Freemake Video Converter

Tuto aplikaci bych klidně mohl nazvat nejuniverzálnějším video konvertorem současnosti. Věnujte však pozornost aktuální poznámce v závěru tohoto článku! Vzhledem k povaze mých zájmů i tvorbě tohoto časopisu, hledal jsem nejlepší a zároveň nejsnadnější cestu k převodu video souborů z nejrůznějších zdrojů do potřebného formátu. Freemake Video Converter se mi osvědčil na jedničku s hvězdičkou a vřele jej doporučuji každému, kdo s videem pracuje.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Program je velmi jednoduchý a přitom zvládne všechny druhy běžných i méně běžných formátů. Dokonce ani Sony Vegas si neporadil se starším druhem souboru *.mov, který jsem vyextrahoval z postarší digitální kamery z roku 2008. Freemake konvertor jej zvládl převést do *.mp4 a ještě mi umožnil spojit více takových “pokladů” do jednoho souboru! 

Aplikace tedy nabízí i jednoduché funkce jako je třeba spojení více různých druhů videí do jednoho finálního. Kromě standardních vstupních dat si Freemake poradí také s URL adresou YouTube videa, které tak můžete stáhnout na disk v té nejlepší kvalitě nebo si nastavit pro své potřeby jinou (např. když video následně chcete přehrávat v mobilu a vyžadujete menší velikost výsledného souboru). Z YouTube lze ukládat přímo do *.mp3, máte-li zájem pouze o zvukovou část záznamu. 


Pomocí Freemake Video Converteru také převádím FullHD videa do formátu pro webové stránky a z toho důvodu vítám i oddělenou možnost nastavení kvality obrazu a zvuku. Lze tak docílit např. poměrně dobře optimalizovaného krátkého video spotu pro weby podporující HTML5 (*.mp4 formát) nebo přímo flash video s klasickou příponou *.flv, či dle potřeby *swf. V Prasklé mouše používám v Deníku redaktora *.mp4. 

Poměrně užitečnou informací je také očekávaná velikost výsledného souboru, která je zobrazena v okně výstupních parametrů (viz obrázek nad tímto odstavcem). V případě záznamu, jehož délka je okolo 2 minut se jedná cca o 9 Mb. Pro mobilní platformy to je bezpochyby stále velký objem, ale v dnešní době LTE už to zase tak velké nároky nejsou (pominu-li cenu mobilních dat). Nicméně si s nastavením můžete vyhrát až do té doby, než se velikost sníží na únosnou hranici. Chce to jen zkoušet měnit nastavení a kontrolovat kvalitu výsledku.  

Často zmenšíte konečný soubor také snížením kvality zvuku, která u informačního videa na stránkách zase není tak podstatná. Přesto nejsem zastáncem až tak drastické změny parametrů, kdy máte dojem, že zvuk vychází z nějakého kelímku. Mně se osvědčila např. vzorkovací frekvence 24 kHz při bitrate 64 Kbps (viz obrázek). V případě obrazu se mi ještě příliš “nerozkostičkovalo” nastavení – bitrate 500 Kbps při rozlišení 420×240, což je současná podoba již zmíněného video příspěvku v Deníku redaktora. 


Na těchto konkrétních příkladech jsem se vám snažil ukázat, co všechno tento skvělý video konvertor umí a že může být jeho využití velmi široké. Program je navíc zdarma, takže si jej můžete stáhnout i z naší stránky a vesele zkoušet všechny další funkce a nastavení. A nebojte se, pokud vám jednotlivé položky u výstupních parametrů vůbec nic neříkají, Freemake Video Converter nabízí již připravené šablony, jejichž účel poznáte podle názvu (viz obrázek vpravo). Svá vlastní, upravená zadání si pak z editoru přednastavení můžete ukládat pod svými názvy.

Samotná instalace obsahuje panel výrobce, který však není nutné instalovat. Stačí při instalaci označit volbu “custom instalation” a odznačit všechny položky. 

Velikost: 33,6 MB / Verze: 4.1.9.38

DŮLEŽITÁ INFORMACE K TÉTO VERZI: Verze, kterou zde máme k dispozici, ještě neobsahuje omezení, se kterými přišli vývojáři v létě 2017. Pokud chcete využívat jednotlivé funkce zdarma, nepotvrzujte update programu na vyšší verzi! V době psaní článku byla aplikace bezplatná a obsahovala minimum placených služeb. Bohužel se situace časem změnila a Freemake Video Converter v nejnovější podobě již nemohu hodnotit pozitivně.  (přidáno 2.8.2017)

Zdroj: vlastní Foto: Freemake Video Converter

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na