Gigabyte Radeon R7 360

Vážení čtenáři Prasklé mouchy, rád bych Vám představil grafickou kartu GIGABYTE VGA AMD Radeon R7 360 2GB DDR5 (Overclock). Tuto kartu jsem si zakoupil nedávno, ale původně jsem chtěl grafickou kartu GIGABYTE GV-N75TD5-2GI. Dále jsem ještě přemýšlel o ASUS VGA NVIDIA GTX950-OC-2GD5 (WHITE COLOR). Nakonec, po všech možných čtení recenzí a článků, jsem zvolil právě výše zmíněnou kartu GIGABYTE VGA AMD Radeon R7.

Grafická karta je od výrobce AMD a je postavená na čipsetu Radeon R7 360. Po srovnání všech možných a nemožných kritérií, jsem se rozhodl právě pro tuto kartu, která má frekvenci grafického čipu při zatížení až 1200 Mhz.  Paměťový modul je DDR 5 na frekvenci 6500 Mhz. Velikost paměti je 2048 MB a podporuje nejnovější PCI-E verze 3.0, DirectX 12, paměťová sběrnice 128 bit, OpenGl verze 4.4. Maximální digitální rozlišení je 4096×2160 na analogovém 2048×1536. Grafická karta má 2x DVI, 1x HDMI, 1x displej port.  Také nechybí samozřejmě podpora Multi – view, kde si můžete zahrát na vícero zobrazovacích monitorů (konkrétně až 4 obrazovky), nejlépe nějaký letecký simulátor.

Grafickou kartu jsem pořídil za nějakých 2300 Kč,- a  jsem s ní maximálně spokojený! V doporučení bylo používat 500W zdroj, který musí obsahovat napájecí kabel 6 pin konektor. Já mám v sestavě pouze 450W, ale jak se ukázalo i tento zdroj je pro grafickou kartu dostačující. Nezaznamenal jsem žádné problémy se zdrojem, vypínáním počítače a jiné anomálie. Grafická karta je při zatížení malinko hlučnější, ale určitě ne tolik, abych musel při hraní mít sluchátka.

r7-02

Jediný problém, na který jsem při instalaci narazil, je vysoké rozlišení. Abych to upřesnil, mám 19″ LCD monitor od společnosti XEROX a zde je uváděno maximální rozlišení 1440×900. Ovladače, které jsou součástí balení, se po instalaci automaticky přepnou do maximálního rozlišení, to jest 4096×2160 (digitální výstup). Takže se  mi přepnul LCD monitor do režimu Standby, čili vypnutý a nemohl jsem s tím nic dělat. Ani v nouzovém režimu se nedalo nastavit na menší rozlišení a klávesové zkratky na změnu rozlišení v OS WIN 7 také nepomohly. Nakonec jsem si šel po 3 hodinovém boji naštvaný lehnout a přemýšlel o reklamaci karty.

Druhý den ráno jsem počítač odpojil od sítě a zapojil ho na televizi, která má větší rozlišení a vyzkoušel poslední variantu: tedy nastavit rozlišení na 1440×900 na televizi. Koukal jsem, že to v nastavení jde a tak jsem to provedl a uložil. V nastavení ještě pro jistotu toto rozlišení zafixoval. Poté jsem počítač opět zapojil na výše uvedené LCD a čekal, co se bude dít. A ono to naběhlo!

Měl jsem opravdu velikou radost, že nemusím tuto grafickou kartu reklamovat  a že mohu vyzkoušet, co všechno umí. Nicméně mě zarazilo, že v dnešní době, všech možných podpor zobrazovacích zařízení, si tato grafická karta neumí sama nastavit potřebné zobrazení pro výše uvedený LCD displej.

Jinak už jsem zkoušel hrát Zaklínače 3 – Divoký hon a úplně bez problémů. Při větších grafický zatíženích je karta hlučnější, ale ne tolik, aby to člověka nějak rušilo. Moc všem, kteří si za málo peněz chtějí užít hodně muziky tuto, grafickou kartu doporučuji!

Zdroj: vlastní Foto: ginjfo.com, gigabyte.com

The following two tabs change content below.
Vladimír VlaJí

Vladimír VlaJí

Narodil se v červenci 1980 ve Středních Čechách. Mezi jeho největší záliby patří především rybaření, akvaristika, ale také hraní her. Často a rád se vypravuje do lesa, aby tam vysbíral všechny jedlé houby a spoustu zvířátek připravil o hody hody doprovody…
Vladimír VlaJí

Poslední od: Vladimír VlaJí (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na