Online TV – placené i zdarma

V poslední době, kdy se poměrně výrazně zvýšila dostupnost internetu s vysokou rychlostí, přichází na trh nový druh distribuce televizního signálu. Kromě klasického DVB-T, kabelové televize a satelitu, máte možnost získat programovou nabídku domácích i zahraničních televizních stanic také prostědnictvím online služeb.

Už pár let je k dispozici, v nabídce některých bezdrátových poskytovatelů internetového připojení, tzv. IP-TV. Jedná se vlastně o pravý opak kabelovek, protože kabelovka nabízí primárně televizní programy a k tomu jako bonus internet. V případě IP-TV jde o službu provozovanou v rámci internetového připojení a to jako vítanou přidanou hodnotu pro uživatele takové sítě.

Samotná “televize na internetu”, je čím dál tím běžnějším jevem a tak se už dnes můžeme setkat s prvními obchodními balíčky, které na trh přinášejí placené sledování televizních kanálů pomocí internetu. Tyto služby však nejsou spojeny s vaším poskytovatelem internetového připojení, ale předpokládají, že již máte dostatečně rychlou konektivitu, abyste mohli sledovat video např. v HD kvalitě.

onlinetv03

U nás je první vlašťovkou tohoto typu služba Zapni.tv, která se prezentuje jako “virtuální kabelovka”. Ve své programové nabídce má několik balíčků. Nejlevnější: “Mini” si můžete předplatit za 99,- Kč / měsíc a najdete zde především české a slovenské televizní stanice (celkem 41 kanálů). V HD rozlišení však můžete sledovat pouze ČT1 a ČT2. Dražší varianta, balíček Start (269,- Kč/měsíc), obsahuje 74 kanálů a z toho 13 v HD kvalitě. Nejdražší volbou je pak Standard balíček za 399,- Kč/ měsíc, který umožní sledovat 96 kanálů s 25 HD programy.

Služba Zapni.tv nabízí sledování televize také v rámci své vlastní aplikace pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Zkoušel jsem tudíž na tabletu i na mobilu, ale moje zkušenost je bohužel velmi špatná. Na tabletu sice aplikace funguje, ale nerozezná rozlišení. Úvodní stránka je pouze “na výšku” a pokud spustíte nějaký program, video nerozliší poměr stran vysílaného videa a vše deformuje do formátu 4:3, ačkoliv se zobrazení změní na šířku. Snad se v budoucí aktualizaci dočká aplikace řádného doladění. V této podobě je vyloženě nepoužitelná.

onlinetv02

Pokud máte zájem o funkční televizi do tabletu či mobilního telefonu a nevadí vám pouze zahraniční kanály, doporučuji aplikaci FilmOnLive TV, která umožňuje sledovat celou řadu vybraných stanic, především z Velké Británie, ale také USA či Francie a to zcela zdarma! Za měsíční poplatky si pak můžete aktivovat HD kvalitu pro sledování videa.

onlinetv05O tom, že fenomén “online televize” začíná být považován za čím dál dostupnější možnost jak získat přístup k obsahu televizních stanic, svědčí nedávné rozšíření služeb společnosti O2, která do každé domácnosti s vysokorychlostním internetem nabízí dokonce speciální set top box a to bez nutnosti klasické přípojky od O2. Tento nový set top box pak umožní sledovat programovou nabídku O2 TV M a k dispozici jsou také funkce zpětného shlédnutí, nahrávání nebo archivu pořadů. U programu O2 Sport je pak možné plně využít přepínání mezi souběžně hranými zápasi nebo mezi různými záběry kamer. Zařízení se prodává od prosince roku 2015 za 2136,- Kč.

Závěrem dodám, že již nějakou dobu fungují tzv. služby videa na vyžádání (angl. zkratka VOD – Video on Demand), které představují jakési virtuální videopůjčovny. Za poplatek zde máte k dispozici nabídku filmů, často pravidelně aktualizovaných. V našich končinách je asi nejznámější služba Filmbox Live, kterou již do svých chytrých televizí integrovali např. značky Samsung, Philips, LG nebo Vestel. Stáhnout si však můžete aplikaci také pro Android nebo iOS. Za 130,- Kč měsíčně pak máte k dispozici okolo 300 filmů v nejrůznější žánrové škále (česky dabované). Je však třeba počítat s tím, že nejde o žádné nejnovější megafilmy, ale spíše o tituly srovnatelné s nabídkou “papírových DVD” z novinových stánků za pár kaček. Přesto se dají v nabídce najít i zajímavé snímky. Do České republiky nově míří služba Netflix, která aktuálně zahrnuje 130 zemí. Bohužel zatím bez českého dabingu nebo titulků.


POZOR: Velký článek o současných nabídkách IPTV najdete ZDE!

Zdroj: vlastní Foto: howto.watch, O2, ZapniTv, FilmOnTv Aktualizace: 7.1.2016

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
2 Napsali
Honza FreedomSerunatoarigato Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Honza Freedom
Host
Honza Freedom

Já jsem spokojený se službou sledovanitv.cz, kterou mám od poskytovatele internetu zdarma.

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Zajímavý článek, obzvlášť pro ty, co mají rádi TV. Můj úhel pohledu, pohled intenzivního hráče počítačových her a obecně lenocha, vysedávající u počítače více, než je zdrávo. Nebudu se pozastavovat nad tím, proč svůj čas někdo rozlévá mezi PC, tablet a mobil. Snad že bez toho online připojení nemůže být ani tu chvilku a to lepší, větší nemá momentálně k dispozici. Ano, téměř jsem se nepozastavil. Můj pohled je následující, pro lidi, co dodnes o internet téměř nezavadili, něco jako starší maminy a pivní tatíci s IQ poslance Gazdíka, je to vyhazování peněz. Nepotřebují nic nového, nic složitějšího, jednoduše proč?… Číst vice »