Interstellar

Na tuhle nesmírně vesmírnou podívanou jsem měl v plánu vyrazit již v době, kdy se film objevil v kině. Osud či vesmírní lidé tomu chtěli, že jsem se na Interstellar podíval teprve nedavno a protože mají být v našem časopisu články zejména o tom, co nás nejvíce zasáhlo nebo oslovilo, ať už jde o jakýkoliv druh zážitku, nemohu si odpustit své dojmy právě z tohoto snímku.

Za tímto americko-britským vědeckofantastickým dílem stojí Christopher Nolan, který režíroval také sérii o Batmanovi (Batman začíná, Temný rytíř, Temný rytíř povstal), ale velmi zajímavý je také film Počátek z roku 2010. Interstellar je zatím jeho posledním počinem, kterým v roce 2014 posunul laťku sci-fi příběhů o něco výše. Už během premiéry se ohlasy na tento film hemžily superlativy a občas jsem zaslechl srovnání se staršími, kvalitními snímky. Nemám rád žádná srovnávání a tak se raději pustím do jiného druhu vzpomínek na mysteriózní dobrodružství, které si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

Jsou filmy, které mě občas dostanou “mimo realitu”. Unesou moji duši do prostoru za plátnem či obrazovkou a já má pocit, že jsem součástí děje, aniž bych přesně věděl proč, kdy a jak se mi to stalo? A když mě závěrečné titluky vrátí zpátky, uvědomím si, že to bylo nádherné setkání s filmem, který splnil ten pravý a jedinečný účel existence filmového umění! Pokud je divák emocionálně zasažen a zároveň se v něm probudí otázky o smyslu lidské existence i života každého jednotlivce, přesahuje hodnota takového díla míru komerční zábavnosti a stává se jakýmsi mystickým prožitkem nebo impulsem k něčemu většímu, než jsou jen obrázky a zvuky na plátně. Takovou schopnost má pouze vyjímečný film. A pravě takový je pro mě Interstellar, ačkoliv na řadu lidí z mého okolí podobně intenzivní vliv bohužel neměl.

interstellar02

Než se s hlavním hrdinou Cooperem (Matthew McConaughey) dostaneme ke hvězdám, chvilku to potrvá a příběh nám poskytne dostatek času, abychom se v něm snadno zorientovali. Život na Zemi je ohrožen zvyšující se koncentrací dusíku a skupina výzkumníků má za úkol najít pro lidstvo nový domov na jiné planetě. Ve Sluneční soustavě však žádná obyvatelná planeta není a tak se musí vyřešit problém s cestováním mezi galaxiemi. Tomu by mohla pomoci například červí díra, která se naštěstí záhadně objeví v oblasti orbity planety Saturn. Dá se ji však věřit? Je možné skrze ní opravdu najít nový vesmír a vhodné místo pro lidskou kolonii? A pokud ano, bude reálné podniknout takový průzkum dříve, než lidstvo na Zemi zahubí špatná atmosféra a klima?

Interstellar ale není pouze o vůli přežít a záchraně lidského druhu. Jde o záchranu hodnot samotného bytí a teď mám na mysli především lásku. Film často a velmi sugestivně připomíná, že láska mezi nejbližšími lidmi, láska v rodině, je něco pozemského, ale svoji hloubkou přítomného i v kosmu, nad časem a prostorem. Něco, co je v každém z nás a co každý potřebuje, ať už si to připustíme více nebo méně. Interstellar chce, abychom si to připustili alespoň na jeho 169 minut a v mém případě se mu to rozhodně povedlo. Jde o možnost vidět lidský život z úplně jiné perspektivy a povznést se nad všechny každodenní starosti.

Přitom vyjádření lásky, jako hnací síly našich životů, není ve filmu nijak přehnané či infantilní. Jde spíše o výrazné momenty, které mohou emotivně zasáhnout divákovo nitro a rozvinout vnímání dalších událostí tohoto příběhu. A že to nejsou ledajaké události! Průzkumné mise za poznáváním nových světů totiž neprobíhají zrovna tak, jak by si všichni přáli a naděje na úspěch je střídána frustrací z beznadějných situací. Přesto je však ze všeho nejdůležitější vytrvat a hledat nové možnosti, nové naděje, nové skutečnosti, byť by se měly nacházet třeba i za hranicí červí díry nebo našeho běžného vnímání a chápání.

V závěru musím zmínit vynikající hudbu, bez které by Interstellar neměl takovou sílu jakou má. Hluboká poklona Hansu Zimmerovi, který vytvořil opravdu skvělý soundtrack! Chválit filmové efekty či atmosféru vesmíru asi nemá cenu. Za podpory velkých produkcí a s odpovídajícím rozpočtem není zřejmě žádný trik nemožný. Interstellar je velký a povedený film.

interstellar03karta

Zdroj: vlastní Foto: Paramount Pictures, Warner Bros

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
2 Komentáře k vláknu
2 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
3 Napsali
Michal cOsmOsSerunatoarigatoHráč 0 Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Serunatoarigato
Čtenář
Serunatoarigato

Zatím jsem Interstellar neviděl, nepochybuju o tom, že se mi líbit bude. Mám rád sci-fi, mám rád dlouhé, rozvleklé filmy, kde je dostatek prostoru pro ponoření se do děje a pro sžití se s postavami. „Počátek,“ aniž bych do téhle chvíle řešil, kdo jej režíroval, je film, který mě dostal v tom nejlepším slova smyslu. A stejně jako v případě Interstellaru jsem na jeho zhlédnutí potřeboval čas. Stručně, podobně jako odkládám nepříjemné věci, stejně tak odkládám to nej. K tvé recenzi, Sir Cosmos: Neodradil jsi mě, to v žádném případě, vím, že umíš psát, ale je to pro mě podobné… Číst vice »

Hráč 0
Redaktor
Hráč 0

Za mě je to zajímavý film se skvělými momenty a myšlenkami, nicméně trochu omáčkózním charakterem. Mám Nolana hrozně rád, je to můj možná nejoblíbenější režisér z hlediska jeho filmů, ale tady mi něco málo chybělo.