Jupiter Ascending

Pokud patříte mezi fanoušky filmové sci-fi trilogie Matrix, možná byste neměli minout snímek Jupiter Ascending. Ne snad, že by byl Jupiter až tak skvělý, ale pro doplnění vzdělání ohledně filmografie bratrů Wachowských, to bezesporu neuškodí. Osobně jsem byl velmi zvědavý, co tahle dvojice spáchala za další počin, neboť jejich Atlas mraků z roku 2012 se opravdu povedl (recenze příště)!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Upřímně však musím přiznat, že Matrixem nastavili laťku své tvorby hodně vysoko a obávám se, že ji zatím ničím nepřekonali. Vlastně nepřekonal-y, protože tato sourozenecká dvojice prodělala operativní změnu pohlaví a z Paula a Laurence jsou teď Lilly a Lana. Přesto je vycházející Jupiter zajímavou podívanou, zejména díky úžasným trikům.

Svým námětem se film tak trochu vrací k Matrixu, protože zde opět máme určitou nesvobodu obyvatel planety Země, ačkoliv tentokrát již v kontextu galaktických šarvátek a mocenských sporů zlých mimozemšťanů. Někteří z nich vypadají jako lidé, jiní by si našli spoustu kamarádů v zoologické zahradě. Hlavně ti ješťěrovití.

Masky i kostýmy jsou místy opravdu zajímavé, stejně jako nemálo přestřelek a všelijakých soubojů. Tím však veškerá sranda končí. Hlavní hrdinka Jupiter Jones (Mila Kunis) je zapletena do infantilního románku s hybridním Cainem (Channing Tatum), aby byla vytržena ze svého všedního plahočení u záchodových mís a dosáhla zcela jiné kariéry. To nevymyslíš! Jupiter se téměř celý film tváří a chová jako vyložená trubka, která neví, co se po ni vlastně chce?! Jen na tom létajícím Cainovi může kukadla nechat.

Ano, Caine dokonce létá. Přesněji řečeno bruslí ve vzduchu. To se dělá tak, že si nasadíš speciální svítící brusle (už nevím na jaké planetě je vyrábí, ale taky doma jedny mám) a odrážíš se od prostoru, od nicoty. Děláš přesně ty pohyby jako krasobruslaří a když se ti hodně daří, připomínáš Supermana. Divoká jízda děje se na plátně, až má divák pocit, že víc ujeté už to být ani nemůže. Ale může!

Zase si z nás nějaký vesmírný ničema udělal baterky a sklízí naši energii. Sice neznáme důvody ani okolnosti tohoto skandálu, ale hrozí, že lidský druh bude jednou provždy sklizen! Aby se tomu zabránilo, bude potřeba hodně nábojů, intrik a nakonec i polibků. Dobro versus zlo tentokrát zase jinak. Nemuselo by to mít stopáž přes dvě hodiny a taky bych to zvládl pochopit. Výbuchy, vesmírná plavidla, skvěle provedené interiéry mimozemských prostor – to vše je pastva pro oči. Příběh a herecké výkony už jsou vedlejší. Škoda.

V našich končinách se dokonce najdou tací, kteří považují film Jupiter Ascending za jakousi metaforu toho, co se ve skutečnosti na planetě Zemi odehrává, přestože v jiné realitě, než kterou jsme schopni vnímat. To není vtip, stačí jen trochu blbnout na internetu. Někteří spoluobčané jsou skálopevně přesvědčeni, že díky svým mimořádným schopnostem mají rozšířené poznání světa a často o sobě tvrdí, že jsou kontaktéry s mimozemskými civilizacemi. Těžko říct, jestli jsou Šediváci opravdu mezi námi, ale já bych se v dnešní době už ničemu nedivil. Ani tomu, kdyby se příští film od “Wachowski sisters” již odehrával po sklizni.

Závěrem:

Milovníci sci-fi budou, díky efektům, nadšeni, fanoušci Matrixu mohou být vyloženě zklamáni a my ostatní o tom napíšeme do Prasklé mouchy. 

Zdroj: vlastní Foto: Warner Bros

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na