Internetové novinky #03

A je tu třetí díl toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího z dění na českém i zahraničním internetu! Budeme se věnovat komunikátorům jako WhatsApp a Facebook Messenger, podíváme se, díky projektu Slow radio, za ptáčky a přiblížíme si jeden kontroverzní projekt, který má na svědomí Čína a týká se tzv. sociálních kreditů!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Slow radio

Projekt s názvem Slow Radio je velmi netradiční a tak se v dnešních internetových novinkách musí objevit hned úvodem. Spolek Žádná věda totiž obnovil živé vysílání zvuků přírody z blíže nespecifikovaného místa v jižních Čechách. Sdružení instalovalo několik velmi kvalitních mikrofonů, které přenášejí ptačí rozhovory ve třech kvalitách: AAC 64 kb/s, MP3 160 kb/s a MP3 320 kb/s. 

Toto rádio fungovalo již loni, ale na zimu musely být mikrofony odinstalovány, aby to celé nezmrzlo! Letos jsou mikrofony i Slow radio zpátky a webové stránky dokonce nabízí také anglické rozhraní. Mohlo by se totiž stát, že se přilákají i posluchači ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že ptačí řeč má mezinárodní charakter, není třeba dalšího překladu. Chcete-li si užít poctivé zvuky českého venkova, zamiřte sem

Facebook seznamka

Největší sociální síť světa se chystá přidat možnost seznamování za účelem najít životního partnera. Funkce “Dating” bude integrována přímo v samotné aplikaci Facebooku. Účast nebude automatická, ale bude vyžadovat přihlášení. Potenciální partnery pak Facebook vyhledá na základě informací, které o vás nasbíral. Vaše aktivity na seznamce by se neměly nijak prolínat s běžným FB profilem a přátelům zůstane vaše seznamovací identita skryta. 

Také samotná konverzace bude probíhat odděleně od Messengeru či WhatsAppu. Přestože je služba vytvořená zejména pro ty, kteří se označují jako “single”, nebude nijak omezovat ani ty, kteří se prezentují jako zadaní. Spuštění této seznamky je plánováno na tento rok, jakmile skončí období jejího testování. 

Lepší WhatsApp

Komunikátory Messenger a WhatsApp patří Facebooku. Jejich funkce se v poslední době sbližují a tak není překvapením, že WhatsApp přidává podporu pro nálepky a skupinové hovory, které mají fungovat až pro čtyři uživatele zároveň. V případě nálepek je s podivem, že je doposud WhatsApp neobsahoval, vzhledem k tomu, jaké oblibě se tato funkce těší v jiných aplikacích. V souvislosti s informacemi o těchto novinkách se Facebook nezapomněl pochlubit tím, že jejich službu využívá denně na 450 milionu uživatelů. 

Sociální kredit

Zní to šíleně, ale v Číně se to vážně děje! V roce 2014 Čína oznámila zavedení systému tzv. “sociálního kreditu”. Aktuálně ho testují miliony lidí a funkční by měl být v roce 2020. Každý člověk bude mít “sociální kredit” – jakýsi ukazatel toho, jak dobrý a prospěšný je občan! Aktivity pozitivního charakteru budou kredit vylepšovat a ty opačné zase snižovat. Co přesně bude znamenat vzestup či pád, je tajné. Lze však předpokládat, že prohřešky mohou být nejrůznějšího typu: od neplacení účtů, až po vraždu. Ne, teď přeháním. Pravděpodobnější jsou běžné přestupky jako jízda na černo, jízda na červenou nebo třeba nezastavení před přechodem. Doufám, že bude také žebříček těch největších nepřátel společenského zřízení! 

Facebook zjednoduší Messenger

Mezi nejpoužívanější komunikátory na světě patří samozřejmě FB Messenger. Blíží se nová verze, která bude mít za cíl především jednoduché a přehledné rozhraní zaměřené na to nejdůležitější – psaní zpráv. To však neznamená, že by se z aplikace vytratily další funkce jako např. Stories, jen by neměly být tolik dominantní jako doposud. Zejména pro majitele telefonů s OLED displejem bude určen tmavý mód, který aplikaci přepne z bílé do černé barvy. 

Vývojáři slibují také zlepšení odezvy, vzhledem k tomu, že je v současnosti aplikace poměrně náročná na systémové prostředky, zejména na slabších telefonech. Dle vyjádření zástupců firmy by nový vzhled měl přijít již velmi brzy. 

Zdroj: Lupa, Živě Foto: MediaGuru

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na