Huawei MediaPad M2

Napsat článek o tabletu na tabletu? Nerad ťukám do těch virtuálních písmenek, ale můj redakční kolega Fanda nenapsal žádnou ze svých povídek jinak! A tak si říkám, že to přeci jen zkusím. Když to nepůjde, vždycky to mohu dopsat jinde. Buďte vítáni v příspěvku o mém novém tabletu: Huawei MediaPad 2, který zároveň poslouží jako můj aktuální “psací stroj”.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

A pro vaši představu, píši na šířku, s klávesnicí rozdělenou na dvě části:

Několik let jsem byl majitelem tabletu Asus ME301t a musím podotknout, že opravdu spokojeným majitelem. Situace se změnila ve chvíli, kdy jsem si pořídil nový telefon ZP990+ a začal se pohybovat ve zcela jiné dimenzi výkonu mobilního zařízení. Osmijádrovému procesoru čínského draka Zopo, už se zkrátka postarší Asus nemohl vyrovnat, natož mu konkurovat. Jenomže, když už si zvyknete na rychlejší prostředí operačního systému a zcela jinou odezvu Androidu, nemluvě o aplikacích, které už tablet vysloveně neutáhl, těžko takového odpadlíka berete, místo telefonu, do ruky.

Přesto jsem byl na práci s tabletem zvyklý a nechtěl jsem se úplně vzdát tohoto společníka, ačkoliv by mi šestipalcový telefon patrně stačil na vše podstatné. Ale znáte to, komfort většího displeje i lepšího zvuku, může být po čase silnou motivací pro změnu. A krom toho, už delší dobu se snažím používání mobilního telefonu omezit na, opravdu to, nejnezbytnější minimum. Patřím totiž mezi, často nepochopenou a vysmívanou, skupinu uživatelů, kteří jsou velmi opatrní vůči zdrojům vysokofrekvenčního záření a tak se většinou vyhýbám dlouhodobému používání wi-fi či trvale zapnutém mobilu. Ale o tom, třeba trochu podrobněji, až v jiném článku.

Když jsem se tedy nedávno rozhlížel po novém tabletu, který nebude výkonnostně pozadu oproti mému současnému telefonu a zároveň mi nebude kazit biopole internetem přes LTE, získal si moji pozornost, v kategorii do 7 000,- Kč, právě Huawei MediaPad 2. Pokud nechám stranou technické parametry, ze kterých jsem rozhodně nehodlal slevit, zaujal mě především svým příjemným a stylovým vzhledem. Na našem trhu je stříbrná a zlatá varianta. Obě mají velmi pěkné provedení! Já zvolil stříbro, které vhodně doplnil, dodatečně pořízený, originální zlatý kryt.

Design a displej

Tablet je kvalitně zpracovaný, nikde nevrže a do ruky padne skvěle, ať už jej držím na výšku či na šířku. Předchozí tablet s displejem o velikosti 10″ jsem držel výhradně na šířku, ale v případě 8″ Huawei mi naprosto vyhovuje obojí, dle potřeby. Dokonce bych řekl, že častěji se tablet nachází v pozici na výšku a pohodlně se v něm čtou jakákoliv elektronická média. Pro psaní mi více vyhovuje, jak už jsem zmínil v úvodu, otočení na šířku a rozdělení klávesnice na levou a pravou část. Krátký text ale není problém nacvakat i v opačném režimu. Černé ohraničení kolem displeje má přiměřenou velikost, která spolehlivě zabrání nechtěnému dotyku při manipulaci.

Tablet je velmi tenký a po kratších stranách se nacházejí reproduktory, které mají velmi dobrý zvuk, ale na kvalitu zvuku se více zaměřím později. V horní, kratší, části ještě najdete otvor pro konektor jack 3,5 a microUSB vstup. Delší hrana nabízí power tlačítko, ovládání hlasitosti a trochu níže pak otevření nepatrného krytu, pod kterým je umístěn slot pro microSD kartu (až do 128GB) a resetovací tlačítko. Nutno vytknout, ze se paměťová karta do zařízení nevkládá úplně hladce a někdy je zapotřebí více trpělivosti, případně delší nehet. Celková hmotnost 330g je ideální a MemoPad 2 se tak drží opravdu pohodlně.

Osmipalcový IPS displej, s rozlišením 1920×1200, je bezesporu vynikající a nabízí skvělé barevné podání i dobré pozorovací úhly. Jedná se o desetibodovou kapacitní obrazovkou a od prvního zapnutí tabletu mi bylo jasné, že se na ni budu dívat s potěšením! Automatické nastavení jasu nejsem zvyklý používat, ale zdá se mi celkem efektivní. Dávám však přednost manuálnímu nastavení a nejvyšší jas nebude patrně potřeba ani během toho nejvíce slunečného letního dne.

Design přístroje hodnotím jako povedený, všechny jeho jednotlivosti tvoří téměř dokonalý celek a kovové tělo je zcela jistě lepší než plast. Led kontrolka, indikující upozornění a stav nabíjení, nepůsobí nijak rušivě a přitom ji nelze přehlédnout. Lesklé stříbrné logo Huawei, ve spodní části přední strany tabletu, na sebe také příliš neupozorňuje, ale zároveň o něm víte. Kamera na zadní části je nepatrně zapuštěna do krytu, takže je omezeno riziko mechanického poškození (snad už jsou vystouplé “čočky” z módy). Přední kamera má rozlišení 2 Mpx a zadní fotoaparát je 8 Mpx. 14 Mpx by sice bylo více sexy, ale s předchozím tabletem jsem toho stejně moc nenafotil a na takové ty běžné “foto poznámky” to bohatě stačí.

Operační systém

Huawei MediaPad 2 je poháněný operačním systémem Android 5.1 Loollipop a vzhledem k osmijádrovému procesoru o frekvenci 2 GHz a 2 GB operační paměti, lze bezpečně říci, že vše běží naprosto plynule a bez sebemenšího problému. Nadstavbou Androidu je zde prostředí EMUI 3.1, které pro mě sice bylo úplnou novinkou, ale zvykl jsem si téměř okamžitě. Pravda je, že mi chvilku trvalo, než jsem překalibroval svůj mozek z používání “hardwarových tlačítek” umístěných v dolní části telefonu či všudypřítomné systémové lišty předchozího tabletu, ale nakonec jsem to přijal.

U některých aplikací, jako např. ČT24, se bohužel stavový řádek s lištou, při zobrazení na šířku, nehezky cpou do fullscreenu a nedalo se s tím nic dělat. A podobným neduhem trpí pořizování screenshotů, kdy ovládací lišta zůstává vidět, takže pokud děláte třeba obrázek ze hry, bude jeho část překrývat černý pruh s ovládacími tlačítky. Proč se to automaticky neumí schovat, je mi záhadou a zároveň trochu líto. Naopak si velmi cením možnosti rozšíření trojice základních tlačítek (home, zpět, multitask) o funkci zobrazení aktuálních oznámení a zástupců tlačítkem čtvrtým! Není tak nutné stahovat “horní roletu” tažením prstu. Moc šikovná pomůcka!

Prostředí se mi jeví jako dobře optimalizované pro výkon a libuji si také v možnosti okamžitého uvolnění systémových prostředků “jedním tahem” nebo výběru aplikací, kterým je povoleno “běžet na pozadí”. A měl bych ještě podotknout, že během čtrnácti dnů používání tabletu, mi žádná aplikace neskončila zamrznuta nebo násilně ukončena. Kromě iVysílání České televize, které jsem, v rámci testování veškerých funkcí, zkoušel. Tahle jediná aplikace dělala potíže a často se zavřela ještě dříve, než jsem stihl spustit nějaké video. Jak ale znám iVysílání, může jít o chybu v samotném programu.

Systém nabízí zajímavou funkci dvou oken v jednom, což by mohlo posunout hranici androidového multitaskingu o velký kus dopředu. Nápad je to opravdu skvělý, ale jeho provedení už nikoliv. Tato volba se totiž týká pouze omezeného počtu aplikací a rozhodně se nedá použít vždy. Například ani v tomto textovém editoru (OfficeSuite), nelze zobrazit více oken. S hláškou: “Tuto aplikaci nelze zobrazit ve dvojitých oknech” se tak setkávám docela často. Škoda. Jako pokus je to ovšem zajímavé a možná by jsem mohl ocenit, že alespoň kalkulačku s poznámkovým blokem lze zobrazit vedle sebe, stejně jako většinu implicitních programů. Na tomto obrázku pak můžete vidět, co všechno se mi v duálních oknech může objevit:

Zvuk a multimédia

Když už je v názvu tabletu zmíněno slovo “Média,” je nejvyšší čas, zaměřit se také na multimediální vlastnosti a především kvalitu zvuku. Všichni prodejci v popisu tohoto produktu upozorňují na výjimečnou úroveň reproduktorů, podporu Hi-Fi kodeku Hi6402 a zejména na tzv. Super Wide Sound 2.0 (SWS) se 180° zvukovým efektem. Zde bych si dovolil důrazně upozornit na skutečnost, že zvukový režim SWS je možné deaktivovat a to je nanejvýše podstatná vlastnost! Kdo má totiž jen trochu citlivý sluch, záhy zjistí, že ne vždy a všude je SWS výhodou. Zejména tehdy, pokud k tabletu připojíte sluchátka, doporučuji tenhle nesmysl okamžitě vypnout.

Super Wide Sound totiž dost výrazně zkresluje původní zvuk a snaží se jej uměle zdokonalit. Nejlépe je to poznat např. u skladeb akusticky náročnějších: Nohavicu tak uslyšíte zpívat do kelímku, místo do mikrofonu a z jeho španěly je rázem kytara skoro elektrická. Zní to jako zázrak, nad kterým by zřejmě žasl i sám Jarek, ale poslouchat se to nedá, ani v případě jiných interpretů. Nepřirozeně je pak zvuk rozložený i do prostoru a pozorný posluchač ihned pozná, ze takhle ty nástroje asi původně “poskládané” nebyly. SWS sice přiměřeně zvýrazní basy, ale ačkoliv je dojem z hudby hutnější, jsou do popředí posluchačovy pozornosti přenášeny zvuky a nástroje, které tam být rozhodně nemají. Na sluchátkách je pro mé muzikantské ucho tedy nezbytné, aby SWS režim nebyl aktivní. Připouštím však, ze méně náročnému posluchači tolik vadit nemusí.

Kupodivu ani při sledování filmů (bez sluchátek) mi SWS režim nepřijde jako nějaká výhra, protože určitá míra deformace hlasů a zvuků, za účelem prostorového dojmu, se přeslechnout bohužel nedá. Ale určitě to není tak rušivé, jako u poslechu hudby a jsou videa, kde vás výsledný zvuk, z tak malých reproduktorů, díky Super Wide Sound, příjemně překvapí! Naopak, kde je SWS, dle mého názoru, bezkonkurenční a skvělé, jsou hry. Např. u Lara Croft GO jsem si připadal obklopený větrem ze všech stran. Atmosféra opravdu perfektní!

Ilustrační video (beze zvuku)

Programové vybavení

Implicitní aplikace na přehrávání filmů a hudby jsou jednoduché, přehledné a zatím jsem je neměl potřebu nahrazovat jinými, přestože jsem z mobilu zvyklý na PowerAmp či MXPlayer. Kromě klasického AC3 kodeku si Android s Emui poradí se všemi běžnými formáty multimediálních souborů. Video pořízené zadní kamerou zvládne záznam až do FullHD, ale žádný zázrak to samozřejmě není. Nicméně fotky nevypadají špatně. Zde nabízím jednu v původní velikosti (2,9 MB). Kvalita zvukového záznamu je velmi slušná a mikrofon má výbornou citlivost. Vizuální motivy, do kterých lze převléknout ikony a vzhled tabletu, jsou působivé a dají se kombinovat. Nudně tedy Huawei MediaPad 2 nepůsobí ani v nejmenším.

A na závěr ještě několik slov o psaní a zadávání znaků obecně. Celý tento článek jsem vydržel vyťukávat na virtuální klávesnici Huawei Swype, která je v zařízení nastavena jako primární, ale zvolit je možné také Android (AOSP) klávesnici. Swype se mi opravdu líbí a v případě, že si někdo potrpí na zadávání slov pomocí táhlého přejíždění přes písmenka a psaní gesty, bude uspokojen. Já jsem pro staromódní ťukání, ačkoliv musím přiznat, že na PC bych psal nesrovnatelně rychleji. Je zdržující, kolik slov musím průběžně přidávat do systémového slovníku a vracet se tak ke zdlouhavé úpravě diakritiky jednotlivých slov. Navíc je klávesnice občas hůře citlivá a někdy se místo mezerníku objeví čárka nebo tečka, které jsou hned vedle (a teď nemyslím překlepy během rychlejšího psaní, ale skutečně viditelnou chybu softwaru, kdy sleduji prst na mezerníku a čárku v textu). To by ale mělo jít vyřešit instalací jiné klávesnice.

Jednou z nejlepších vlastností tabletu je výdrž baterie (4800mAh), která při aktivním používání (wi-fi, jas na polovině, hudba v pozadí a neustále nějaká aktivita), zvládne celodenní provoz. Bez problémů se tak dostaneme k hodnotě 10-11 hodin aktivní výdrže. V pohotovostním režimu se pak tablet vybíjí výrazně pomalu. Díky Huawei přednímu krytu (vybral jsem zlaté barvy), jenž se k zařízení přichytí ze strany pomocí magnetu, by měl více vydržet také displej a doufám, že se mu tak úspěšně vyhnou všechny škrábance. Ochrannou fólii se mi aplikovat moc nechce.

Závěr

Verze Huawei MediaPad M2 s 16GB vnitřní pamětí a pouze wi-fi připojením, mě vyšla na 5900,- Kč vč. DPH (plus 550,- Kč přední kryt). Zakoupil jsem jej v e-shopu Optima, který zboží velmi pečlivě zabalil a ještě se dodatečně telefonicky zajímal o moji spokojenost. Takový přístup oceňuji a proto mohu obchod s klidným svědomím doporučit i našim čtenářům. Poměr cena/výkon je u tohoto tabletu jedinečný a jak to vypadá, tak srovnatelné nabídky s tímto produktem momentálně není.

Rozbalení

Pokud jste neviděli můj unboxing tabletu, podívejte se právě zde.

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
1 Komentáře k vláknu
1 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
2 Napsali
Michal cOsmOsHráč 0 Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Hráč 0
Redaktor
Hráč 0

Pěkná recenze, já mám tablet lenovo yoga a jediné, co mě trochu mrzí je, že rozlišení není full HD, což už je trochu v dnešní době znát, zvlášť když to má téměř každý mobil…