Julia (2008)

Téměř dvě a půl hodiny stresu, nervů, ale především velmi sugestivního napětí! Takový a ještě mnohem dramatičtější je francouzský snímek Julia z roku 2008. Už dlouho se mi nestalo, abych si užil nějaký thriller, protože tento žánr ani nepatří do skupiny mých oblíbených. Někdy, ať už je to z nudy nebo ze zvědavosti, však udělám výjimku a do této škatulky světové i české kinematografie přeci jen sáhnu. Tentokrát byla moje volba mimořádně úspěšná a tak se nemohu nepodělit o pár dojmů v následujícím článku!

Julia mě zaujala od první chvíle, kdy se objevila na scéně, což je prakticky ihned jakmile film začne. Už od prvního okamžiku je totiž jasné, že tahle ženská je jeden velký průser a to nejen sama pro sebe, ale i pro své okolí. Její nonstop žízeň a nezřízené večírky, které obvykle skončily u nějakého náhodného a většinou stejně zlískaného šamstra, mají děsivý nádech opravdového šílenství, ze kterého se zdá nemožné vystoupit. Hlavní hrdinka, kterou dokonale ztvárnila charismatická Tilda Swinton, je však natolik svébytná povaha, že ani vystupovat nechce. Možná se o to jednou ve slabé chvilce pokusila, ale jakoby nevěřila v úspěšnost něčeho tak obscénního jako jsou skupinové terapie.

Hektický kolotoč opuštěné a bezdětné Julie, jejíž minulost se ztratila v alkoholových výparech a současnost v další rundě vodky s tonicem, velmi naturalisticky ukazuje svět lidí, kteří se stali vězni své vlastní závislosti. A tohle odnětí svobody jim často znemožňuje vidět ten střízlivý svět v reálných barvách. Pokud se tak náhodou stane, je třeba to znovu zapít, protože kontakt s realitou je koneckonců kontakt se sebou samým a to zatraceně bolí. Příšerné sucho v ústech přitahující výčitky i snahu rozpomenout se na poslední hodiny, má Julie místo ranního budíčku. Ztráta práce, velké dluhy a neschopnost úspěšně se vypořádat s příčinou toho všeho, vede k dalšímu a ještě hektičtějšímu kolotoči s lahví vždycky po ruce.  

julia02

A pak se Julii zcela náhodou naskytne příležitost dostat se k velkým penězům a do jejího života vstupuje psychopatická Elena (Kate del Castillo). Cesta k finanční nezávislosti a bezstarostné budoucnosti je pro hlavní hrdinku silnou motivací, které se nehodlá vzdát za žádnou cenu. Jen pro to musí udělat takovou drobnost: unést Eleny osmiletého syna od jeho prachatého dědečka, kde je, v bezpečí od své šílené matky, vychováván. Rozhodnutí, pustit se do něčeho tak riskantního, bezpochyby není jednoduché, ale potřebná hladina alkoholu nakonec dodá Julii odvahu a vymyslí svůj plán.  

Její záměr je však mnohem horší, než by se mohlo zdát. Dva miliony dolarů. Velká motivace! Malý Tom ani netuší, jakou hodnotu vlastně představuje a že se společně se svojí únoskyní dostanou do příběhu, který bude mít pro oba fatální následky. Všechny události jsou tak napínavé, že se od nich nelze jednoduše odtrhnout a film může leckdo vnímat jakoby neměl konec. Nebo se s diváky loučil tzv. s “otevřeným koncem”. Přesto si myslím, že nic dalšího už není nutné a děj končí přesně tam, kde má.

Můj důraz na přiblížení Julie jako odepsané alkoholičky hned v úvodu článku má svůj význam. Tento velmi silný a drsný snímek totiž vnímám jako psychologickou sondu do života divoké a impulzivní ženy, která nad sebou “zkrátka jen” ztratila kontrolu. Jak by to celé vlastně dopadlo, kdyby tolik nepila? A mohlo by k něčemu takovému dojít, kdyby nepila vůbec?

S otevřeným koncem nechávám tento příspěvek a věřím, že si ho doplní každý sám, ať už se na film podívá nebo ne. 

Zdroj: vlastní Foto: Magnolia pictures

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na