Pryč s nachlazením!

S běžným nachlazením, které se nejčastěji projevuje kašlem a rýmou, se většina z nás každoročně setkává minimálně jednou. V následujícím článku si proto připomeneme užitečné rady našich babiček, které s nachlazením zaručeně pomohou a pokud ne, rozhodně neuškodí. Ostatně na každého může působit něco jiného a zázrak v podobě okamžitého uzdravení bychom těžko našli.

Velmi často se v souvislosti s prochladnutím a nachlazením doporučuje křenová šťáva. Očištěný křen se pokrájí na drobná kolečka nebo se nastrouhá a dá na nekovové sítko, které si položíme na hrnek, a vše zasypeme bohatě cukrem. Zhruba za půlhodinku pustí křen šťávu, která se doporučuje užívat až třikrát za den.

Jedním z nejúčinnějších prostředků při nachlazení bývají inhalace. Přelít vařící vodou můžeme např. hrst sušeného heřmánku, přes hlavu přehodíme ručník nebo osušku, nakloníme se nad hrnec a intenzivně vdechujeme unikající páry. Je dobré zůstat po inhalaci ještě 30 minut v teple. Pokud nemáte heřmánek, můžete místo něj použít obyčejnou sůl nebo několik kapek eukalyptového oleje, případně levanduli nebo citron.

Všechny bakterie spolehlivě likviduje např. zázvorový čaj. Při prvních příznacích nachlazení bychom si jej měli připravit tak, že povaříme několik plátků čerstvého kořene zázvoru, slijeme, osladíme medem a ihned teplé vypijeme. Proti nachlazení je dobrý také tento sirup: 250g cibule nakrájíme na kolečka, potřeme medem a natlačíme do sklenice. Druhy den slijeme šťávu a smícháme s vymačkanou šťávou z 250g nastrouhané mrkve, kterou jsme napřed svařili, nechali vychladnout a přidali k ní 100g hnědého cukru – je lepší než bílý. Požíváme každou hodinu po polévkové lžíci.

V případě, že má tělo nedostatek zinku, nepracuje naplno jeho imunitní systém a snáze tak podléhá i nachlazení. Jako prevenci proti nachlazení se doporučuje užívat hlavně v zimních měsících zinek, který lze běžně sehnat v lékárnách v podobě tablet, nejčastěji v kombinaci s jinými minerály, obvykle s hořčíkem a vápníkem. Před nachlazením chrání rovněž teplá koupel nohou. Nohy koupeme asi 15 minut v míse s vodou, nejprve teplou. Teplotu postupně zvyšujeme přiléváním horké vody, až na 40 °C. Po této koupeli, do které se doporučuje přidat ještě 5 kapek tymiánového oleje,  si oblékneme teplé ponožky.

Sirup proti nachlazení: 100 g nastrouhaného křenu zalijeme 200 ml studené vody a necháme asi půl hodiny louhovat. Scedíme, vymačkáme přes plátýnky a přidáme 200 g medu. Tento recept preventivně užíváme třikrát denně.

nachlazeni02Skvělou pomocí při nachlazení je také kuřecí polévka! Její tajemství se ukrývá v kombinaci kuřecího masa a zeleniny. V mase je obsažen zinek, který aktivuje buňky potřebné k ochraně před bacily. Účinek těchto buněk je pak zesilován vitamíny A, B a C, které obsahuje zelenina. Pro léčebný účinek má rozhodující význam zejména směs rostlinných a živočišných proteinů, které umí zbavit naši sliznici otoků. Jako překvapivé zjištění se jeví výsledky výzkumů prokazující, že účinek polévky z pytlíku je v tomto případě daleko lepší než účinek té, kterou si dokážeme připravit sami.

Když cítíme, že na nás „leze rýma“, měli bychom si nakapat do každé nosní dírky 2 kapky citronové šťávy. Pokud je nám něco takového nepříjemné, pak můžeme zkusit inhalovat horkou páru nad vodou, do které jsme přidali trošku francovky. Velmi rychle pročistit nos a zmírnit otok sliznic dokáže také solný roztok. Na špičku nože soli rozpustíme ve 100 ml teplé vody, naplníme do lahvičky od nosního spreje a několikrát za den si stříkneme do nosních dírek. Slanou vodu lze také nabrat do pravé dlaně, levým palcem ucpeme levou nosní dírku a pravou dírkou opatrně nasajeme vodu do nosu tak, až ji ucítíme v hrdle, a vyplivneme. Totéž se provede na opačné straně nosu. Voda musí být dostatečně slaná, aby uvolnění dutin proběhlo.

Při rýmě se doporučuje použít následující mátovou mast, kterou si mažeme na prsa. Uvolňuje dýchací cesty: najemno nasekaných 6 mátových snítek a 2 hřebíčky na 300 ml vody necháme stát ve sklenici na chladném místě 2-3 týdny. Poté dobře přefiltrujeme, nejlépe přes mulový šátek, a 1 díl této mátové tekutiny smícháme se 3 díly rozpuštěné vazelíny (200 ml tekutiny, 6 ml vazelíny) a mastička je hotová. V případě, že ji budete chtít skladovat delší dobu, přidejte do tekutiny ještě pár kapek benzoové tinktury pro trvanlivost.

Zdroj: R. Gabriel: Dobré rady pro naše zdraví Foto: vlastní – Burgi (titulka), Pixabay

The following two tabs change content below.
Externí spolupráce

Externí spolupráce

Tento autor není stálým členem redakce Prasklé mouchy. Jedná se také o spolupracovníky, kteří byli již v minulosti součástí redakčního týmu, ale v této činnosti již nepokračují nebo se z časových důvodů nemohou na další tvorbě podílet.
Externí spolupráce

Poslední od: Externí spolupráce (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na