Muž na Měsíci

“Vnímám svět jenom jako ILUZI! Proč jej brát tak vážně?” Je to muž na Měsíci zírající dolů na Zemi … Je to SCHÝÝÝZA… Tolik bych vám toho chtěla říct! Jsem plná dojmů, emocí, získaných informací… Nejradši bych to na vás vychrlila všechno najednou… Nevím, jestli začít o Andym, Milošovi, Jimmovi… či o těch mých emocích, propadnutí filmu, či spíše propadnutí jeho poslání…

“Víte proč jela siamská dvojčata do Anglie? Aby to druhe mohlo řidit!” KOMEDIE? Rozhodně bych to nezařadila mezi komedie, stejně jako Andy se nepovažoval za komika! “Nikdy jsem nevyprávěl vtipy!”

Když lidi jdou na komika, mají podvědomě zakódováno, že teď se budou smát, ale Andy je nechtěl jenom rozesmívat. Chtěl je rozplakat, naštvat, šokovat! Chtěl v nich vyvolávat rekce, emoce… Muž na měsíci je Tragikomedie.

“Pocházím z malinkatého ostrůvku Kaspiar v Kaspickém moři. Potopil se!”
KDO JE ANDY KAUFMAN? Avandgardní, nekonvenční až dadaisticky, FENOMEN přelomu 70. a 80. let v Americe. Dokonalý ovládač publika a mystifikátor. Mnoho osob v jedné…V Čechách téměř neznámý, což však o nic neubírá na jeho kvalitě. Krátce po svém příchodu do Ameriky se s ním Miloš Forman setkal na živo, respektive s jeho představením a jednoduše naletěl jeho gagům, a protože ho Andy “dostal ” vzbudil v něm tento člověk zájem.

Někteří ho milovali, většina nesnášela, ale nikdo nezůstal lhostejný. Bohužel Andy Kaufman zemřel už ve svých 35 letech (16.května 1984) na rakovinu plic. 16 let pote se Milošovi Formanovi podařilo natočit o něm film a nám tím alespoň trochu představit tohoto GENIA. Ten, kdo z pozadí zřetelně vystoupil, začíná zároveň vrhat stín.

O FILMU

Film sám o sobě má velice slušnou úroveň. Je plný spousty originálních nápadů… Už jenom sám úvod, který je vlastně jeho koncem, včetně závěrečných titulků a znělky. Andy vás upozorňuje, že toto je už konec, protože se rozhodl vystřihnout všechny hloupé a nepodstatné věci.

motm02

Dále film pokračuje přes krátký náhled do Andyho dětství, a jeho potřeby už tenkrát sdělovat obecenstvu, do jeho dospělosti, kdy vystupuje jako bavič v zábavním podniku. Poté co si jeho představení všimne jistý producent a nabídne mu angažmá v televizi a později v televizním Shitcomu (pardon sitcomu) Taxi, se začne odvíjet jeho kariéra, popularita…

Pro mě, si film neklade ambice být dalším ze životopisných snímků Miloše Formana, (Amadeus, Valmont, Přelet nad kukaččím hnízdem…), protože z hlediska tohoto žánru jsou naznačená témata, která. jsou nedopovězena či nedovysvětlena. Především Andyho vztahy k rodině (karikatury rodičů?), nevysvětlitelné vzplanutí lásky a vztah k manželce (která působí trochu kostnatě a strnule, nejspíš zásluhou jejího herectví?), vztahy k přátelům a nepřátelům (co ho vedlo k nápadu znehodnotit TV vysílání), proč pro něj měly takový význam meditace…

Vůbec celý náhled přes jeho dětství mi tam moc nefungoval, protože pokud už bylo nutné začít jeho dětstvím, byly v něm mnohem zajímavější a důležitější momenty pro celý film.(o kterých a životě Andyho připravuji článek do příštího čísla Iview). Což je ale dle mého názoru způsobeno už v předloze či scénáristických škrtech!

Toto celé mi trochu zavání Amerikanskou komercí a jestli to Miloš Forman udělal takhle, aby to promlouvalo i k jednoduššímu Americkému divákovi, budiž… Je to dokonalá parodie na manipulaci davu, na lidskou blbost a že Miloš prostřednictvím Andyho vlastně zesměšňuje toho Amerického průměrného člověka, o to líp pro nás, pro Čechy, kteří a není to tak dávno, v nich viděli své vzory!

JIM CARREY

motm03Hlavní roli představuje Jim Carrey (Maska, Blbý a blbější, Batman forever…), kterému, díky postavě ve které se našel a především zásluhou dokonalé režie Miloše Formana, byla konečně dána šance se předvést ve svém hereckém mistrovství ve všech sférách. Tato jeho role se skutečně vymyká jeho dosavadní rutině. On Andyho nehrál – on jím BYL!! Lidé, kteří Kaufmana osobně znali, vzdávají Carrymu hold za jeho dokonalé ztvárnění (mimochodem, víte, že Andy Kaufmann a Jim Carrey mají totožný datum narození? -17. Ledna) Přicházím vás zachránit…!

POSLÁNÍ

Síla celého filmu je v tom, jak moc na vás zapůsobí postava Andyho Kaufamana. Jeho poslání je předvedeno dokonale. Ve svém výstupu boří veškeré lidské konvence a poukazuje na přetvářku, rasismus, ponižování… Vstřebává všechna negativa a nebojí se ztrapnit sám sebe pokud to pomůže nastavit zrcadlo lidské blbosti a uvolnit v lidech potlačované emoce!

Uvolňování emocí se daří i během sledování filmu a pokud s ním jdete od začátku, stane se vám na mnoha místech, že vyprsknete smíchy, neuvidíte přes slzy, nebo – a to většinou – obojí najednou! Ve mě vyvolal silnou potřebu vidět to znovu, prožít to celé znovu a znovu! Dokonce při každém novém shlédnutí v něm objevuji nové významy a souvislosti, odkrývá se mi jemnější humor… a trochu se posouvá chápání celé věci, protože mě to donutilo si o jednotlivých osobách a událostech vyhledat více informací.

Ješte se s vámi podělím o výsledky svého studia… “Dívat se na film, je jako tlačit slona do schodu” je část textu písně R.E.M., která provází celý film. Myslete si o tom co chcete a co si o tom myslíte si nenechte pro sebe a klidně nám napíšte!

muz-csfd

The following two tabs change content below.
Barbe

Barbe

Narodila se v březnu (rok se u dam přece neříká) v Praze. Společně s cOsmOsem studovala pedagogické lyceum a díky tomu se nechala, rozličnými pamlsky, nalákat i do naší redakce… Dlouhodobě pobývá v Irsku, kde se věnuje intenzivnímu výzkumu v oblasti médií. Své nadání na hudbu a výtvarné umění již nezapírá.
Barbe

Poslední od: Barbe (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na