Frajeři Youtubeři

Před pár lety se na internetu objevil další fenomén a zcela nové slovo: vlog. Podobně jako blogeři blogují, vlogeři vlogují a místo psaného textu používají video. Místo webu hromadí svá díla většinou na YouTube. Není těžké vypozorovat, že se poslední dobou s tzv. “youtubery” roztrhl pytel a kdo nemá svůj kanál, jako by na internetu zmeškal svoji šanci na lepší budoucnost. Ano, ti úspěšní youtubeři si mohou touto cestou přijít na poměrně slušný výdělek. Zejména v zahraničí. Ale ani u nás nejsou top youtubeři žádní chudáci.

Oproti zahraniční je však česká YouTube scéna v mnoha ohledech odlišná, což je ale patrně logické a v pořádku, protože si myslím, že i tady platí známé pořekadlo: jiný kraj, jiný mrav! A stejně jako český divák je jiný než třeba americký, platí tu rozdíly také u samotných tvůrců videjí. Ne, že bych byl pravidelným divákem nějakého velkého počtu kanálů, ale čas od času si pustím nové video od mých oblíbených tváří. Než se k nim ale dostanu, rád bych začal tím, z čeho jsem u českých youtuberů vyloženě zklamaný a co mi přijde již za hranicí mého vkusu.

Bohužel hodně youtuberů si postavilo tvorbu na tom, že používají, v co možná největší koncentraci, vulgarismy všeho druhu. A čím více sprostých slov ve videu dotyčný stihne použít, tím lépe je, zejména mladšími diváky, vnímán. Mám ten dojem, že se něco takového stalo již trendem a bez toho by snad video nebylo dostatenčně cool! Tahle skutečnost je pro mě nepřijatelná hlavně díky tomu, že cílová skupina těchto “cool” youtuberů jsou většinou děti. A děti od svých vzorů často přebírají mnoho, snaží se je napodobovat. V televizním vysílání máme zákon, který hlídá a cenzuruje obsah tak, aby se k tomu nevhodnému, alespoň v určitou vysílací dobu, dětský a mladiství divák nedostal.

YouTube se morálním či výchovným dopadem příliš netrápí. Ono je to nakonec velmi těžko proveditelné a odpovědnost je v tomto případě především na rodičích. Pokud jde o rodiče, jejich možnosti regulovat svým ratolestem přístup k internetu a snahu omezit dostupnost konkrétního obsahu končí ve chvíli, kdy se dítě objeví mezi kamarády a ve škole. V době mobilního internetu, kdy jsou všichni online už v autobuse do školy i domů, zbývá rodičům snad už jen metoda vysvětlovací a diskuze o významu i použitelnosti vulgárních slov. Vím, že je to problém daleko širší a jistě se netýká jen světa YouTube, ale musel jsem zmínit alespoň to nejdůležitější, z čeho je mi na YouTube opravdu smutno.

Ještě smutněji pak vnímám snahu dětí a mladých lidí, vytvářet videa v duchu youtubera, který je motivuje a inspiruje. YouTube se stalo hřiště a točení videí zase masovou zábavou. Málokdo si také uvědomuje, že zejména děti si tímto projevem zkrátka jen HRAJÍ a to v důsledku své přirozené vlastnosti: napodobování toho, co se jim líbí a většinou i toho, co má ohlas u jejich vrstevníků. Takže dalším stupidním jevem je často přehnané, až nenávistné kritizivání těchto dětských hrátek. Nejstupidnější je pak youtuber, který ve svých videjích tyto děti zesměšňuje a snaží se upozorňovat na jejich tzv. nedokonalou úroveň a urážkami rozhodně nešetří. Takový autor nepochopil, co YouTube v dětských očích znamená a zesměšňuje pouze sám sebe, ačkoliv o tom nemá sebemenší tušení. Proč? Protože si našel své diváky, kteří ho v jeho nevědomosti, možná i vědomě, podporují.

frajeri02Připusťme, že většinu zlých komentářů pravděpodobně píšou jen děti jiným dětem. I tohle na hřiště vlastně patří, jen už se nekope do báboviček a neschazuje z houpačky. Verbální schazování však může být pro někoho leckdy horší. Přesto jsem občas zavadil o video “hejtující” dětská videa od člověka, který na mě působil dojmem, že už by trochu té soudnosti a rozumu, vzhledem ke svému věku, mít mohl. Dělat si legraci z dětské YouTube tvorby považuji za stejně nesmyslné, jako kritizovat něčí výkon na kolotoči nebo houpacím koníku.

Dalším fenoménem české YouTube scény jsou videa, ve kterých se jejich autoři snižují k nejrůznějším pomluvám, většinou slavnějších youtuberů než jsou oni sami a rozebíráním toho, kdy bývají falešní a neupřímní nebo kdy nebývají originální a parazitují na úspěšném námětu někoho jiného. To má zřejmě vyvolat dojem, že si popularitu vlastně ani nezaslouží, protože máme všichni patent na svůj názor. Česká závist se zde manifestuje ve všech podobách a já se opravdu bavím tím, kolik lidí není schopno přát ostatním skvělé a ještě lepší výsledky! YouTube přece není o konkurenci! To, že se mi tvorba nějakého youtubera líbí souvisí výhradně s mým vkusem, životním postojem i zvědavostí. Nějaký konkurenční boj o moji přízeň je absurdní. Každý si nacházíme to, co nás zajímá velmi individuálně.

Já vím, můžete namítnout, že jistá konkurence ve všech kategoriích a oblastech YouTube tvorby funguje, protože se dá do určité míry odhadnout, po jakém “druhu zábavy” je větší poptávka. Dobře, profesionální youtuber tohle může brát vázně. Na druhou stranu, neumím si představit jakéhosi universálního youtubera, který si zvolí své zaměření a styl účelově a pokaždé se přizpůsobí “situaci na trhu”. Jsem přesvědčený, že na YouTube vítězí originalita, nápaditost a osobitost, ať už se věnujete čemukoliv. Uznat, že je někdo originálnější a nápaditější přece není prohra v konkurenčním boji, ani prohra lidská. Naopak je to důkazem toho, že všichni jsme originálem, ale ne každý má štěstí a možnosti to smysluplně prodat. A ne každý k tomu má také odvahu.

YouTube je úžasným prostředkem, jak světu nabídnout svůj jedinečný pohled na to, co nás zajímá, baví a čím se zabýváme. Sdílet své prožitky pomocí videa! To je mimořádná příležitost našeho života, jak se podělit o některé momenty ještě bezprostřednější formou, než je psané slovo! V tom vidím smysl a kouzlo YouTube a jestli si někdo hraje na tzv. “komerčního youtubera,” tak to ze své perspektivy velmi rychle poznám a takovým příspěvkům tolik pozornosti nevěnuji. Tím jim neberu právo na místo pod sluncem ani na způsob, jak se uživit. Jen se bojím, že si u nás mnoho lidí namalovalo tuhle kariéru až příliš samozřejmě. A pak jsou nešťastní, když to tak samozřejmě nevychází a bezdůvodně útočí na ostatní.

Frajeři YouTubeři pro mě nejsou ti, kteří machrují s vulgarismy a připadají si “free-cool-in”! Ani ti, kteří točí stokrát odehrané hry v “lets play” a nezapomenou v každém dílu zmínit, že Jirka Král je gay co točí “jen pro malý”! Frajeři YouTubeři jsou pro mě ti, kteří mají skutečně CO nabídnout a dělají videa proto, že je to baví a jsou osobitě kreativní! Takových frajerů je sice mnohem méně, než těch ostatních, ale naštěstí jsem jich pár našel a začal odebírat. Z českých youtuberů je u mě frajer Jarda Kovář, který mě baví hlavně svoji mimikou a způsobem vyprávění vtipů (Jarda je prostě herec)! Také jeho názorová videa se mi hodně líbila.

frajeri03

A protože je Jarda první a zatím poslední český youtuber, kterého jsem začal sledovat pravidelně, rozhodl jsem se ho v nedávné době požádat o krátký rozhovor, kterým bych rozšířil a doplnil tento článek. Jarda souhlasil a tak se již 5. července 2016 můžete těšit na další příspěvek v rubrice Rozhovory! ROZHOVOR ZDE.

Díky tomu, že jsem se v minulosti vážně zajímal o návštěvu New Yorku, objevil jsem frajera s velkým F, kterého stále pravidelně sleduji a jmenuje se Casey Neistat. V současné době jde o jednoho z nejúspěšnějších youtuberů, protože má aktuálně 3 474 062 odběratelů. Celý jeho životní příběh je poměrně zajímavý a moc se mi líbí také jeho studio! Jeden z prvních zahraničních youtuberů, kterého jsem začal sledovat, je pak Devin Super Tramp a také jeho další kanál Devin Graham. Nejčastěji natáčí videa s adrenalinovými sporty, ale má na svém kontě také úžasné hudební videoklipy (coby kameraman) nebo cestopisné záběry!

Zdroj: vlastní Foto: thedrum.com, pixabay.com, YouTube.com

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na