Farming Simulator 2017

Farming simulator letos slaví 10 let na herním trhu a proto se s vámi podělím o dojmy, které mám z aktuálně posledního dílu. Nikdy bych nevěřil, že se k podobnému typu her dostanu a ještě mě budou bavit! Když jsem v rámci předplacené xboxové služby Game Pass vyzkoušel Farming Simulator 2015, rozhodl jsem se dát šanci novější verzi a vrazil prachy rovnou do platinové edice 2017. Byla v akci a těžko říci, jestli šlo o náhodu nebo sofistikovaný marketing.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Než začnete virtuálně farmařit, zvolíte mapu, kde své JZD chcete provozovat. Oproti předchozí verzi obsahuje Farming Simulator 2017 také přepravu materiálu a surovin pomocí železnice. To se však netýká mapy Sosnovka, která tuto inovaci nemá. Jinak to s výběrem lokace není složité. Základní verze obsahuje pouze 2 mapy (Sosnovka a Goldcrest Valley), ta platinová nabízí ještě třetí – Estancia Lapacho. Díky modům, které jsou dostupné i na konzoli, však můžete doinstalovat mapy další. Já zvolil Goldcrest Valley.

Po výběru lokace se vaše farmářské alter ego ocitá na pokraji dluhové pasti, před kterou se můžete zachránit ekonomickým růstem vašeho hospodářství a postupným budováním svého zemědělského impéria. Vydělávat peníze je možné nejen pěstováním, sklizením a následně prodejem vlastních plodin, ale také plněním misí, které se nacházejí na polích jiných majitelů. Pokud je sousedovo pole připravené ke sklizni, nabídne se vám příslušná mise s technikou pro sklizeň. Má-li soused teprve zaseto, nabídne vám přivýdělek pomocí hnojení, atd. Samozřejmě vám zapůjčí vybavení, takže se o zemědělské stroje v těchto úkolech nemusíte starat.

Tyto mise jsou dobré nejen k tomu, abyste vydělali nějaké to euro či dolar, ale zároveň vidíte, k jakému vybavení se můžete postupně ve hře dopracovat. Vaše plahočení na cizím poli má ještě tu výhodu, že zvyšuje reputaci u jeho majitele a tím se snižuje cena pozemku, za který si jej můžete časem koupit.

Práce na vlastní farmě je totiž podstata Farming Simulatoru a proto se už zaměřím na samotný chod virtuálního JZD. Na začátku máte k dispozici tři pole různé velikosti a základní techniku – jeden kombajn, tři traktory, kultivátor a secí zařízení. Pěstovat můžete pouze ty plodiny, na jejichž zpracování máte odpovídající stroje. Takže na brambory, cukrovou řepu, slunečnici a kukuřici, ze začátku hry, rovnou zapomeňte. Vystačit si budete muset se základními plodinami jako jsou: pšenice, ječmen, řepka a sojové boby.

Rostlinná produkce má potom čtyři fáze: zorání pudy, osetí, hnojení a sklizeň. Pěstování plodin je první činnost, které se ve Farming Simulatoru budete věnovat. Každé pole se cyklicky mění podle aktuálního stavu – oseté na zralé apod. Na mapě jsou jednotlivé fáze rozlišený také barevně, takže ihned vidíte, které pole se nachází v jakém stadiu. Pracovním činnostem se můžete věnovat sami tím, že se posadíte za příslušné zemědělské vozovidlo s připojeným vercajkem, nebo necháte, aby se za drobný poplatek o tuhle dřinu postarali poddaní. Ty řídí počítač a musím uznat, že se umělá inteligence chová zodpovědně a pečlivě zvládá každý úkol.

Družstevníků můžete zaměstnat více a zároveň se mezi nimi motat se svoji vlastní činností. Na jednom poli lze orat či kultivovat půdu a nechat za sebou jezdit vašnostu, který ihned seje. Necháte-li pracovníka kombajnit a sklízet, můžete vedle něj pomalu jezdit s traktorem a nechat automaticky vysypávat úrodu do připojeného valníku. Dělba práce vás rozhodně pobaví a zaměstná na několik hodin. Jen podotýkám, že hnojení může výrazně zvýšit úrodu, stejně jako se po třetí sklizni doporučuje, před novým setím, každé pole zorat (nikoliv jen zkultivovat).

Jakmile je sklizeno, můžete uložit plodiny do svého sila, jehož kapacita je 100 000 litrů. Nikdo vám ale nebude bránit, když se rozhodnete úrodu ihned prodat. Ceny, za které se sklizeň vykupuje, naleznete v menu, kde je zároveň informace o prodejních místech. Díky tomu vidíte, kde je nejvýhodnější obchodovat a kam svoje zboží také zavést. Cenové nabídky se mění podle toho, jak často s danou plodinou obchodujete a tím vás hra záměrně vede k pěstování různorodé produkce. Nejen, že to dává smysl, ale zároveň to zvyšuje hratelnost simulátoru, která je ovšem závislá na typu samotného hráče.

Ne každému totiž podobný druh zábavy přijde opravdu zábavný, a když jsem se naposledy o této hře bavil s redakčním kolegou Hráčem 0, přiznal se, že by ho něco takového pravděpodobně nudilo. Sám se divím, že jsem to ještě nevzdal a stále se na svoji farmu (s názvem JZD Fidži), vracím, jako z jara tažní ptáci. Farming Simulator 2017 má totiž prvky budovatelské strategie a když vidím svůj těžce vydřený progres, mám zvláštní pocit vítězství nad svoji pohodlností! Krom toho mi příležitostná jízda se zemědělskou technikou přijde svým způsobem uklidňující.

Vozový park je opravdu široký a najdete zde spoustu licencovaných značek traktorů, kombajnů, nákladních aut, větších či menších vozítek a připojitelných zařízení. Díky možnosti práce se dřevem je tu také řada strojů pro lesní činnost. Klády můžete přemístit také pomocí železnice, ale do této dimenze jsem ještě zdaleka nepronikl.

Ke každé správné farmě patří také živočišná výroba a chovat zde můžete krávy, prasata nebo ovce. V tomto případě musíte počítat s výbavou, která je potřeba – např. vhodná podestýlka a příslušné krmení, které připravíte ze svých zdrojů. Zkrátka žádná legrace! Zvířata vám pak na oplátku poskytnou hnůj a také se vesele rozmnožují, což vám otevírá další možnosti obchodu.

Farming Simulator 2017 vyšel 25. října 2016. Ani na tu dobu už neodpovídala grafická stránky hry tehdejším standardům, což by někoho mohlo odradit. Na druhou stranu se jedná o velmi povedenou simulaci života na farmě, a když to s časem ve hře člověk příliš nepřehání, rád se k němu bude průběžně vracet. Alespoň tak je tomu v mém případě.

Zdroj: vlastní Foto: FS 2017

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na