Internetové novinky #05

Pátý díl čerstvých novinek z dění na českém i zahraničním internetu – je tu! Odhalíme bezplatné wi-fi v MHD, upřesníme informace o provozu sítě 5G společností Vodafone, podíváme se na poskytování internetu z dronů, přiblížíme nový Gmail a upozorníme na jednu nepříjemnou chybu Facebooku!  

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Wi-Fi zdarma v MHD

Cestující v Brně a Ostravě se již brzy dočkají bezplatného přístupu na internet ve vozech městské hromadné dopravy. V Ostravě by mělo být k síti připojeno přes 600 vozů, které budou vybaveny LTE modemy pro připojení k mobilní síti a také Wi-Fi routery pro poskytování této služby zdarma.  

Dopravní podnik v Ostravě tento projekt svěřil společnosti T-Mobile, se kterou uzavřel pětiletou smlouvu. Náklady na provoz a dodání vybavení činí 43 milionů korun. Celá instalace by pak měla být hotova do února příštího roku. Internetová technologie se navíc využije také pro připojení vozidel na dispečink, který o nich bude mít kompletní přehled. 

Wi-Fi zdarma chystá do svých vozů také MHD v Brně a jedná se o součást projektu pro technickou aktualizaci vozů. Připojení by měli, podle náměstka primátora Jaroslava Kacera, využívat především studenti, kteří většinou nedisponují dostatečnými datovými tarify. Také v Brně budou vozy napojeny na řídící systém. 

Vodafone rozjede síť 5G

Mobilní operátor Vodafone nedávno oznámil, že pilotní provoz sítě 5G by rád spustil koncem letošního roku. Zákazníkům ji však začne nabízet patrně až v jeho druhé polovině. Testy, které má Vodafone za sebou, proběhly v Karlových Varech a reálná rychlost se, v pásmu 3,5 GHz s šířkou kanálu 100 MHz, dostala na hodnotu kolem 1,8 Gb/s. 

Testy 5G sítě letos plánuje provést také společnost O2. Sítě páté generace však nejsou určené jen pro rychlejší internet v mobilních telefonech. Postupně by totiž mělo docházet k propojování nejrůznějších zařízení do internetu, včetně autonomních vozů, virtuální reality nebo internetu věcí. 

Internet z dronů? Zatím ne!

Když jsem poprvé slyšel o myšlence šíření internetového signálu prostřednictvím dronů, byl jsem nejprve nadšený, protože drony já rád, ale zároveň jsem tento odvážný nápad vnímal poněkud skepticky. Projekt Aquila, ohlášený společností Facebook již v roce 2014, musel být ukončen díky krátké době, po kterou lze drony udržet ve vzduchu. Dron, který byl za tímto účelem testován, měl rozpětí křídel srovnatelné s Boeingem 737 a hmotností odpovídal rodinnému automobilu. Během dne byl poháněný solární energií, v noci z baterie. Přesto se ve vzduchu nedokázal udržet déle než devadesát minut.

Úspěšnější řešení však nabízí společnost Google, která začala už v loňském roce provozovat telekomunikační síť šířenou z balonů! Projekt Loon tak umožnil dostat se k internetu a telekomunikačním službám např. hurikánem zničeném Portoriku. Google udává, že jeden balon zvládne pokrýt na zemi kruh o průměru 40 km.  

Nový Gmail všem!

Už jste vyzkoušeli novou verzi Gmailu? Pokud ano, ale příliš vás neoslovila, mám špatnou zprávu. Google bude totiž na nový Gmail postupně převádět všechny uživatele. Prozatím je přechod dobrovolný, ale blíží se chvíle, kdy k této změně dojde automaticky. Starý vzhled tak bude zanedlouho minulostí.

Co je tedy v nové verzi opravdu nové? Kromě nepatrné změny v designu bude k dispozici také možnost odkládání e-mailu na později, zobrazení kalendáře, úkolů, služby Keep v pravém panelu nebo označování osob v textu (přes zavináč bude možné odkazovat na lidi stejně jako na Facebooku) a další funkce. Nově budete moci službu používat offline bez nutnosti používat doplněk v prohlížeči. 

Facebook a chyba v blokaci

Sociální síť Facebook nedávno přišla s oznámením, že v důsledku chyby došlo k odblokování dříve zablokovaných uživatelů a to přibližně v 800 tisících případech. Odblokovaní se sice nedostali k soukromým příspěvkům, ale mohli vidět ty veřejné. K této chybě došlo mezi 29. květnem a 5. červnem a naštěstí nedošlo k opětovnému navázání přátelství. 

V případě Messengeru byla situace nepatrně dramatičtější. Blokující bylo možné znovu kontaktovat, dokud nebyla provedena nová blokace. Chyba by měla být již opravena, ale pokud nemáte jistotu, raději se podívejte na seznam zablokovaných účtů v nastavení aplikace. 

Zdroj: Lupa, Živě, Computerworld Foto: Fotodoprava.com, Facebook, Gmail

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na