Mrtvá nevěsta

Po dlouhé době se pouštím do psaní filmové recenze. Pro Tima Burtona není animovaný film žádnou novinkou. V roce 1993 přišel s velmi úspěšným snímkem Nightmare Before Christmas a v loňském roce to byla právě Mrtvá nevěsta (Corpse Bride) se kterou mu režisérsky pomáhal Mike Johnson. Použita byla nepříliš vídaná, ale naprosto fascinující loutková animace, díky které má film své jedinečné kouzlo.

mrtvanevesta02Musím přiznat, že mě tato hororová pohádka doslova učarovala. Děj nás zavede do střední Evropy 19. století, kde se na začátku seznámíte s hlavním hrdinou – nesmělým, zmateným a uzavřeným mladíkem Viktorem (mluví Johny Depp), který se má oženit s podobně stydlivou a plachou Viktorií. Při svatebním obřadu je ale díky svým povahovým vlastnostem natolik nervózní, že je oddávající neoddá a nařídí Viktorovi, aby se svoji řeč důkladně naučil. Vzápětí se proto vydává na čerstvý vzduch do lesa, kde si projev cvičně zkouší a přitom nasadí prstýnek na suchou větev čnící ze země.

Jaké je ale jeho překvapení, když zjistí, že nejde o větev, ale ruku zavražděné dívky, se kterou se tímto omylem oženil a ocitá se v říši mrtvých. Povedený je barevný kontrast obou světů. Zatímco ve světě živých je vše ponuré a temné, mezi mrtvolkami to hraje barvami a pestrostí. Také hudba je zde mnohem veselejší a hravější.

mrtvanevesta03Mrtvá nevěsta představuje typický Burtonův tvůrčí styl. Obsahuje vše, co by se od Tima Burtona dalo očekávat: ponurá atmosféra, černý a místy až morbidní humor, mnoho neuvěřitelně podmanivých scén, originální a zajímavé postavy. Scénář pochází z pera Johna Augusta a Caroline Thompsonové, kteří s Burtonem již pracovali na některých předchozích filmech. O hudbu se postaral Danny Elfman a nutno dodat, že ačkoliv může na někoho působit příliš nevýrazným dojmem, je tento záměr zcela na místě. Podle mého názoru téměř dokonale doplňuje celý příběh a hlavní melodie, která se v různých variacích opakuje a vrací je velmi jemná, až dojemná.. 🙂

Morbidní atmosféra se svérázným cinickým humorem na mě působila jedinečně… Svět chrastících kostlivců prolezlých červy je kombinován vtipnými a rozhodně také roztomilými maličkostmi, jako je třeba úžasný pejsek – kostlivec, kterého Viktor dostane jako svatební dar od své mrtvé nevěsty Emily. Ta má zase okouzlující a krásné vypadávající oči, ve kterých bydlí malý zelený červík… Přes tyto zdánlivě odporné detaily je za veškerou temnotou zejména láska a romantika…

Viktor, který je zamilovaný do Viktorie postupně pozná, že mrtvá Emily je také velmi hodná a milá dívka. Přestože jí má také rád, snaží se jí vysvětlit, že nemůže žít s mrtvolou… Jestli se mu to podaří, už zjistíte sami, pokud si film půjčíte, stáhnete, zkrátka pustíte. A vy, kteří už znáte konec této sympatické hudební pohádky uznejte, není to ve finále krásné?

mrtvanevesta-csfd

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na