Husákovy krámy #05

A máme tu pátý díl foto scenérie, která se vrací do hluboké i mělké totality, aby odhalila všechny krámy doby, na kterou si Fanda Asser a Michal Cosmos vždy velmi rádi vzpomenou. A protože byli oba tito redaktoři Prasklé mouchy ve školních lavicích vystaveni působení portrétu soudruha Husáka, nelze pojmenovat tento seriál jinak než Husákovy krámy! 

Magnetofon
Kazetový magnetofon UNITRA. Na tu dobu a s přihlédnutím k polskému původu celkem našlápnutá mašina. Zásadní problém byl ve skoro čtvrtkilovém setrvačníku, který, než se po zapnutí přístroje roztočil na požadovanou rychlost a než se jeho rotace ustálila, užili jste si zvuky jak ze startu Sojuzu.

Budík
Mechanický NATAHOVACÍ budík PRIM. Čtete dobře. Ono se to musí fakt natáhnout, to se dělá takovou věcí, která čouhá předmětu ze zadku. Prostě tím kroutíte, dokud to jde, a ono to začne tikat. Umí to i zvonit, a pokud někdo ještě ovládá archaické zobrazování času na ciferníku s ručičkami, dozví se i kolik je hodin. To je ale na delší vysvětlování. PS: GPS to neumí. Krám starej.

Svítilna
Dvě svítilny z řady MY DAY. Zarážející je anglický název. Co zavánělo Západem, neřku-li ‘Amerikou’, kterak se u nás dodnes nesmyslně označují USA /je to asi jako nazývat ČR Evropou/, se v ČSSR doopravdy nesmělo. Inu, i výjimky se děly. Např. Vinetou, ten byl ale vlastně z Německa…

Zvonek
Domovní zvonek na 4,5V plochou baterii. Instalace byla prostá. Zvonek i s baterkou se pověsil kupř. na zeď, od něj se natáhla dvojlinka se spínačem za vrátka a CRRRRRRRR!!.

Telefon
Co je TO?? To je na kliku, nebo se pod tím topilo?? Chyba, děti moje. Takhle vypadal ve 20-tém století telefon. Doopravdy. I hry se na tom daly hrát. Třeba skok přes natažený kabel. Případně adrenalinové sporty, když se našinec o drát přerazil.

Sešívačka
Řeknete si, obyčejná sešívačka. Ano, je tomu tak. Koncepce kancelářské sešívačky se doopravdy celé 20. století až dodnes neproměnila. Ono totiž také není co měnit…

Nůžky
Podobně jako u sešívačky, ani na nůžkách se toho nedá moc změnit. Snad jen pár designových drobností. Kupř. tyhle mají u spojovacího nýtku vyražený nápis ‘Made in USSR’. Vidíte, opět vliv imperialismu!!

Hever
Inu, podobně jako u nůžek, či sešívačky. Prostě, hever. Na dnešní osobní auta ho fakt nezkoušejte, nechcete-li mít v podlaze díru jak tam, kam slunce nechodí.

Lepidlo Kanagom
Legendární Kanagom. Když jsem bylo dítě a lepilo jsem si kupř. makety aut nebo domů z Ábíček atakdál, Kanagom byl vždycky král. Sice jsem ho měl i za ušima a všecko kolem vypadalo jak pokropené bezbarvým lakem, ale chvilku byl ode mě klid. A ještě jsem se coby bonus nádherně zčuchal.

Lepidlo Lepox
Dvousložkové lepidlo Lepox. Prostě se z obou tub nalil obsah třeba na kus papíru, rozmíchalo se to třeba špejlí a mohlo se lepit. Nic neobvyklého, ale Husákovo.


Budete-li mít chuť se podělit o nějaký vlastní krám, nafoťte jej a pošlete na náš e-mail i s krátkým popiskem. Těšíme se na vaše krámy!

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Fanda Asser

Fanda Asser

František je muzikant tělem i duší a svého času šmidlal také na housle, teď již válí pouze na kejtru. S Michalem Cosmosem navštěvoval hudební školu a kdysi dávno si spolu zabrnkali několik nestydatých písní. Občas se věnuje také literární tůře. Věří, že vždycky může být hůře.
Fanda Asser

Poslední od: Fanda Asser (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na