Hobit – filmová trilogie

Dnes jsem se nechal přemluvit sám sebou a rozhodl se, že vyrazím na třetí díl filmu Hobit s názvem: Bitva pěti armád. Vzhledem ke skutečnosti, že na našich stránkách chybí recenze dvou předchozích dílů, měl bych nejprve začít právě u nich. Předem podotýkám, že jsem v zásadě úplně obyčejným fanouškem díla J. R. R. Tolkiena a považuji se zároveň za jeho věrného i vděčného čtenáře. Vždyť knižního Hobita jsem zvládl za svůj život přečíst minimálně dvakrát! Patřím ke zbabělcům, kteří si myslí, že opakované čtení jedné a té samé knihy je ztrátou času, který bychom mohli věnovat dílům jiným, neprobádaným. Takže v tomto případě mohu směle prohlásit: dvakrát a dost! I když bych si Hobita jistě zvládl přečíst i potřetí!

Režisér Peter Jackson se ve svém zpracování Pána prstenů dopustil kontroverzního činu, který asi nejkontroverzněji vnímají ortodoxní “Tolkienovci”. V jejich společnosti jsem se kdysi dávno ocitl, hrávaje The Lord of the Rings Online (LOTRO) a tlachaje na Teamspeaku o věcech veskrze středozemního rázu. Řada mých spoluhráčů se v té době cítila přinejmenším uražena tím, co na plátně v podobě filmové trilogie jejich oblíbené literatury, viděla. Výprava filmů v zásadě odpovídala a dokonce předčila jistá opatrná očekávání, dějová linie a vyprávění příběhu však nikoliv.

hobit03

S daleko horší reakcí se setkal nový Jacksonův počin Honit. Promiňte, Hobit! Už z prvních příspěvků na našem LOTRO diskuzním fóru bylo jasné, že velká část Tolkienovců opět zuří a vztekle škrtí woodoo panenku s režisérovou podobiznou. Ačkoliv nemám rád násilí, moc dobře tomuto aktu rozumím. První dva díly Hobita jsem ještě přežil, ale ten třetí? Asi bych za tohle panence rovnou utrhl hlavičku!

První díl má ještě, alespoň ze začátku, nádech atmosféry, která je z knihy opravdu cítit. Příchod trpaslíků do Dna pytle, písně a další taškařice, ať už jsou jakkoliv přehnané, mají svůj specifický styl a ačkoliv to vyloženě Tolkienův rukopis není, je NĚČÍM v zásadě trochu připomínán. Možná je to právě vynikající výpravou, díky které je Středozemě takřka na dosah. Faktem zůstává, že Neočekávaná cesta ve mě vyvolala neočekávanou naději, že zbývající díly už nepřinesou žádnou dramatickou zvrácenost, díky které by Peter Jackson dehonestoval tento kultovní příběh ještě více. Bohužel Šmakova dračí poušť však dávala tušit, že míra epičnosti bude již daleko za hranicí mého vkusu a třetí díl, o kterém bych dnes chtěl mluvit především, bude s největší pravděpodobností paskvil všech dob. A byl!

hobit04

Bylo to epické! Bylo to tak epické, že jsem si z toho po příjezdu z kina epicky sundaval čepici, kabát, epicky si zouval boty a dlouho do noci epicky přemýšlel, jestli ještě někdy budu umět fungovat neepicky! Závěr dobrodružství Bilbo Pytlíka mi doslova vyrazil dech! Slova jako “napětí” nebo “očekávání” dostávají v Bitvě pěti armád zcela nový rozměr! Výjevy vyjevených obličejů střídá slzavé údolí, aby se vzápětí objevila nečekaná rána – to když se zbytky skály řítí do propasti a Legolas, ten mrštný chlapík, po nich dohopsá, letíce s nimi ještě ve vzduchu, kamsi na vrchol, kde se statečně vyrovná do pozoru, napne svůj luk a s neohroženým výrazem ve tváři skolí nepřítele! A přeplněné kino žasne a tleská, jak je tohle všechno možné?! Legolasi, ty náš statečníku největší, tobě patří obdiv a epický DÍK!

hobit02

Drahé polovičky, které jsme donutili přetrpět tuhle událost s námi, si ale také přišly na své! Krásná elfka a trpaslík si padnou do oka a z Legolase je málem paroháč! Nesmírně dojemná je pak scéna, kdy si dva zmiňovaní flirtovníci předávají jakousi lesklou tretku, aby si vyjádřili probouzející se náklonnost. A právě tady jsem toho měl tak akorát dost! A to ani nemluvím o postavě čaroděje Radagasta, ze kterého se na plátně stává zoufalý feťák. Četl ten Jackson vůbec někdy Hobita?! Měl tu knížku vůbec někdy v ruce?! Nebo si jen nechal svojí blondýnou převyprávět, o čem se tam vlastně píše?! Obávám se, že “cé” je správně.

Nelituji, že jsem se nechal přemluvit sám sebou a vyrazil na třetí díl Hobita. Díky tomu jsem poznal, jak nehorázně se může zneužít značka a dobré jméno, kterým HOBIT pana J. R. R. Tolkiena je, za účelem zisku. Film má být trhákem, který přitáhne do kin co nejvíce diváků a vydělá co nejvíce peněz, ale se skutečným Hobitem nemá téměř nic společného. Do kina jsem šel pouze kvůli tomu názvu a odcházel zklamaný právě proto, že pod tímto názvem je zcela jiný příběh. Příběh, který může bezesporu potěšit a zaujmout mnoho fanoušků fantasy žánru, ale čtenáře Tolkienových knížek rozhodně ne.

hobit-csfd

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
1 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
1 Napsali
Kobliha Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Kobliha
Host
Kobliha

Asi překvapím, když okomentuju i něco jiného, než pravidelné vesmírné vyprávění. Podotýkám, že Hobita i Pána prstenů jsem přečetl. Kdo by to do mě řekl… Za běžného provozu knížky fakt nečtu, čest výjimkám, ale tak byl jsem na vojně… Tam je všechno jiné, například se čte Leo, Extáze a Tolkien. Kobliha, opozice: Nechápu, proč se haní něco, co je v porovnání s naprostou většinou krásný. Určitě souhlasím, že tam není vše ok a zbytečně se leštilo, až se přeleštilo, ale je to pohádka. Pohádka, pohádka pro masy, a tak tak to ber… Šmak to nedal, i já si všiml ;-))… Číst vice »