Radan Dolejš – Patrola

Na úvod by se asi nejvíce hodila otázka: jak došlo ke vzniku kapely Šlapeto Revival Band alias Patrola?
Jednoduše. Jednou jsem v půlce věty opustil po dvanácti letech místo šéfa a kytaristy ve svém původně domácím souboru Šlapeto a odešel s názorem, že se na muziku a hraní definitivně vykašlu. Vydržel jsem to přesně 24 hodin a pak se začaly dít věci.Tak především ze všeho nejdřív vznikla skupina Patrola.

Název kapely jsme v té neuvěřitelně hektické době vymysleli až v den prvního veřejného vystoupení. Jenže jsme vlítli na pódium a lidi začali skandovat ” Šlapeto ! Šlapeto ! “. A když přišel na pódium ještě opravdovej malej šlapeťák Robert Papoušek, bylo vymalováno. Tak vznikla mimoděk v Čechách dvě Šlapeta a ani jedno tomu druhému nedělá příliš radost. Tak jsme alespoň začali používat název Patrola alias Šlapeto Revival Band.

Proč zrovna Patrola?
Patrola je takový hezký zvukukomalebný slovo a může mít i víc významů. Nejen policejní Patrola, ale taky třeba pivní Patrola, která bdí nad kvalitou pivního moku v pražskejch hospůdkách, nebo taky staropražská Patrola, která bdí nad správnou a četnou interpretací hospodských písní v přilehlých lokálech a k tomu to pivo konzumuje.

Máte na světě už dvě CD s názvy “Máš-li kapičku štěstí a Zpráva o stavu pražských hospod 2003”. Jak se obě CD od sebe liší ?
Písně CD ” Máš- li kapičku štěstí ” je vlastně první profilové album malého šlapeťáka Roberta Papouška. Obsahuje klasické šlapeťácké šlágry, písničky z repertoáru Jana Wericha, divadla Semafor a taky písně z dílny Lou Fanánka Hagena a Dana Landy. Tři věci jsou tam dokonce naše původní. ” Zpráva o stavu pražských hospod 2003 ” je zase naopak první profilové album Patroly a v podivuhodné kolekci nejslavnějších hospodských písní si s námi, mimo jiné, s chutí zazpívali : Aleš Brichta, Karel Gott, Lou Fanánek Hagen, Michaela Jílková, Petr Muk, Věra Nerušilová, Petr Pečený, Jiří Suchý, Richard a Vladimír Tesaříci a ” kabátovský ” Josef Vojtek.

Podle informací z internetových stránek toho máte hodně, jak to zvládáte?
Zvládáme to tím, že máme dobré řidiče a ti nás vozí. My ostatní spíše spíme a nebo vyřizujeme pracovní agendu na přenosných počítačích. Ti mladší se snaží do dalšího vystoupení vystřízlivět nebo píší SMSky svým přítelkyním.

patrola02Jaké byly pocity při prvním vystoupení?
Byly hrozný, protože já jsem 28.3. 2001 hrál se starým Šlapetem v divadle v Písku. S kapelou se společným 12tiletým hraním, kde všechno na pódiu fungovalo na setinu vteřiny. Den po té jsem hrál v sále pražském smíchovského pivovaru s novou partou Patrolou. Měli jsme za sebou měsíc zkoušení po nocích, měsíc, kdy jsme téměř nespali. Bylo to čiré bláznovství a nějaký motor nás poháněl pořád dopředu. To víte, hráli jsme na tom prvním vystoupení o poznání hůř než dnes. Po 150 koncertech je už i patrola sehraný stroj.J

Ten úplně první okamžik před diváky?
To bylo už mnohem dřív. Když jsem na gymplu viděl jak kluci hrající na kytaru maj menší komunikační obtíže s děvčaty než já, koupil jsem si českou Big beatovou kytaru Vikomt a jediné co jsem se během bílého maturitního týdne naučil, bylo asi pět akordů, které umím dodnes. Postupem času jsem založil kapelu Pavouci, s kterou jsme jako předskokani tehdy slavného Naturalu objížděli chmelové brigády, pak skupinu Pasáž, která ve své době útočila svými supraphonskými singly na čelní pozice hitparád a pak jsem ještě hrál v rockové kapele Twist a v rock ´n ´rollovém uskupení Lemon Nashville Orchestra. Ale ten úplně první okamžik před diváky si už opravdu nepamatuju.

S kým se vám za dobu existence všech těch kapel nejlíp zpívalo ?
Nevím jestli bude úplně rád, ale s Twistem zpívával a dobře svého času Jirka Macháček, nyní frontman Migu 21, výbornej byl Slávek Purkrábek v Lemonu. Na Iva Zelenku ze starého Šlapeta taky nedám dopustit. To je talent od Pánaboha, ve dne úředník a v noci zvíře. Z hostů mám rád všechny na posledním albu Patroly. Proto tam taky zpívaj, že jo. Ale strašně jsem miloval Zdeňka Podskalskýho, když zpíval, tam u něj, v tý malostranský věži, jsem nábožně cucal vodku a věřil, že ten večer neskončí. Taky Jiřinku Jiráskovou, tu strašně moc miluju jak zpívá. A vůbec, to je ženská s velkým Ž.

Jak se vám líbí Kladno?
Já mám ke Kladnu svůj osobní vztah, já jsem tady měl první ženu, která pracovala jako lékařka ve zdejší nemocnici na ušním, nosním, krčním a pokud jsem s ní chtěl strávit intimní chvilku, tak jsem sem musel z Prahy pěkně dojet. Takže z Kladna znám hlavně autobusové nádraží a cestu do nemocnice. No a ten malý pokojíček, kde doktoři přes víkend spali. Kladno mám moc rád.

Ty jsi dlouhou dobu hrál ve skupině Šlapeto. Čím je tato kapela (Patrola) jiná?
Ve Šlapetu jsem hrál a celej ten cirkus šéfoval dvanáct let. To je zážitek, kterej člověka psychicky poznamená už nadosmrti. Takže jsme s Patrolou jen logicky navázali a snažíme se pokračovat v končinách kam by se už Šlapetu asi nechtělo. Patrola má jiné obsazení, přibyly bicí a mandolína, zcela jsem změnil pojetí kytary v kapele, chlapci staví moderněji vokály i aranže. Zůstalo hráčské nasazení, kdy jsme schopni na pódiu nechat poslední zbytky sil, zůstaly i moje hlášky mezi písničkama, kterejm se lidi smějou a nebo taky ne. Změnil jsem přístup. Zmizely v kapele schůze a trošku jsem nahradil nefungující demokracii osvícenským absolutismem. Je to někdy kruté, ale účinné a věcné.

Jaký máte vztah k mouchám?
To záleží na tom jak hodně bzučí. Když bzučí hodně tak si jí všimnete, a jestliže Prasklá moucha bzučí dobře, tak si jí pozorný čtenář jistě rád všimne… Doporučuji všem čtenářům Prasklé mouchy, aby si rychle přečetli naše webové stránky, které se nachází na www.patrolastaroprazska.cz , než je přední čeští psychiatři zakáží.

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Honza Freedom

Honza Freedom

Honza vystudoval s Michalem cOsmOsem Mateřskou školu. Pak se jejich osudy znovu střetly na stránkách tohoto časopisu. Je to vášnivý sběratel rozhovorů se známými osobnostmi a také ho zajímá problematika UFO a stvoření světa.
Honza Freedom

Poslední od: Honza Freedom (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na