, že je neplacená reklama v TV zakázaná, že se tam o tom nebude mluvit a že mi to tudíž ani sledovanost nepřinese. Proto jsem se nedivil tomu, když tam o mě jen řekli, že se zajímám o videa na internetu. Celkově mě za vysílání tohoto pořadu přibylo navíc jen asi 50 odběratelů, což bylo stejné jako při mém dvoudenním streamu Gran Turisma Sport, který jsem dělal s volantem G29 a vůbec jsem neuměl řídit 😀

Nechtěl jste díky Prostřenu založit třeba nový kanál s názvem: „Kulinářský ráj“?

Kulinářský ráj ne, ale už rok před tímto pořadem, tedy současně s Pařanským rájem, jsem pomalu připravoval ScopemanTV a pořad Prostřeno byl jeho spouštěč. Třeba ten kuchařský rondon, který jsem měl na sobě když jsem vařil, jsem si původně pořídil pro ten svůj kanál. Nakonec si tak svoji premiéru odbyl až v televizi 🙂

Jak moc ovlivnilo Vaši tvorbu partnerství s herním obchodem PlayCentrum? Nemáte např. pocit, že byste měl díky tomu točit více?

Jenom pozitivně. Díky naší vzájemné spolupráci mám přístup k novinkám a nemusím si všechny hry jen kupovat. Mám tak teď dostatek materiálu pro své grafické srovnávačky i livestreamy. Navíc, aby kanál stoupal, je potřeba přinášet herní novinky – ty diváky zajímají nejvíc a to je věc, která je finančně dost nákladná. Pro Pařanský kanál je ctí, že je zaštítěn obchodem, jak s velice dobrými cenami, tak i jménem. Dokonce pro Pařanskou komunitu vytvořili i slevu “Paransky raj,” která se píše do objednávky. Kromě spolupráce s tímto obchodem jsem v kontaktu i s několika vývojářskými studii, pořadateli herních festivalů a herními distributory. Co se týče vaší otázky, zda nemám pocit, že bych těď měl točit více. Do toho co dělám, jak dělám a kolik toho dělám mi nikdo nemluví. Je ale pravda, že toho teď vydávám víc, je to ale z vlastní iniciativy. Od ledna mám každý týden tři streamované pořady – v pondělí retro, ve středu indie a v neděli velké hry a novinky.

Některé Vaše živé streamy měly celkem úctyhodnou dobu, která přesáhla dokonce 8 hodin. Jak se něco takového dá zvládnout bez trvalých nebo dočasných následků?

Následky zatím nemám. Nikdy bych nevěřil, že u toho vydržím tak dlouho, ale hraní mě baví, už jsem dělal i nonstop 24h livestream a přežil jsem to. Ono je také těžké přestat, když vidím, že se lidi stále koukaj a že je to baví. Poslední dobou to ale začínám zkracovat, respektive to dělám na více částí, ale to je kvůli YouTube. Pokud je video dlouhé 8 hodin, nedá se tam už upravovat a střihat. Je to pro mě časové výhodně střihat to v editoru přímo na YouTube, neboť mi to ušetří rendering, elektřinu i čas a mám volný počítač. Proto teď ty dlouhé celodenní let’s playe, které nazývám maratony, dělám už s přestávkami na tři čtyřhodinová videa apod.

Co Vás baví více? Let’s play nebo živá vysílání a kontakt s divákem v reálném čase?

Baví mě obojí a proto preferuji hlavně livestream let’s playe. Kontakt s diváky je pro mě důležitý a často i přínosný – mnohokrát mi poradili, když jsem se někde zasekl. Nejsem ale moc velkej a dobrej hardcore hráč. Hry si prostě užívám a jsem takový pohodář. Jsou věci které mi jdou lépe a věci které mi jdou hůře. Já se ale snažím být dobrý ve všem a proto v tom, v čem nejlepší nejsem, dělám častěji. Jelikož jsem perfekcionista a detailista, tak dobře mi jdou technická, střihová videa, návody, rozbalovačky apod.

Kolik času denně či týdně svému kanálu věnujete?

Od svých 200 odběratelů se tomu věnuju každý den. Každý den musím udělat alespoň něco. Jsou věci, které už prostě nedělám, např. jen tak koukat na TV. Mívám ji občas jako pozadí – kulisu, ale ne jako hlavní činnost. Co se týče hraní her, pro sebe si už vůbec nehraju. Když jdu hrát, jdu hrát s diváky. Musím v tomhle hrozně moc poděkovat své přítelkyni, se kterou už budeme 10 let, že je tolerantní a že to chápe. Bydlíme spolu a mrzí mě, že mám teď na ní i méně času. 

Jaký je váš názor na cenzuru komentářů pod videi a jak řešíte hatery – v případě, když jejich projevy překračují hranice slušnosti?

Já mám převážně starší skupinu diváků a ta je slušná a nehejtuje. Určitě jsem se ale setkal s negativními názory na mě a tento kanál, ale je to naštěstí zcela zanedbatelné procento v poměru k těm pozitivním. Pokud to není vyloženě přehnaný vulgární výraz, tak to nemažu. Mažu ale reklamní příspěvky, kdy třeba i skrytě dávají odkazy na nebezpečné zavirované stránky. Např. mi někdo s fotkou pěkné slečny napsal I Love You! Na tom by nebylo nic zlého, pokud by se pod “jejím” profilem nenalézal odkaz na takto nebezpečnou stránku! 🙂 

Kolik času věnujete komentářům a jak moc je pro Vás tato zpětná vazba důležitá? Do jaké míry se jimi necháte ovlivnit nebo inspirovat?

Na komentáře odpovídám. A snažím se včas. Někdy překvapím, že na ně odpovím i okamžitě, protože mi z lišty vyskakují. Zpětná vazba je pro mě důležitá a rád si přečtu i negativní názory, protože můžou mít pravdu a někdy je potřeba něco změnit. Já ten Pařanský ráj neberu jako kanál jednoho youtubera, ale kanál komunitních hráčů, proto vždy mluvím v množném čísle a neustále si všichni povídáme. Mám rád i hlasování a na Facebooku jsem vytvořil Hlasovací skupinu Pařanského ráje, kde pařani volí a případně dopisují jaký let’s play by si přáli apod. Mimo to mám FB skupinu Stroje času, kde se zase hlasuje na retro. Taky jsem moderátorem několika herních skupin. Nežádal jsem o ně, bylo mi to nabídnuto, protože prý o tom něco vím.

Kolik finančních prostředků, orientačně, jste již od začátku působení na YT investoval do technického „video zázemí“?

Prostředky do toho vložené vůbec nepočítám, ale bude to dělat asi hodně. Na druhou stranu i kdybych YouTube nedělal, dělalo by to taky hodně, protože jsem vášnivý hráč, mám rád různé hračky, technické vychytávky a prostě musím mít všechno 🙂

Prozradíte své 3 nejoblíbenější české a 3 zahraniční autory, jejichž tvorbu na YT pravidelně sledujete?

Prozradil bych rád, ale není co. Neusnadnil by jste mi to ani kdyby jste chtěl jen jednoho českého a jednoho zahraničního. Já totiž nikoho nesleduji a na ostatní youtubery se vůbec nekoukám. Není na to ani čas a taky nechci někoho kopírovat a chci zůstat sám sebou. Možná je to chyba a měl bych se učit od těch úspěšných. Nepopírám, že si občas nepustím náhodně nějaké video, ale je to jen v rámci mého kanálu např. návod na nastavení streamu, nekomentovaná videa pro použití do Pařanských TOPek (žebříček nejlepších her), rozbalení a otestování něčeho, co si chci koupit apod.

Jaký máte vztah k mouchám? Zabil jste nějakou?

Mouchy mi, na rozdíl od komárů, tolik nevadí. Přestože jsou dotěrný a určitě jsem někdy nějakou i zabil, za což se teď před vámi ale stydím. Váš web Praská moucha se mi ale moc líbí, neznal jsem ho a určitě ho začnu sledovat 😉

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů nejen ve Vaší tvorbě na YT.


Zdroj: vlastní Foto: Ruda – Pařanský ráj

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na