Red Dead Redemption

Možná jsem už na sebe několikrát prozradil, že herní studio Rockstar, patří k mým nejoblíbenějšim. V době, kdy jsem se proti konzolím stavěl vyloženě nekompromisně, vycházelo tzv. “westernové gta” s názvem: Red Dead Redemption. Četl jsem nejrůznější zvěsti o tom, jak uživatelé PC blednou závistí, že “konzolisté” to zkrátka, v tomto případě, mají jisté…

Až jsem to jednoho krásného dne nevydržel a zejména kvůli tomuto titulu si rovněž koupil konzolu. Vlastně, když jsem ji objednával, do “košíku” jsem rovnou přihodil Red Dead Redemption a ihned po zapojení jsem ji také nainstaloval a začal netrpělivě hrát. Rockstar vnímám jako záruku kvality a v tomto případě to platí dvojnásob! Ne, trojnásob! Ne, prostě nekonečněnásob!

Zkrátka a dobře, od začátku jsem byl doslova pohlcený atmosférou divokého západu a především propracovaného příběhu, který by ve filmové podobě mohl s přehledem konkurovat všem současným slátaninám. V červnu to bude rok, co jsem si tenhle skvělý western užil a protože následující recenzi chci brát trochu zodpovědně, dal jsem si, před tímto psaním, několik úvodních misí znovu. A tak jsem si připomněl, že mnoho hodin zábavy tehdy nebylo ztracených nadarmo! Red Dead Redemption bych směle přirovnal k uměleckému dílu a tvrdím, že důkazem toho je nejen vynikající grafika (západy a východy slunce jsou úchvatné), ale také vynikající hudba a samozřejmě naprosto jedinečný příběh!

Western jako žánr počítačových her, se objevuje velmi zřídka. Otázkou je, co stojí za jeho nepopularitou, když mnoho kluků si často hrávalo na kovbojány a indije, prohánějící se na divokém západě, který znamenal také divoké dobrodružství… Kdo by neznal hrdiny jako je Vinnetou, Old Shatterhand, Prasečí oko, Zub muflona nebo Pařát orla? Známe je asi všichni, ale hrát hry z jejich prostředí už se nám tolik nechce… Pravdou je, že na výběr moc nemáme. Taková polská serie Call Of Juarezz vypadá sice na obrázích zajímavě, ale hrát se to téměř nedá (jejím heslem je: “Lov, nebo budeš uloven”).

rdr02

V hlavní roli laso

Red Dead Redemption však ukazuje, že onen divoký západ, nemusí zapadnout do šedi stereotypního střílení na cíl, ale může vás bavit neuvěřitelným množstvím činností, které se životem kovboje, úzce souvisí. Volnost otevřeného světa zde není jen vítána, ale je opravdu nezbytná. První fascinující schopností, kterou váše postava má, je totiž chytání jakéhokoliv koně do lasa. Naprosto jedinečná je možnost odchytu divokých koní a to buď ze sedla vaše vlastního Šemíka, nebo z podrážek vašich bot. Ale věřte mi, takový divoký kůň je zvíře splašené, nebezpečné a vývojáři si toho byli vědomi. Velmi působivé je, když si cváláte za nějakým pěkným ořem, kterého se rozhodnete osedlat a pak jej za jízdy chytnete do lasa. Tím tahle legrace ještě nekončí. Aby se dal kůň osedlat a mohli jste na něm odjíždět vesele za kopec, musíte ho ještě zkrotit. Po přitažení na něj urychleně vyskočíte a taháním za uzdu v požadovaném směru krotíte a krotíte, ale zároveň musíte udržet rovnováhu a vyvíjet aktivitu ve směru opačném. V podstatě, než se vám něco takového podaří, chce to zvyk, grif a někdy trochu trpělivosti. Ale jakmile si tento systém osvojíte, nebudete mít problém jej používat v praxi a není vyloučeno, že si v tom najdete dokonce zalíbení…

Laso je pro vás důležité i na jiné věci, které se vám mohou líbit mnohem víc, než získávání koňů. Tak především máte možnost jakoukoliv postavu svázat a manipulovat s ní podle potřeby. Můžete si dotyčného hodit na rameno a přemístit na jiné místo (např. koleje, když neukočírujete své morbidní sklony), nebo nebožáka nebohého vysadíte na svého koňa a pak s ním vesele drajdáte po lukách a pastvinách, dokud vás nenapadne, co s ním?! Na různých místech (většinou úřady, nádraží apod.), se objevují “Wanted mise”. Plakát s portrétem hledaného vás také informuje, kolik peněz můžete dostat za živého nebo za mrtvého prevíta. A protože větší balík vás samozřejmě čeká, pokud dotyčného nezabijete, hodí se vám laso i v tomto případě!

Obvykle se zločinec obklopuje bandou svých kamarádíčků na odlehlém místě, které vidíte na mapě a jakmile k němu dorazíte, začnou po vás všichni zběsile pálit. Není čas na hrdinství a tak je dobré palbu opětovat (musíte si však dávat dobrý pozor, aby kulku nechytil i váš primární cíl). Jakmile vyřídíte ochranku, začne váš hon na jejich šéfa a pokud budete dostatečně rychlí, stihnete ho lasem zpacifikovat dříve, než naskočí na svého koně a pokusí se pádit k mamince… Tyto mise mise bývají celkem záludné a ze začátku se mi stávalo, že než se laso pořádně roztočilo, už byl nepřítel v sedle a krycí palbou se se mnou srdečně loučil… Jedinou možností pak je, snažit se ho odchytit za jízdy, což rozhodně není legrace, ale když se vám to povede, faktor spokojenosti a hrdosti vyletí na maximum. Ani to, že s hledaným banditou již míříte k nejbližšímu šerifovi, neznamená, že jste vyhráli. Během cesty vás ještě nekolikrát doženou další výtržníci z klubu zadrženého a buď jim mohutným cvalem zkusíte uniknout, nebo je mohudnou střelbou pošlete do věčných lovišť…

rdr03

Legenda nebo desperado?

Podle stylu vašeho hraní (jestli jste na straně zákona nebo se chováte jako učiněný desperado), se vám objevují náhodné úkoly. Pokud je pro vás důležité pomáhat ostatním, budete získávat kladné “Honour” body a občas narazíte na křičícího obchodníka, kterému ukradli koně s vozíkem (případně rovnou celou tržbu), nebo nešťastnou slečinku, volající o pomoc před úchylným zvrhlíkem, který se šestiranným koltem v ruce, rád by dívku prznil prudce! Vaším úkolem je potom: odcizené navrátit, nezprzněné zachránit. Také se vám bude zvyšovat tzv. “Fame score” (závislé na úspěšně dokončených úkolech, splněných challenges nebo vyhraných duelech). Tituly, které u Fame získáváte jsou (vzestupně): Nobody, Greenhorn, Buckaroo, Mercenary, Gunslinger a Legend.

rdr04V případě, že vás láká opačná strana zákona, budou se vám hromadit záporné Honour (zde jsou tituly: Hero, Peacemaker, Honest Joe, Drifter, Rustler, Road Agent a Desperado). Pak se samozřejmě očekává, že se s nikým nepáříte, promiňte: nepářete a téměř všechno, do poslední končetiny, vystřílíte… S vaší agresitivou a zločiny stoupá odměna na vaši hlavu, kterou však můžete sami za sebe zaplatit na poště (současně tím píšete omluvný dopis poškozeným), nebo počítejte s tím, že si vás spravedlnost časem najde a nemusí být sama!

Zbraně

Když už jsem zmínil střelbu – naštěstí si můžete usnadnit život “zamknutím cíle” a to je u střílečky s gamepadem v ruce, velmi osvobozující řešení! Rockstar nezklamali a tento prvek z GTA ponechali i zde. Je ale možné si tuto funkci vypnout a herní obtížnost tak do značné míry zvýšit. Mohlo by se zdát, že arzenál zbraní je trochu chudý, ale věřte, že zdání klame (samotný inventář je omezený) a na následujícím obrázku si prohlédněte všechny hračky, které vám Red Dead Redemption nabízí…

rdr05

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 8 Průměr: 3.4]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Pages: 1 2

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na