Palmone Tungsten E2

Toto zařízení jsem si objednal pomocí Internetu ze stránek Kasa.cz a protože to nebyla moje první “internetová” objednávka, začnu porovnáním kvality doručení zásilky… Zatímco méně známý, mimopražský prodejce Exe-com, zaslal podobné zboží (jiné PDA) o stejné velikosti v podstatně větším balení a především vyplněném vzduchovými pytlíčky, které Palm chránily přinejmenším dostatečně, nedělá si společnost Kasa.cz příliš velké starosti o bezpečí obsahu balíku.

Zboží bylo poměrně ledabyle “zamotáno” do podivného igelitu, nedoléhajíc na stěny krabice, což mohlo mít při neopatrném zacházení dovozcem (známe Českou poštu), neblahé následky. Naštěstí jsem do této chvíle žádnou chybu či poškození PDA nezaznamenal.
Jak už jsem naznačil, koupi “E-dvojky” předcházela méně vhodná volba jiného zařízení, o kterém se v samostatném článku rozepíši někdy jindy… Palm Z22 je PDA pro méně náročného uživatele, za kterého se, jak jsem zjistil, považovat nemůžu a proto jsem dal nakonec přednost modelu, který Vám blíže představím právě dnes: PalmOne Tungsten E2.S jeho cenou, která se dnes pohybuje kolem 6500,- Kč, bych si jej dovolil zařadit mezi mírně nadprůměrné kapesní počítače. V poměru cena/výkon jsem rozhodně spokojen, ale začněme nejprve designem… Ten je na první i další pohledy velmi příjemný. Stříbrný kov je po stranách nepatrně prohnutý, takže Vám jeho tvar přirozeně pasuje do ruky. Spodní část tvoří naopak jemně zaoblená hrana, které je přizpůsoben také nasunovatelný “flip” – tedy prošívaný, světle šedý, koženkový kryt. Bohužel mi přijde, že po jeho nasazení už nebude pro praváky držení PDA takovou hračkou, nicméně tenhle detail není zase tak strašný a časem si tu vyhovující polohu ve své dlani rozhodně najdete… Ve spodní části se nacházejí čtyři tlačítka s rychlou předvolbou čehokoliv si nastavíte a uprostřed “pěticestné” tlačítko pro snadnou navigaci.

Displej má velikost 320×320 a jeho hi-res rozlišení nabízí velmi pěkný, ostrý a dostatečně jasný (dá se samozřejmě regulovat intenzita podsvícení), obrázek. Pod displejem se nachází graffiti ploška pro ruční psaní tiskacích písmen a číslic, s výraznějšími “odkazy” na: hlavní nabídku, vyvolání menu, hledání a drobnými pro: rychlé zobrazení hodin, klávesnice i číselnice a nastavení jasu.

Celkový vzhled Tungstenu je pro mě tedy stylový a sympatický a to se všemi drobnostmi, jako například zprvu nenápadné, promáčklé logo “PalmOne” na zmiňovaném flipu nebo prakticky zvolená drážka pro stylus po pravé straně…

Když už jsem u stylusu, který se v postranní drážce nejen dobře vyjímá, ale hlavně se s ním pohodlně manipuluje, jeho další předností je hmotnost… Zkrátka je tak akorát. Ani moc lehký, ani moc těžký, takže se s ním opravdu dobře píše. Zvláštností se mi zdá jen jeho černání v místě uchopení (a že to není moji špatnou hygienou rukou snad vysvětlovat nemusím). Ale vzhledem k použitému materiálu se zřejmě není čemu divit – jedná se pravděpodobně o slitinu hliníku, cínu a dalších prvků, které přesněji odhalí pouze chemický rozbor… .-)

Co do příslušenství je Tungsten vybaven synchronizačním kabelem do USB (jen mi přijde trochu zvláštní použití atypického konektoru do PDA; myslím, že mini-usb by rozhodně neurazil), napájecí kablík, průhledná samolepící ochrana pro displej a to je v podstatě vše. Nechybí samozřejmě dvě instalační cd: pro Windows a Mac a uživatelský manuál. Na obalu upozorňují na připravenou českou lokalizaci PiLoc, která se však musí stáhnout z Internetu. Ten se Vám bude zaručeně hodit pro další podporu a užitečný software do systému Palm OS 5.

V základě má PalmOne Tungsten E2 připraveno několik standardních aplikací a další se mohou doinstalovat z přiloženého cd. Zbytečné a dozajista také únavné by bylo všechny je tu vyjmenovávat a podrobně vysvětlovat jejich funkce… Ostatně jejich názvy mluví za vše: Hodiny, Kalkulačka, Kontakty, Internet (prohlížečem je tzv. Blazer), Dokumenty (kompatibilní s Word a Excel), Úkoly, Výdaje, Multimédia (prohlíží pouze obrázky, nikoliv hudební či video soubory, jak by se zprvu mohlo očekávat), Poznámky (v nich zrovna píši tento článek), RealPlayer nebo např. Zápisník, což je takové velmi jednoduché “čmaryky-čmaryky”, tedy jednobarevné malování. Zajímavější jsou aplikace, které se dají najít na Internetu a o kterých se ještě krátce zmíním…

Tak především výborný je např. prohlížeč elektronických knih (a také *.txt souborů) pro PDA: TiBR, který během čtení zobrazuje rovněž aktuální čas a stav baterie a můžete si jej velmi dobře nastavit k obrazu svému. Na adrese http://www.palmknihy.cz potom naleznete slušnou sbírku nejrůznějších literárních děl, Biblí začínaje a Švejkem či Kafkou konče.

Díky slotu na paměťovou (SD) kartu, umí Tungsten kromě ukládání libovolných dat především přehrávat audio a video soubory. Veškeré zvuky vycházejí ze zadní strany Palmu, kde je umístěn malý reproduktor. K přístroji ale můžete připojit také sluchátka. Bohužel si citlivější ucho uživatele bude muset zvyknout na nízkou hladinu šumu, kterého si při hlasitějších skladbách rozhodně nevšimnete, ale na vážné hudbě nebo tam, kde je dynamika dosti kontrastní, by vám začít vadit mohl. Ve standardní výbavě máte k přehrávání mp3 přehrávač RealPlayer, který je ovšem nepoužitelný, vzhledem k jeho omezeným vlastnostem. Přednost můžete bez obav dát např. freewareovému DioPlayeru nebo vynikajícímu, leč komerčnímu PocketTunes.

S videem se do začátku zřejmě moc nepočítá (o pochybném QuickTime Lite na cd radši nemluvím), protože chybí jakýkoliv přehrávač… Po zkušenostech s RealPlayerem si však říkám, lepší nic, než něco těžce nepoužitelného… Kdo hledá totiž najde a protože server http://www.palmhelp.cz je skutečně naplněn nejrůznějšimi užitečnostmi, už jsem do svého palmíka instaloval TCPMP, který zvládá na výbornou jak DivX, tak ostatní formáty a navíc se jedná o freeware. S gigovou flash kartou jsem si už na cestě stačil vychutnat nejeden film (pro potřeby PDA se dají na PC snímky co do velikosti upravovat např. ve skvělém PocketDivX).

Ti, kteří si nemohou pomocí vestavěného bluetooth a svého mobilního telefonu kdykoliv a kdekoliv připojit palm k Internetu, by se určitě mohli zajímat alespoň o program Plucker, který funguje jako off-line prohlížeč, pro tento účel upravených, internetových stránek. Server LomaxPalmWebs ( http://fajkus.cz/isilo ) vám dokonce nabízí mnoho již připravených, pravidelně aktualizovaných webů. Pdb soubory dle vlastního výběru, se kterými Plucker pracuje, si můžete nechat např. zasílat na svůj mail, nebo pomocí užitečné utilitky “wget” a spouštěcího souboru v PC, stáhnout vybranné stránky hromadně. K dispozici tak můžete mít poměrně slušné množství informačních kanálů z nejrůznějích oblastí stále při ruce…

Program, který však z přiloženého cd nainstalovat rozhodně doporučím každému, kdo si Tungsten E2 pořídí, je aplikace s názvem VersaMail. Jedná se o kvalitní e-mailový klient, který využívám prakticky neustále. Správa pošty je velmi pohodlná a přehledná. V softwareovém vybavení nesmím zapomenout ani na další připravenou aplikaci od společnosti PalmOne a sice Documents To Go, která pracuje s dokumenty MS Word a Excel.

S okolím dokáže “e-dvojka” komunikovat přes zmiňovaný bluetooth, infraport a do USB se potom strká synchronizační kabel. Výdrž akumulátoru je opravdu úžasná, ale odvíjí se od druhu používaných programů (filmy samozřejmě zatěžují nejvíce) a podsvícení displeje. Poslouchám-li mp3 a nechci zrovna nic psát, displej nechávám vypnutý. Hudba mi takhle, po nabitém akumulátoru, hrála od rána do večera (přibližně nějakých 9-10 hodin) a stav baterie se snížil na 40 procent, což se mi jeví jako velmi uspokojivé (během dne jsem ještě několikrát kontroloval poštu a pořídil několik poznámek).

PalmOne Tungsten E2 neumí o nic méně, než jeho dražší příbuzní (telefonuju přeci jen raději z telefonu a Wi-fi, které zde taky nenajdete se mi obecně u každého PDA zdá jako příliš drahá zbytečnost). Shrnuto a sečteno mi tento kapesní počítač přijde jako skvělé řešení pro ty, kteří nechtějí utrácet horentní sumy za PDA a přitom si chtějí užít mobilní zábavu a svoji “kancelář” by rádi měli stále u sebe. Koneckonců, zasurfujete-li si pořádně všude tam, kde se o těchto malých, milých, elektronických věcičkách mluví neustále, zjistíte zřejmě to samé a ještě objevíte spoustu zajímavých utilit, her a programů, které Vám práci s tímto zařízením určitě zpříjemní.

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na