Internetové novinky #06

Mohlo by to vypadat, že se v následujícím šestém dílu internetových novinek, budeme věnovat pouze Google a jeho aktualitám. Přestože novinky zaměřené právě na Google tentokrát převažují, podíváme se také na nové zabezpečení Wi-Fi s označením WPA3 a kryptoměnu bitcoin, která se v naší zemi těší, alespoň podle statistik, velké oblibě! 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Nová funkce v Google mapách

Již nějaký čas můžete využít v mapách Googlu zajímavou funkci – sdílení polohy s dalšími uživateli. Nová verze (9.83.0), která byla uvolněna tento týden, přidává sice nepatrné, ale přesto velmi praktické vylepšení: stav baterie ve sledovaném zařízení! Nová funkce funguje, podle dostupných informací, jak v mobilní aplikaci pro Android, tak i na iOS.  

Údaj o stavu baterie může být důležitý především v případě, kdy během sledování dojde k jejímu vybití a vy tak nemusíte zbytečně propadat panice, že by se snad stalo něco horšího. Záměr – vylepšit Google mapy právě touto funkcí, byl odhalen již v únoru, kdy ve zdrojových kódech testovacího sestavení verze 9.71, našel server Android Police textový řetězec: “battery level is between %s%% and %s%%“.

POUŽÍVÁŠ SDÍLENÍ POLOHY V MOBILU?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Google slučuje aplikace

U vyhledávacího gigantu Google ještě chvilku zůstaneme. Své aplikace a služby totiž mění velmi často a další inovací je sloučení Zpráv Google s Kioskem Google Play. To v praxi znamená, že ti uživatelé, kteří měli nainstalovanou aplikaci Kiosek, získají při aktualizaci novou aplikaci. Oproti tomu uživatelé aplikace Zprávy a počasí si mohou novou verzi stáhnout z Obchodu Play

V nové aplikaci najdete spojení známých funkcí a rozhodně nepřijdete o žádná uložená témata. Zůstávají také předplatné novin a časopisů, které najdete v sekci Oblíbené. Personalizované odkazy na zprávy a informace, které by mohly uživatele zajímat, se nacházejí v rubrice Oblíbené. Aktuální zprávy z různých sekcí (Česko, svět, zábava apod.) najdete pod záložkou Titlky

Zásadnější změnou prošla rubrika Počasí, které již nepatří celá jedna stránka, ale nachází se v pravém horním rohu úvodní stránky coby grafická ikona. Pokud na ni klepnete, zobrazí se v dolní části obrazovky proužek s předpovědí na další čtyři dny, včetně předpokládaných nejnižších a nejvyšších teplot. 

Rychlejší Google Chrome!

A Google do třetice všeho dobrého. Poslední aktualizace nejpopulárnějšího internetového prohlížeče Google Chrome přináší ve verzi 68 úpravu využívání systémových prostředků, konkrétně paměti RAM. S novou funkcí Site Isolation, která se objevila v minulé aktualizaci, spotřeboval Chrome až o 13 procent více RAM! Protiopatření na sebe proto nenechalo dlouho čekat a nová verze přichází s tzv. Page Lifecycle API.

Tato funkce provádí jediné – omezuje webové stránky otevřené na pozadí a to především tehdy, máte-li zobrazeno více záložek v jednom okně. Výkon procesoru a paměť si totiž zaslouží pouze ten obsah, který aktuálně prohlížíte. Ostatní stránky zůstanou pozastaveny, dokud se k nim nevrátíte zpět. 

Wi-Fi a lepší zabezpečení

Nové zabezpečení, které se celým názvem jmenuje Wi-Fi Certified WPA3, vydala po 14 letech organizace, zajišťující vývoj tohoto bezdrátového standardu. Nový WPA3 přináší silnější šifrování, které využívá 192bitový klíč a omezuje počet pokusů v případě, že by se někdo snažil překonat zabezpečení hesla pomocí tzv. slovníkového útoku. Zabezpečení se bude nově rozdělovat na dvě části. WPA3 Personal, které je určeno pro soukromé, domácí využití a WPA3 Enterprise, které se zaměřuje na firmy. 

Novinkou je možnost připojení bez displeje, které se hodí v případě, kdy nelze využít k připojení zařízení s displejem. Taková situace se týká zejména oblasti internetu věcí. Řešení má název Wi-Fi Certified Easy Connect, které umožňuje bezpečně přidávat jakékoliv zařízení do wi-fi sítě prostřednictvím jiného rozhraní, např. chytrého telefonu a skenováním QR kódu. 

Praha vede v bitcoinech

Světovou jedničkou v koncentraci míst, kde můžete platit kryptoměnou bitcoin, je naše hlavní město. Na tuto skutečnost upozornil web Forbes. com, který zveřejnil statistiky ze služby Coinmap, poskytující mapu obchodníků, kteří tuto měnu akceptují. V Praze se už nyní nachází 148 takových míst!

Na druhém místě se umístilo Buenos Aires (141 míst) a následují: San Francisko (117), Madrid (101) a New York (101). V Praze navíc funguje také několik desítek bankomatů na kryptoměny a některé z nich najdete dokonce také v metru! 

Zdroj: Lupa, Živě, iDnes Foto: Google, Phoneyear

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na