Filtr modrého světla

S ohledem na problematiku modrého světla se ke svému zraku chovám opravdu bezohledně. Nejen, že u PC často pracuji dlouho do noci, ale ještě si na sebe před spaním rozsvítím v posteli tablet, abych se podíval na další díl Červeného trpaslíka nebo jiného seriálu. To už je totiž můj pravidelný uspávací rituál. V poslední době jsem se proto rozhodl vyzkoušet na sobě účinky tzv. filtru modrého světla. Jak to funguje a proč se tomu chci věnovat i v tomto příspěvku? Čtěte dále… 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Už před pár lety se v médiích objevila znepokojující informace, že vědci zase na něco přišli! Tentokrát si vybrali moderní technologie a tzv. modré světlo, které je vyzařováno z obrazovek počítačů, telefonů, tabletů i televizí. Ovšem celý problém se týká rovněž moderního LED osvětlení. Přitom LED žárovky jsou doporučovány jako úsporný zdroj s dlouhou životností a mimo domácnosti se začínají objevovat i na ulicích jako veřejné osvětlení. 

V čem je tedy problém? Zjednodušeně řečeno v tom, že náš organismus reaguje na světlo a na základě jeho intenzity, v průběhu denní doby, zvyšuje nebo snižuje tvorbu určitého typu hormonů. V případě modrého světla (je obsaženo také ve slunečním svitu), se uvádí, že dochází k úbytku melatoninu a podpoře tvorby serotoninu. Melatonin reguluje usínání a je tvořen za tmy a serotonin zase stimuluje aktivitu.  

A právě z této informace vyplývá, že pokud se nadměrně vystavujeme modrému světlu v době, která je pro náš organismus a tvorbu těchto hormonů nepřirozená, můžeme počítat s nějakou zdravotní komplikací. Přinejmenším jde o kvalitu spánku, která může být snížena díky oddálení okamžiku usnutí. Přiznám se, že dlouhodobě usínám velmi pomalu. Těžko říci, jestli je na vině zrovna modré světlo, ale proč nezkusit změnu? 

Začal jsem tedy používat tzv. filtr modrého světla, který už najdeme např. také v novějších mobilních telefonech a to v rámci systémového nastavení. K dispozici je však několik aplikací, které pomáhají snížit intenzitu tohoto záření ještě více. Na zařízeních s operačním systémem Android jsem zvolil program Blue Light Filter – odkaz zde. Do počítače jsem si nainstaloval f.lux software, který si můžete také stáhnout z našeho odkazu níže. Existuje i verze pro Android, ale zatím ji nemám vyzkoušenu. 

PC verze umí přizpůsobit intenzitu filtru podle uživatelského nastavení. Jak můžete z obrázku vidět, jiné hodnoty mám nastaveny pro denní dobu, západ slunce a noční čas. Vše se mění automaticky a plynule. Sice jsem chvilku zápasil s nastavením lokality, aby aplikace fungovala správně (ze začátku se objevovala chyba při vyhledávání místa a musel jsem tedy nastavit GPS souřadnice manuálně), ale nakonec se dílo povedlo. 

O tom, že program f.lux šetří mé oči jsem se přesvědčil ještě týž den, kdy jsem jej nainstaloval. Přestože byl můj monitor již dříve nastaven na “teplejší” barvy, teprve nyní jsem měl pocit, že při delší večerní práci na PC nejsem tolik unavený. Pokud delší dobu zíráte do monitoru, doporučuji tuhle aplikaci alespoň vyzkoušet. 

Některé studie dokonce uvádějí, že modré světlo neblaze působí také na naši pokožku a proniká do hlubších vrstev, než nebezpečné UVA a UVB záření. Podle studie z roku 2017 (zveřejněné v časopise Free Radical Biology & Medicine) může vlivem modrého světla docházet k většímu výskytu pigmentových skvrn a tzv. hyperpigmentaci. 

Závěrem nabízím ještě několik odkazů na podrobné články k tomuto tématu: Smartmania, Zeiss, Lidovky, Novinky, Svět harware, Pro spánek. Z některých jsem také čerpal konkrétní informace k mému dnešnímu příspěvku. 

f.lux – Velikost: 804 kB / ZIP Verze: 4.84

Používáš někde filtr modrého světla?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na