Lepší TV, Kuki a další IPTV

Od mého posledního článku na téma online televize, už uplynula poměrně dlouhá doba. Jak ukázala statistika návštěvnosti Prasklé mouchy, byl právě tento příspěvek jedním z nejnavštěvovanějších vůbec. Sledování tv přes internet se zdá být stále populárnější a tak se dnes podíváme na aktuální situaci na českém trhu a blíže si představíme poměrně novou službu Lepší.tv, kterou zároveň srovnám s konkurenčními nabídkami. 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Na vlastní Samsung smartTV jsem v praxi vyzkoušel dvě IPTV služby, které byly dostupné v nabídce dodatečných programů. Jako první jsem nainstaloval promo aplikaci společností Netbox a pražské Planet A s názvem telka Kuki a tu jsem také začal zdarma testovat. Oproti konkurenční LepšíTV se mi velmi líbí, že uživatel dostává po první instalaci Kuki příjemných 60 dní zdarma, bez nutnosti platit předem jakoukoliv částku. Máte tak dostatek času si bezplatně vyzkoušet, co Kuki TV vlastně umí a nabízí. Jak jsem však zjistil, není na každém zařízení tato nabídka stejná. Např. u značky LG je zkušební verze podstatně jiná a nabízí jen několik televizních kanálů. 

Samozřejmě jak Kuki, tak LepšíTV je možné sledovat na speciálním set-top-boxu, který lze k vaší televizi dokoupit (Kuki – 2369,- Kč a LepšíTV – 2149,- Kč, ceny jsou vč. poštovného). Připojení set-top-boxu k internetu se pak uskuteční přes běžný ethernetový kabel (s konektorem RJ45) a pro samotné připojení k tv se použije HDMI kabel. Pro starší typy televizorů je možné zakoupit redukci a příslušný AV kabel. V případě LepšíTV najdete toto příslušenství také na stránkách služby. Máte-li v televizi operační systém Android nebo vlastníte multimediální centrum s touto platformou, stačí stáhnout zdarma aplikaci z Google Play. Uvedené způsoby připojení internetové televize nabízí většina poskytovatelů těchto služeb. 

My však ještě chvilku zůstaneme u telky Kuki. Osobně se mi totiž design a uživatelské rozhraní této aplikace zdá asi nejstylovější, pokud bych to mohl takto nazvat. Procházení jednotlivých nabídek je opravdu jednoduché a přehledné. Podstatně méně spokojený už jsem s funkcemi, které nabízí. Nejdůležitější vlastností všech IPTV je bezesporu možnost návratu v programu vysílaných pořadů až o několik hodin zpět. V případě Kuki se jedná pouze o 48 hodin. Oproti tomu LepšíTV už nabízí přehrání jakéhokoliv pořadu, filmu či seriálu až 30 dnů zpětně (u některých kanálů může být tato doba kratší, ale většinou jde o rozmezí 7-30 dnů). 

Nabídku vysílaných seriálů má Kuki zobrazenu velmi přehledně a samozřejmostí je také vizuální náhled (myšleno miniatury) všech titulů pro rychlou orientaci. Pokud nějaký seriál sledujete, nemusíte jej nahrávat a poslední díly (někdy dokonce všechny), máte k dispozici na jednom místě. Chcete-li si nahrát nějaký jiný pořad nebo film, máte k dispozici 10 hodin záznamu a každá nahrávka pak vydrží ve vašem online archivu celkem 7 dní. Kdo chce více, může si připlatit za tzv. vylepšení základního balíčku:  

Např. za dalších 50,- Kč měsíčně můžete mít 50 hodin záznamu a archiv dostupný po dobu 3 měsíců. Za 100,- Kč navíc jde o dalších 100 hodin záznamu. V případě, že je někdo zvyklý pořizovat z časových důvodů více nahrávek, bude si tak muset připlatit. A vzhledem k tomu, že se v programu právě vysílaných pořadů dostanete jen o 2 dny zpátky, je to marketingově skvěle nastaveno pro dodatečné ždímání peněz nad rámec základní nabídky. Pro srovnání: služba LepšíTV má již v základní ceně, která je v době psaní tohoto článku o korunu levnější, než má Kuki, tedy 199,- Kč/měsíc) neomezený počet záznamů po dobu jednoho měsíce. Možná je právě teď nejlepší čas podívat se na konkurenční LepšíTV zblízka.

Na rozdíl od Kuki je LepšíTV stále ještě čerstvou novinkou na trhu. Není tedy divu, že se snaží nové zákazníky přilákat atraktivní cenou a lepšími funkcemi, ačkoliv ne vždy je to tím nejpodstatnějším. Do začátku rozhodně nepůsobí zrovna přívětivě zkušební doba 30 dnů, která však vyžaduje platbu za první měsíc s tím, že pokud uživatel nebude v této době spokojený, bude mu celá částka neprodleně vrácena. To je sice fajn, ale nepřijde mi korektní tahat z lidí peníze, dokud si nemohou nejprve vyzkoušet, jak bude LepšíTV fungovat v rámci jejich internetového připojení.

Samotný provoz jakékoliv IPTV totiž vyžaduje minimální rychlost downloadu 3 – 5 Mb/s v případě HD videa a to v závislosti na použitém kodeku daného provozovatele služby (LepšíTV používá formát H.265, který je méně náročný a pro HD rozlišení by mu měly stačit 3 Mb/s; u Kuki televize je to potom 5 Mb/s). Sledování ve standardní kvalitě např. na tabletu či telefonu pak potřebuje rychlost stahování alespoň 1,2 Mb/s – 3 Mb/s. Obecně se uvádí, že minimální požadovaná rychlost internetového připojení je 2 Mb/s se stálou odezvou do 40 ms

V dnešní době je sice většina domácností vybavena rychlým internetovým připojením a tak se do požadovaných parametrů není problém vejít, přesto by se komplikace objevit mohly. Kvalitu připojení může výrazně ovlivnit stav vnitřní sítě nebo její vytížení aktuálně připojenými uživateli. A právě z tohoto důvodu se mi jakákoliv částka zaplacená předem nejeví jako šťastné řešení. Krom toho je u LepšíTV nutné podepsat smlouvu, za jejíž doručení zaplatíte k prvnímu měsíci využívání ještě 70,- Kč poštovné.  A vůbec nejhorší se mi pak zdá výpovědní lhůta, která se ve smlouvě objevuje. Ta činí neuvěřitelné 3 měsíce, takže pokud se např. po půl roce rozhodnete přejít jinam, musíte zaplatit ještě 3 další měsíční poplatky. Pro srovnání: výpovědní doba u Kuki je 1 měsíc

Záměrně jsem u LepšíTV začal tím, co by mohlo většinu zájemců o tuto službu odradit a přiznám se, že bych se ani nedivil, kdyby odradilo. Na druhou stranu musím teď pokračovat v jiném duchu a zmínit, že LepšíTV je v mnoha ohledech výrazně lepší, než konkurence a pokud překousnete jejich, na dnešní dobu, trochu zvláštní marketingový přístup, bude vám poměr cena/nabídka imponovat. K dispozici je zde 68 stanic, z toho 28 v HD. Nahrávání pořadů není omezeno počtem a záznam je k dispozici 30 dní od data jeho pořízení. 

Asi nejlépe vyřešené má LepšíTV uživatelské rozhraní. Vysílaný obsah všech televizních stanic je zde velmi přehledně rozdělený v kategorii s názvem Nejlepší z TV, kde je možné procházet další kategorie rozdělené tématicky na: filmy, seriály, sport, zprávy, zábavu, dokumenty a dětem. V každé z uvedených kategorií se pak můžete orientovat v čase: v levé části je možné zobrazit pořady, které se teprve budou vysílat a v pravé části vidíte již odvysílaný obsah. Jedním kliknutím pak označíte to, co chcete nahrávat a bude se vám následně zobrazovat v kategorii Mé nahrávky

Další praktickou vlastností jsou doplňující, a nutno podotknout, že opravdu podrobné, informace ke každému pořadu. Není divu, že právě tuto funkci zvládá LepšíTV ještě lépe, než ostatní, protože společnost goNET, která za LepšíTV stojí, je přes 18 let provozovatelem portálu TVprogram.cz. Dostupné jsou také trailery ke všem filmům, které se v televizní nabídce objevují. Bohužel ne všechny jsou v uspokojivé kvalitě, ale svoji informační hodnotu bezesporu mají. 

Nerad píšu o něčem, co si nevyzkouším a proto jsem se v dnešním článku zaměřil zejména na Kuki a LepšíTV, ke kterým se majitelé chytrých televizí mohou dostat celkem rychle – tedy stažením příslušné aplikace. LepšíTV ještě vychytává drobné mouchy, např. u mého Samsungu zlobí funkce pamatování si přehraného času konkrétního titulu, takže se po novém spuštění filmu musíte vracet do tohoto místa manuálním posunutím záznamu.

Technická podpora mi k tomuto problému zatím neposkytla příliš mnoho informací. Údajně se mým požadavkem zabývají. Zažil jsem však také situaci, kdy jsem se u LepšíTV dotazoval na dostupnost vysílání kanálu ČT24 v HD kvalitě a bylo mi sděleno, že nejsem sám, kdo má o tuto stanici v HD rozlišení zájem. Za dva dny už čtyřiadvacítka v HD běžela a z toho je patrné, že se společnost snaží reagovat na potřeby a podněty svých uživatelů relativně pohotově.  

Na českém IPTV trhu samozřejmě operují i velcí hráči jako O2 nebo T-mobile. Cenové relace jejich nabídek se ovšem výrazně liší od mého současného favorita, kterým LepšíTV bezesporu je. V průběhu mého srovnávání cen a nabídek jsem ještě narazil např. na DIGI2GO, jejichž nejlevnější nabídka START začíná na 149,- Kč/měsíc.

Jak jsem ale na infolince, od pracovníka Lukáše Kubíka, zjistil, nemají zkušební dobu zdarma a při zakoupení balíčku Start si ještě musíte pořídit set-top-box za 2000,- Kč. Sledování tv na tabletu či mobilu mají také nesmyslně zpoplatněno, přestože výpovědní doba 1 měsíc mi udělala radost. Ale pokud všechny ceny platí jen při uzavření smlouvy na 2 roky, opět ztrácím chuť se dozvídat více. Aplikace pro smartTV v plánu zatím nemají, “snad ve 2. a 3. kvartálu roku 2017,” cituji pracovníka Kubíka. 

ODKAZY NA SLUŽBY IPTV:

Lepší TV – otevřít

Kuki TVotevřít

DIGI2GOotevřít

Sledování TVotevřít

O2TVotevřít

T-MobileTVotevřít

SKYLINK LiveTVotevřít

SROVNÁNÍ NEJLEVNĚJŠÍCH IPTV SLUŽEB:

Tabulka je pouze orientační a pro celkové hodnocení je třeba zohlednit, které stanice jsou v daném rozsahu nabízené a jestli by o ně měl uživatel zájem. Pro bližší informace doporučujeme navštívit stránky konkrétního poskytovatele. V uvedených případech jsou do HD stanic již zařazeny běžné české kanály, které v současnosti nabízí HD rozlišení jako: ČT, Nova, Prima, Barrandov apod.   

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, Kuki, LepšíTV

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na