Internetové novinky #02

To nejdůležitější a nejzajímavější z dění na českém i zahraničním internetu je tu! Přinášíme díl druhý, ve kterém se budeme věnovat dostupnosti rychlého internetu, vylepšeným Google Mapám, novému zabezpečení Twitteru, skvělému online foto editoru Photopea a závěrem si představíme aplikaci na správu a šetření mobilních dat! Snad i tentokrát potěšíme každého, koho novinky z této oblasti zajímají.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Právo na rychlý internet

Ve Spojeném království mají v přístupu k internetu jasno! V roce 2020 by měla mít každá domácnost dostupné připojení o minimální rychlosti 10 Mb/s. Alespoň tak zní usnesení, na kterém se britská vláda dohodla s tamním telekomunikačním regulátorem. Zmíněná rychlost byla odsouhlasena jako minimum pro běžné používání internetu s konzumací audiovizuálního obsahu. Na tuto tzv. univerzální službu budou mít občané právo a poskytovatelé by její parametry měli dodržovat.

Tam, kde není aktuálně internetové připojení k dispozici nebo je v dané lokalitě velmi pomalé, zamíří velké investice.Z průzkumu britského regulátoru Ofcom vyplývá, že přístup k dostatečně kvalitnímu internetovému připojení nemá přes 1 milion domácností po celé zemi. Jen v 18 % domácností mimo města je dosaženo pokrytí signálem 4G sítě. 

Co Ty na to? Nemělo by se o něčem podobném uvažovat také u nás? A je dostupnost rychlého internetu v našich končinách dostačující? Hlasuj v naší anketě!

Jaká je podle Tebe dostupnost rychlého internetu u nás?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Lepší Google Mapy

Google Mapy mají další vychytávku pro všechny, kteří cestují MHD, autobusem nebo vlakem. V tomto případě totiž nejste řidičem a tolik vás nezajímá, kdy a kam zatočit, nýbrž kdy vystoupit. Proto vás telefon vibracemi a hlasovým povelem upozorní, že je čas vystupování. Tuto zajímavou funkci, která se jistě hodí každému, kdo se při delší cestě zaposlouchá do hudby a přestane vnímat okolí, nabízí zatím pouze Android. 

Připomeňme, že letos v březnu přinesla aplikace Google Mapy další užitečnou funkci pro motoristy, která připomene, kde jste nechali své auto. Zejména v místech, kde to příliš neznáte nebo na parkovišti v obchodním centru se může snadno stát, že své zaparkované vozovidlo budete hledat. O statečných řidičích s Alzheimerem ani nemluvě. Díky nové funkci můžete označit své parkovací místo kliknutím na modré tlačítko a poté vybráním možnosti “uložit své parkování”.  Přidat je možné také parkovací poznámky (např. poschodí, kde parkujete) nebo nastavit připomínku, jak dlouho můžete na místě zůstat, případně doplnit fotku okolí. 

Bezpečnější Twitter

Dvoufázové přihlašování je dnes již běžný způsob, který lze nastavit při registraci do online služeb. Často je spojen se zadáváním ověřovacího kódu zaslaného pomocí SMS na váš mobilní telefon. Bezpečnější je však podle odborné veřejnosti použití tzv. přihlašovacích aplikací, které si do telefonu můžete nainstalovat. Kódy zasílané prostřednictvím SMS zprávy je totiž možné odcizit i v rámci sítě, ačkoliv o míře pravděpodobnosti takového útoku můžeme spekulovat.

Pokud ale SMSkám příliš nevěříte, máte v případě Twitteru možnost ověření přímo aplikací této sociální sítě nebo prostřednictvím ověřovacích aplikací od Microsoftu, Googlu či jiných. Přihlašování pak bude vyžadovat kromě hesla také vygenerovaný kód. Podrobnosti o nastavení můžete najít na této stránce. Ověřování pomocí mobilní aplikace není nic nového. Hráčům PC her jistě nebude cizí např. Blizzard Authenticator do uživatelského účtu v Battlenetu. 

Foto editor online Photopea

Potřebujete upravit fotky, ale nemáte aktuálně na svém PC nainstalovaný žádný grafický editor? Mnoho lidí v podobné situaci již nějaký pátek využívá populární webový nástroj (využívající FLASH rozhraní) PIXLR. Další velmi zajímavou alternativou, kterou jsem dokonce sám vyzkoušel, je editor Photopea! Kromě české lokalizace (s jeho vývojem začal ještě jako student Matfyzu v Praze Ivan Kuckir), nepotřebuje ke svému chodu žádnou podporu FLASHe v internetovém prohlížeči. Jde totiž o čistou kombinaci HTML, CSS a JavaScriptu, ale přitom je až neuvěřitelně výkonný.

Uživatelů tohoto schopného online foto editoru rychle přibývá a v současné době jejich počet překročil hranici 300 tisíc! Photopea umí pracovat s klasickým formátem pracovních souborů Photoshopu – PSD a za zmínku stojí také offline funkčnost. Jakmile se totiž ve webovém prohlížeči načte (stáhne se zhruba 1BM dat), lze ji používat i v režimu offline.

Jediný háček spočívá v tom, že celý PSD soubor aplikace otevře v paměti RAM a např. pro 200 MB veliké PSD už potřebujete odhadem 8 GB RAM. Náročnější uživatele takový limit sice může zklamat, ale i tato vlastnost by se měla do budoucna řešit. Jinak zvládá Photopea práci s vrstvami a jejich prolínáním, masky, skripty, drag-and-drop přetahování, umí export do formátů PNG, JPG, WebP, DDS, GIF a to přímo na váš disk v PC!

Datally šetří data

Mezi jednu z nejužitečnějších aplikací od Googlu, která se nedávno objevila, můžeme zařadit Datally, která má jedinou funkci: bránit ostatním aplikacím v plýtvání cenných dat. Má jednoduché a intuitivní ovládání a je vyvinuta pro snadnou správu využití dat. Hlídá totiž ostatní aplikace, které mohou data spotřebovávat nenápadně. Samotný Android obsahuje nástroj pro sledování toku dat, ale zatím jej žádné řešení nedokázalo využít tak efektivně jako právě Datally.

Instalace vyžaduje povolení přístupu k VPN a po rychlém nastavení se dostanete k přehledu, kolik dat jste dnes využili. Zde je možné nastavit týdenní či měsíční spotřebu, možnosti upozornění a také vybrat aplikace, které budou mít přístup k mobilním datům. Šikovné je také tlačítko pro rychlé vypnutí všech datových přenosů a procesů. 

Další užitečnou pomůckou je pak Wi-Fi tracker, díky kterému aplikace najde nejbližší místa nabízející veřejnou Wi-Fi a za pomoci Map vás k nim může zavést. Následně můžete takové připojení ohodnotit, čímž automaticky pomůžete i ostatním uživatelům. Google tvrdí, že testování Dattaly na Filipínách lidem ušetřilo až 30 % dat. Pokud máte Android 5.0 a vyšší, můžete aplikace sami vyzkoušet z tohoto odkazu.

Zdroj: Lupa, Živě, Computerworld Foto: Favim, Siasat, Twitter, 9to5google.com

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na