Panelový svět (2015)

Dnes pro Tebe mám další film, který pro mě osobně znamená tak moc, že bych ho nejradši uvedl jako dotaz ve svém inzerátu na seznamce: “A viděla jsi Panelový svět? Napiš mi své dojmy!” Toužíme, aby ti nejbližší nám maximálně rozuměli, aby pochopili naši duši – náš svět. Určitá míra sdílení filmových, hudebních nebo literárních zážitků je pro mě ve vztahu klíčová, protože nepřímo ukazuje, jací vlastně jsme. A pokud by se partnerka omezila jen na Ulici nebo Ordinaci v růžové zahradě, poslouchala Evu a Vaška a k tomu si ještě četla jen v červených knihovnách, bylo by jasné, že se dříve či později dostaví obří, ale opravdu obří hádka! A to se považuji za velmi chápavého, skoro až tolerantního muže.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Proto si myslím, že vyjasnit si předem vkus na nejrůznější umělecká díla, umožní předejít budoucím hádkám, rozchodům a vraždám. A o to jde především! Nikdo nechce trčet léta v kriminále nebo se trápit osamocením. A přestože Tě může těšit třeba amatérské focení, stejně tu bude chybět někdo, kdo to správně ocení! Na film Panelový svět je jakékoliv jiné ocenění, než to, které vychází z našeho srdce, zbytečné.  A na focení v tomto křehkém příběhu dojde také! 

Jedno sídliště a šest různých lidí s odlišnými příběhy. Paneláková romance! Je to vtipné, zábavné, ale zároveň silně emotivní a nepopsatelně neobyčejné drama obyčejných lidí. Lidí, které s diváky spojuje to nejdůležitější – touha po štěstí. Není však obyčejných lidí, obyčejných životů, protože cokoliv nás potkává je jedinečné a neopakovatelné, jen si to většinou neuvědomujeme, protože se tolik zaobíráme strachem o svoji budoucnost a výčitkami ze své minulosti. Panelový svět ukazuje všechny krásy přítomnosti, aniž by zlehčoval budoucnost či minulost! 

Někdy se v našich životech dějí tak zvláštní věci, že přistání amerického astronauta na střeše našeho domu, není až takovou senzací, jak by se mohlo zdát. A umí vůbec vesmírní Amíci opravit kuchyňský odpad? Co je v tom NASA, proboha, učí?! Asi úspěšná přistání mimo obydlené zóny. Tuhle část filmu prostě miluju! 

Zažil jsem pobyt na bydlišti. Promiň, chtěl jsem říci: na sídlišti. Kluk z vesnice si vyzkoušel, jaké to je v paneláku. Nebylo to zlé, i když jsem se budil při každém zapnutí výtahu, sprchy, televize u sousedů nebo jen obyčejné hádky. Ale co bylo asi nejzajímavější, že se ti lidé, sdílející společná schodiště i chodby, téměř neznali. A přestože mi tahle zvláštní odtažitost byla celkem lhostejná, neměl jsem z ní úplně nejlepší pocit. 

Proč jsem si předchozí odstavec nemohl odpustit a o co mi vlastně jde? Mám totiž pocit, že v případě českého sídlišťátka se sousedé vlastně moc neznají, ale přitom se o sebe až příliš starají. Zjišťují, kdo s kým přijel a v jakém autě; kolik nákupních tašek za sebou tahají a jestli si cestou domů třeba zpívají. Oproti tomu panelák ve filmu Panelový svět nabízí úplně jinou rovinu občanského soužití. Sousedé se tady sice tak nějak znají, ale v zásadě se o druhé ani moc nestarají. 

V co věříme? Co je pro nás důležité? Stejně jako můžeme být obyvateli jednoho panelového domu, jsme obyvateli svého vlastního života. Všechny postavy v tomto filmu jsou osamělé, ale rozhodně ne méně, než jejich vlastní fantazie, kterou nesměle sdílí s kýmkoliv, kdo je ochoten naslouchat. 

Proč na film Panelový svět nikdy nezapomenu? Protože mi připomněl, jaké by to bylo, kdybychom přestali naslouchat ostatním. Kdybychom se zbaběle spokojili pouze s tím, co máme a báli bychom se nových věcí více, než sami sebe. Pokud Tě můj článek alespoň trochu zaujal, dej tomuto filmu šanci, protože Tě čeká mnohem více, než jsem dokázal napsat. 

Zdroj: vlastní Foto: Paradis Films

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na