Don’t Starve Together

Nedávno jsem volal šéfredaktorovi našeho časopisu Cosmosovi a dozvěděl jsem se, že už jsem pouze redaktor v záloze a poslední článek jsem napsal v roce 2006, což je dost smutné. A tak jsem po dlouhé době opět zde! Přemýšlel jsem, co mám udělat, aby tomu tak nebylo a rozhodl jsem se napsat malou recenzi. Nejde sice o žádnou super hru, kterou si zahrajete na nadupaném stroji, ale snad vás také potěší. Sám už doma vlastním bohužel starožitnost (myšleno stolní počítač) a veškeré mé komponenty se již dneska nevyrábějí a jsou zastaralé.

Představuji vám hru Don´t Starve Together, což v překladu do češtiny znamená – nevyhladovět společně. Hra sama o sobě není žádným trhákem – jedná se o klasickou strategii, která přišla na světlo světa v roce 2013 a kde hlavním úkolem je přežít. Podobné hry, co jsem také hrál, jsou např. Minecraft, 7 Days to Die apod.  Začínáte v hlavním menu při výběru své postavy. Na začátku máte k dispozici jen jednu postavičku, ostatní se vám odemknou postupně při hraní hry a dosažení maximálního přežití.

Mně osobně se bohužel povedlo přežít snad jen něco kolem 45 dní a zatím je zde moc nástrah i věcí, které mě potom dokážou zabít. V levém menu máte k dispozici 6 políček, které představují jednotlivé herní ikonky a které se rozšiřují postupně sbíráním surovin a věcí na další stavění. Pokud je zde zelené zabarvení, ihned můžete stavět co je k mání. Jakmile se vyčerpají suroviny, které jsou ke stavění potřeba, zelená zmizí a musíte hledat suroviny další. Ikonky jsou v pořadí: nářadí, světlo, přežití, věda, boj a oblečení. Hru mám v anglickém jazyce a proto jsem názvy přeložil do češtiny. Zřejmě existuje i česká verze, ale angličtina mi nevadí, takže jsem po ni ani nepátral.

dontstarve02

V nářadí najdete vše potřebné např. pro farmaření nebo sekyru na sekání dřeva, či nepostradatelný krumpáč na kamení. Velmi důležitá věc je světlo, protože zde bez ohně (světla) nepřežijete ani minutku – večer se zde objevují duchové a různá jiná zjevení, která Vás bez osvětlení napadají a nakonec vás zabijí. Je zde možnost si udělat louč nebo táborový ohýnek, případně pořádný oheň s kamenným ohraničením. Takové ohniště se samo od sebe nezničí a tam, kde ho postavíte, zůstane po celou dobu – postačí jen přiložit dřevo a světlo je hotovo. Asi bych měl říci, že každá věc má svojí životnost – jak jídlo či nástroje, které se zde používají. Nástroje se vyznačují procenty – nové mají 100% a postupně se při používání procenta ztrácejí, až se nástroj či jiná věc úplně rozpadne. Tak vás to nutí neustále dělat nové nástroje a hledat potřebné suroviny, bez kterých se třeba nehnete z místa nebo zemřete.

K přežití máte možnost si udělat např. rybářský prut, či kompas nebo past na králíky, což jsou věci, které vám pomáhají s jídlem a které vám také určí směr a pomůžou najít cestu. Nebo když prší, tak vám pomůžou při dešti – takový deštník či batoh není úplně k zahození. Asi úplně největší bomba je ikonka věda, díky které si v táboře postavíte třeba hromosvod nebo přístroj na měření vlhkosti a tak dokážete určit, zda bude pršet či v krátké době sněžit. Základem je postavit vědeckou laboratoř a následně se vám rozšíří další možnosti. Vždy je však podmínkou stát u této laboratoře dostatečně blízko, aby jste mohli využít další prvky, na které máte zrovna suroviny.

Samotné ikonky jsou označeny potřebnou surovinou a daným počtem, kolik jí zrovna máte k dispozici a kolik jí potřebujete. Suroviny najdete po celém vygenerovaném světě a vždy po vašem zabití, se generuje svět nový. Někdy je dost obtížné surovinu získat, protože ji hlídají různá stvoření. Naštěstí máte  možnost je třeba odlákat nebo se s nimi pustíte do křížku a zabijete je. V boji najdete také různé nástroje pro zabíjení: od magických zbraní, až po klasické zbraně – kopí nebo brnění z trávy, či bomby. Tak daleko jsem se ale zatím ještě nedostal.

dontstarve03

Poslední herní políčko je oblečení a máte zde možnost si udělat klobouk nebo čelenku z trávy, dokonce i pořádnou přilbu, která vás chrání před útoky! V pravé horní části této hry najdete jak počet dní, kolik jste již přežili, tak váš život. Symbol žaludku se postupně zmenšuje v případě, že nemáte co jíst, dokud nenastane smrt vyhladověním. Existují zde i halucinace a bez potřebných bylinek máte v noci vidiny, které vás dokážou napadnout a v horším případě smrtelně zranit. Pokud zemřete, je z vás bloudící duch a když najdete potřebný oltář, můžete ho použít ke vzkříšení a nepřijít tak o spoustu odehraných dnů. Ale myslím, že na to máte pouze 150 sekund a tak je to opravdu dost obtížné. Jsou zde i jiné možnosti k oživení – třeba mít u sebe kámen života, který se  dá buď najít nebo si jej časem můžete sami vyrobit.

Na začátku hry máte stav kreditů: žaludek 150, život 150 a mozek 200. Postupně, jak přežíváte a děláte různé úkoly (sekáte dříví nebo běháte po lese), tak se daná čísla mění a zmenšují. Takže když máte hlad, musíte se najíst a nebo když vás trápí halucinace, musíte si dát nějakou bylinku. Ve spodní části jsou ikonky na suroviny a tuto část si můžete rozšířit třeba batohem, který dává možnost až o 6 ikonek surovin více! Hra se sama, po dostavení vědecké laboratoře, rozšiřuje a dává vám tak úplně jiné možnosti. To se ale velmi těžko popisuje – musíte si to zahrát. Tento herní výtvor je určen pro všechny, kteří mají rádi hru Minecraft nebo podobné hry na principu přežití a sbírání surovin. Don’t Starve Together si můžete na internetu zakoupit již od nějakých 269 kč. Hra je dnes již rozšířena o několik datadisků a updatů, ale ty zde popisovat nebudu. Všem, kteří mají rádi klasiku, bez nějakého velkého zabíjení a krveprolití,  tento titul vřele doporučuji!

Minimální požadavky pro hraní jsou:
OS: Windows XP/Vista/Windows 7/Windows 8
Processor: 1.7+ GHz or better
Memory: 1+ gigs of RAM GB RAM
Graphics: Radeon HD5450 or better; 256 MB or higher
DirectX®: 9.0c
Hard Drive: 500 MB HD

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 2 Průměr: 1.5]
The following two tabs change content below.
Vladimír VlaJí

Vladimír VlaJí

Narodil se v červenci 1980 ve Středních Čechách. Mezi jeho největší záliby patří především rybaření, akvaristika, ale také hraní her. Často a rád se vypravuje do lesa, aby tam vysbíral všechny jedlé houby a spoustu zvířátek připravil o hody hody doprovody…
Vladimír VlaJí

Poslední od: Vladimír VlaJí (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
3 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
3 Napsali
Vladimír VlaJíMichal cOsmOsPavel Peške Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na
Vladimír VlaJí
Host
VlaJí

Ahoj všem, také se těším tomu, že jsem konečně po dlouhé době něco napsal. Ale nebojte se, brzo připravím další článek 🙂

Michal cOsmOs
Admin
Michal cOsmOs

Také jsem rád, že se kolega po dlouhé době pustil do nového článku. 🙂

Pavel Peške
Host
Pavel Peške

Jsem velice nadšený s návratem redaktora. Při čtení a prohlížení obrázků z této hry jsem se cítil o patnáct let mladší. Díky