Komerční puch Vánoc

Je tu konec roku a blíží se další. To nám ten rok 2015 zase nějak rychle utekl! Na jeho konci slavíme Vánoce a proto mi v tento čas dovolte, drazí čtenářové Prasklé mušky, malé vánoční povídání a zamyšlení nad současným způsobem trávení těchto svátků. Vánoce jsou svátkem křesťanským a jsou oslavou narození Ježíše Krista. O tom je myšlenka těchto slavností.

Příběh o narození Ježíše připomíná tradiční výzdoba, kterou je ozdobený stromeček, rostliny, cukroví; na mnoha oknech můžeme spatřit hvězdu, která symbolizuje hvězdu betlémskou, která na obloze ohlašovala narození Ježíška. O tyto svátky se většina rodin schází, aby se společně poklonili narozenému Ježíškovi a určitou symboliku vidím i v dávání si dárků, které se objevují pod stromečkem.

Jaké jsou však vlastně Vánoce v současnosti? V poslední době jde jen o to, aby obchodníci vydělali co nejvíce peněz. Obchodní řetězce nám cpou vánoční věci už začátkem října, kdy už nabízejí předraženou výzdobu. Z reklam nám zelený mimozemšťan říká, že dárky vyřešíte jenom u něj. Čím dražší dárek, tím lepší. Současné Vánoce nebývají nic jiného než soutěž v rodině, kdo komu koupí dražší dárek. Bankovní instituce a jiné lichvářské společnosti nám z reklam říkají, abychom si na dárky půjčily a je smutné, že mnoho lidí se právě kvůli Vánocům silně zadluží. Pak přijdou problémy se splácením, ale to už nikoho nezajímá. Tato doba mi přijde jaksi zvrácená, pokud jde o slavení svátků v tomto duchu.

santa02

Dokonce i mnoho firem Ježíška nahradila americkým Santou Klausem. Vánoce přece nejsou o soutěžení mezi členy rodiny, kdo komu dá ten nejdražší dárek. To opravdu ne. Vzpomeňte na dobu, kdy jste byli dětmi a rodičům nebo komukoliv jinému z rodiny jste pod stromeček dali namalovaný obrázek, který potěšil a zahřál u srdíčka. Dle mého pohledu by Vánoce měly být klidnými svátky, kdy by rodiny měly využít volno pro setkávání a sdílení společného času. Tato společnost si bohužel často žádá, aby ti, co jsou v zaměstnaneckém procesu, byli v zaměstnání od rána do večera, takže už pak nezbývá moc času na setkávání se s blízkými.

Nejde o to dát druhému co nejdražší dárek, ale o vzpomínku na něj a také o to, že víte, že existuje. To je to podstatné. Není třeba svým blízkým kupovat drahé dárky. Někdy ten největší dárek k Vánocům může být jen objetí a nebo nějaká maličkost, která potěší. Rád bych věděl, jak na oslavu Vánoc v současné době pohlížíte vy, drazí čtenáři a jak si představujete ideální Vánoce. Můžete nám to napsat do komentáře k článku. Budu se těšit na vaše reakce!

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Externí spolupráce

Externí spolupráce

Tento autor není stálým členem redakce Prasklé mouchy. Jedná se také o spolupracovníky, kteří byli již v minulosti součástí redakčního týmu, ale v této činnosti již nepokračují nebo se z časových důvodů nemohou na další tvorbě podílet.
Externí spolupráce

Poslední od: Externí spolupráce (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
3 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
4 Napsali
SerunatoarigatoHonza FreedomNealkoMichal cOsmOs Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Milý kolegáčku, rozumím Tvému rozhořčení z komerčního pojetí svátků nočních, pardon: vánočních. Také příliš nemusím amerického Santu, který bývá často již před adventním časem všudypřítmnou reklamní zrůdičkou. Santo, promiň, to není útok na Tebe, ale na to, co z Tebe udělali obchodní živlové! Přesto si myslím, že není třeba se kvůli tomu až příliš durdit. Zkrátka to, jestli tyto jevy budeme ignorovat nebo je vyhledávat a lamentovat, to záleží vždycky jen na nás. Mě Santa v obchodě nikdá nepohoršil – vždycky jsem kolem něj prošel se slovy: “Nazdar, bejku!” 🙂

Nealko
Člen
Nealko

Jenomže to je tím, že jsi vemeno! Kdybys byl normální, tak by tě Santa pohoršil! Dědek jeden prašivej! 😛

Honza Freedom
Host
Honza Freedom

Nejsem rozhořčen, jen jsem z toho trochu smutný a tak si jedu po svým a co si dělá zbytek světa je mi putýnka. U nás v rodině chodí Ježíšek a Santa druhý den, ale Santa zůstává v Americe, do Česka ho nezveme. Snažím se zachovat si svůj vnitřní klid a to mi jde nejvíc. Nevyhlédávám návštěvy ve velkých obchodních centrech. Jinak pohoda.

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Asi nebyly slevy, ne? 😛

Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Víceméně souhlasím. Mám za to, že z celkového počtu lidí, co u nás Vánoce drží, je jen velmi málo těch, co za tímto svátkem vidí něco víc. Toho Ježíše, připomenutí atd. Nejsem výjimka. V boha a nic podobného, co vymyslel jiný člověk, například někdo z prohnilé církve, nevěřím. Na druhou stranu se nerouhám! Snad že má babička pobožná byla, nevím. Vánoce jsou krásné svátky pro děti, když věří, že ty dárky kdosi tajemný a hodný nosí. Ano, Ježíšek. Ovšem jakmile ho nespatříte ani ty druhé Vánoce…, navíc ani to zlaté prase se neukáže… Nevěříte. Hloupé děti věří o něco déle,… Číst vice »