Přehrávejte filmy z PC na mobilu

Přesto, že se titulek článku vztahuje k filmům a mobilu, musím hned v úvodu upozornit, že se bude týkat veškerých dat, která je možné otevřít v operačním systému Android. Ale vzhledem k tomu, že jsem během nedávné nemoci nejčastěji využíval zejména přehrávání filmů z PC na tabletu, nazval jsem článek právě takto.

Uvědomil jsem si, že tento způsob zobrazování obsahu napříč všemi připojenými zařízeními v domácí síti, nemusí být pro každého zcela samozřejmá či jasná věc. Proto si dnes ukážeme jeden ze způsobů, jak docílit například toho, že si budete moci přehrát hudbu nebo film z vašeho stolního PC či notebooku na telefonu i tabletu s Androidem. Opět podotýkám, že jde o jedno z možných řešení, které jsem zvyklý používat já a nepřijde mi nijak složité, ačkoliv bychom mohli stejného výsledku docílit např. pomocí jiných aplikací a s jiným hardwarem (mám na mysli např. NAS zařízení nebo službu DLNA).

Ale my se teď nacházíme v situaci, kdy žádné síťové úložiště typu NAS k dispozici nemáme a zbývá nám tedy využít vlastnosti klasického sdílení souborů a složek. Předpokládám, že většina z vás zvládne nastavit ve Windows sdílení dat, ať už pomocí Průzkumníka nebo nějakého souborového manažeru. Levá část následujícího obrázku ukazuje, co se stalo, když jsem klikl pravým myšítkem na složku “MOUCHA-2013” a vybral položku: “Vlastnosti” a v dalším okně záložku “Sdílení“. V pravé části obrázku pak vidíte podrobné nastavení sdílení souborů. Zde doporučím přidat uživatele: “Everyone” (napište slovy a stiskněte tlačítko Přidat).

es04

Abych nezapomněl, vy na svém disku ale patrně adresář “MOUCHA-2013” mít nebudete, takže je potřeba vyhledat složku obsahující soubory, které chcete zobrazit či přehrát na jiném zařízení. Výše uvedeným postupem ji pak nastavte jako sdílenou a přidejte osobu “Everyone”. Dále je potřeba zjistit síťovou, tzv. IP adresu vašeho PC nebo notebooku, aby jej bylo možné najít. Pokud používáte Windows 10, vyberete Nastavení (ikona ozubeného kolečka) a dále kliknete na položku “Sítě a internet”. V dalším okně pak zvolíte “Centrum síťových připojení a sdílení” – viz. obrázek:

es05

Pokud máte Windows 7, klikněte pravým myšítkem v pravé dolní systémové části (vedle hodin) na ikonku monitoru (stavu sítě) a zvolte přímo: “Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení”. To lze samozřejmě stejným způsobem provést i ve Windows 10, ale raději uvádím oba postupy. V dalším okně uvidíte název vaší sítě, ke které jste připojeni (Privátní síť) a hned vedle se zaměříte na řádek Připojení: “Připojení k místní síti“.

es06

Dalším kliknutím otevřete dialogové okno s názvem “Připojení k místní síti – stav” a záložka “Obecné” (viz. levá část obrázku). Zde klikněte na tlačítko “Podrobnosti,” čímž vyvoláte nabídku “Podrobnosti síťového připojení” (viz. pravá část obrázku). Zde si opište IPv4 adresu (v mém případě jde o číslo 192.168.7.1).

es08Kromě IP adresy jsou ještě potřeba vaše přihlašovací údaje do Windows: uživatelské jméno a heslo (není myšleno název počítače, ale účet, kterým se přihlašujete do operačního systému). Je dobré si zkontrolovat také uložené profily (viz. další obrázek), abyste uživatelské/přihlašovací jméno měli skutečně správně. V mém případě se jedná o jméno “Kantor,” nikoliv GREGY.

es09

Pokud máte nastavenou složku s filmy jako sdílenou, znáte IP adresu svého PC a přihlašovací údaje, můžete se směle pustit do fáze číslo dva! Ta spočívá v instalaci aplikace do vašeho mobilu/tabletu, přes kterou své sdílené soubory najdete. Programů, které umí procházet síťové okolí je poměrně dost. Já jsem vybral ES File Explorer File Manager. Je zdarma a stáhnout si jej můžete z tohoto GooglePlay odkazu.

es10Po spuštění ES File manažera vás bude zajímat položka Síť > LAN vlevo (samozřejmě musíte mít mobil/tablet připojený k domácí Wi-Fi), kde vyberete v pravé horní části tlačíko “Nové” (nemusíte ztrácet čas se “Skenováním,” které se v této části také nabízí). Pak už jen zbývá vyplnit příslušné údaje (IP + jméno a heslo), pojmenovat připojení (např. “notebook” či “stolní PC”) a můžete slavnostně stisknout OK.

es11

Jakmile otevřete nově vytvořené připojení, měli byste vidět sdílenou složku a bez problémů načíst její obsah. Filmy už tak nemusíte dlouze nahrávat na paměťovou kartu nebo z USB, ale rovnou spustit ze vzdáleného místa. A stejné je to také s ostatními soubory (fotky, dokumenty, mp3 apod.).

Mějte však na paměti, že tento návod je pouze obecný a předpokládá, že máte běžnou konfiguraci domácí sítě a PC/notebook připojený přes ethernetový kabel. Nemohu vyloučit, že se objeví nějaký problém, který bude způsobený jiným nastavením aktivních síťových prvků nebo uživatelskou rolí ve Windows.

ČTĚTE TAKÉ: DLNA – sdílejte multimédia

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na