Internetové novinky #07

Sedmý díl internetových novinek je tu a my se podíváme na datacentrum, které plánuje otevřít v Asii společnost Facebook, šířit budeme věhlas sociální sítě Pinterest, rozloučíme se s Firefoxem na Windows XP a Vista, omrkneme nový cestovatelský Google web a prozradíme čerstvé novinky z prohlížeče Google Chrome – verze 69! 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Facebook a 11patrové datacentrum

Společnost Facebook chce v Asii vybudovat obří datacentrum, jehož celková rozloha bude 170 tisíc čtverečních metrů a přijde na více než miliardu dolarů. Tato investice se týká jedenáctipatrové budovy, která by měla vynikat také svým designem a konstrukcí.  

S ohledem na umístění objektu, který se bude nacházet v Singapuru, kde společnost získá dostupnost rychlého internetu i kvalifikovaných lidí, využije stavba nejmodernější mechanické konstrukce, včetně průhledné prostřední části, zlepšující systém chlazení postavený na technologii vypařování (StatePoint Liquid Cooling Solution). Prostředí Singapuru je totiž poměrně vlhké a horké. Facebook již dříve oznámil, že by do roku 2020 měla všechna jeho datacentra využívat energii pouze z obnovitelných zdrojů.  

Pinterest roste!

Už jste slyšeli o sociální “nástěnkové” síti Pinterest? Ta pracuje především s obrázky a loni v únoru dokonce představila nástroj s názvem Lens, který zvládne identifikovat reálné předměty. Princip je jednoduchý – předmět vyfotíte a aplikace vám nabídne klíčová slova, která předmět popisují. 

Pinterest má ale mnoho dalších funkcí, které už měsíčně využívá přes 250 milionů lidí. Jak tato společnost nedávno oznámila, meziroční nárůst činí 50 milionů uživatelů. Aktuálně má Pinterest 175 miliard tzv. pinů – příspěvků na sociální síti, což je o 75 procent více než na začátku roku 2017.  

Tato síť funguje již osm let a často se odborníci nechávali slyšet, že nemůže dlouho přežít. Přitom se ji nikdy nedařilo lépe a s počtem aktivních měsíčních uživatelů se postupně blíží k Twitteru, který jich v současné době zaznamenává okolo 335 milionů. Pokud ještě nevíte, zda-li by vám Pinterest vůbec k něčemu byl, podívejte se do tohoto odkazu!

Firefox končí na Windows XP a Vista

Už delší čas bylo zřejmé, že se také Mozilla bude se svým internetovým prohlížečem Firefox loučit s operačními systémy Windows XP a Windows Vista. Teď je to ovšem realita a Firefox na starších počítačích, využívajících tato operační prostředí, definitivně končí.

Co tedy mohou uživatelé v takovém případě dělat? Jediným velkým prohlížečem, který ještě XP a Visty podporuje, zůstává Opera. Další možností je pak upgrade na novější operační systém. Koneckonců sám Microsoft ukončil podporu Windows XP a Internet Exploreru v roce 2014. Google Chrome pak následoval v roce 2015. Podle Net Applications používá starší systémy necelé 4 % uživatelů.  

Nový cestovatelský Google web

Touring Bird je nový cestovatelský web od společnosti Google. Co tedy v záplavě konkurenčních služeb tohoto typu nabízí? Jde o hub, který ve více jak 20 světových městech nabízí vyčerpávající informační servis o zajímavých místech, aktivitách či atrakcích. 

Na stránkách je možné provádět také rezervace a objednávat jednotlivé akce. Aplikace, kterou má na svědomí divize Area 120 (koncepty, na kterých pracují zaměstnanci ve svém volném čase), je k dispozici jak v desktopové, tak v mobilní verzi. A naše hlavní město Praha? Rozhodně zde nechybí! 

Chrome 69 a nový vzhled

Aktuální verze internetového prohlížeče Google Chrome přináší zejména nový vzhled a také možnost měnit zobrazené odkazy, včetně vlastní tapety – tentokrát již bez nutnosti instalace samostatného doplňku.

Velké náhledy stránek na úvodní obrazovce nyní nahrazují pouze ikony webů, jako je tomu v případě mobilní aplikace. Možnost přidání vlastního odkazu či editace stávajícího je však omezena na 10 zkratek. Tapety můžete použít i vlastní, nebo si vybrat z desítky dalších – přímo od Googlu. 

Zdroj: Lupa, Živě, iDnes Foto: Google, Phoneyear

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na