Internetové novinky #08

Vítejte u dalšího, v pořadí osmého, dílu internetových novinek, ve kterých se podíváme na reklamu v obrázcích během vyhledávání na Googlu, nový prohlížeč Edge, který se velmi podobá Chromu, představíme si tmavý vzhled Facebook Messengeru a také jiné způsoby přihlašování skrze hardwarové prvky. Nakonec omrkneme novou funkci Twitteru, která by měla umožnit skrývat odpovědi na vaše tweety! 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Google a reklama v obrázcích

Nový reklamní formát s názvem “shoppable ads on Google Images” připravuje společnost Google do svého vyhledávače obrázků. Celé to bude fungovat tak, že inzerentům bude umožněno zobrazit v mobilní verzi reklamní banner, který se ovšem tváří jako výsledek vyhledávání obrázků ve vyhledávači Google. 

Zásadní rozdíl je v tom, že je možné na jednotlivé označené položky na obrázku kliknout a tím se dostat na konkrétní produkt. Inspiraci našel Google na Instagramu, v jehož mobilní verzi se nachází možnost označování produktů, kdy se odkazy zobrazují po kliknutí na ikonu nákupního košíku. 

Zatím je novinka ve fázi testování s vybranými inzerenty a klíčovými slovy, ale jistě nebude trvat dlouho a rozšíří se i mezi ostatní. Google již dříve testoval formát označovaný jako Showcase Shopping ads, který zobrazuje reklamní pruh tvořený menšími bannery nad výsledky hledání. 

Nový Edge se blíží!

Příprava nové verze internetového prohlížeče Edge od Microsoftu se blíží do finále. Podle webu Neowin, který si aktuální testovací verzi vyzkoušel, vypadá výsledek jako běžný Chrome. Na pořízeném screenshotu je vidět výrazná podobnost uživatelského rozhraní testovací verze, která se od Chromu liší jen odlišnou domovskou stránkou a hranami u záložek. 

Podle zjištění serveru Neowin chybí např. podpora zobrazení velkých náhledů stránek, možnost jejich odložení na později, nebo jiné specifické prvky, které Edge doposud měl. Prohlížeč je založený na Chromiu a bude obsahovat vlastní obchod s rozšířeními, přestože půjdou nainstalovat i ta oficiální pro Chrome. Přepracováno má být především nastavení, aby ladilo s vizuálním stylem Microsoftu. Nový prohlížeč by se měl objevit v průběhu tohoto roku. 

Facebook Messenger a tmavý vzhled

Tmavý vzhled byl uživatelům Facebook Messengeru přislíben již loni, ale nakonec jsme se dočkali až nyní. Zda-li máte tuto novinku aktivovanou můžete zjistit při zobrazení vašeho profilu na Messengeru, kde by se pod profilovou fotografií mělo nacházet tlačítko pro změnu na tmavý vzhled. V případě, že se vám, stejně jako mně tato možnost nezobrazuje, stačí poslat emoji půlměsíce do jakékoliv konverzace. 

Tmavé provedení se týká pouze mobilní aplikace, na webu dostupná není. Zaznamenal jsem názor, že tato změna je na úkor přehlednosti, protože na první pohled připomíná černého Průzkumníka z Windows a příliš neladí s většinou tmavých prvků aplikace. 

Přihlašování bez hesel

Odlišné metody přihlašování jsou způsobem, jak se bezpečně pohybovat na internetu s ohledem na nepříjemnou skutečnost, že uživatelská hesla přestávají být zcela bezpečným způsobem přihlášení. Problém se snaží řešit např. standard Web Authentication (WebAuthn), nabízející právě jiné metody přihlašování. 

Přihlášení pomocí WebAuthn probíhá formou hardwarových prostředků. Lze tak využít např. chytré hodinky, mobilní telefon, USB token nebo NFC štítek a v případě, že zařízení umožňuje využít také biometrické prostředky přihlášení, je možné využít i tyto funkce. Výhodou je, že citlivá data se díky tomu neposílají na vzdálený server a není možné je prolomit klasickými metodami útoků. Kromě bezpečnosti je tento způsob přihlášení bezesporu také pohodlnější. 

Twitter umožní moderovat odpovědi

Twitter chce uživatelům umožnit moderování odpovědí na jejich tweety, takže by bylo možné skrýt vybraný text. Tato novinka byla oficiálně potvrzena s tím, že se bude teprve testovat. Podle vyjádření Twitteru by uživatel, který zahájí nějakou konverzaci, měl mít možnost skrýt vybrané odpovědi jiných uživatelů na svůj tweet. Vedle možnosti nahlásit, zablokovat nebo ztlumit uživatele by měla být nová volba pro skrytí dané reakce v konverzaci. 

Kritika tohoto kroku ovšem upozorňuje na důsledky moderování tweetů např. politiky, kteří budou skrývat nepohodlné odpovědi na své tweety. Přestože bude funkce obsahovat možnost znovu odkrýt takovou odpověď, nemusí být pro uživatele dostatečně zřejmá. Zatím není jisté, jestli se tento příběh nakonec uskuteční a Twitter funkci nabídne. Veřejné testování by však mělo probíhat v nadcházejícím období. 

Zdroj: Lupa, Živě, iDnes Foto: Google, Phoneyear

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na