DLNA – sdílejte multimédia

Není to tak dlouho, co jsem na naše stránky přinesl článek, ve kterém jsem se věnoval přehrávání multimediálních souborů prostřednictvím lokální sítě. V následujícím příspěvku bych rád toto téma doplnil o další způsob, jak multimediální soubory po síti přehrávat. Možná bude pro řadu uživatelů služba DLNA jednodušším řešením, než naposledy zmiňované sdílení dat přes SMB protokol.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Za všechno může firma Sony, která se v roce 1993 snažila dohodnout s jinými výrobci na vytvoření standardu, který by umožnil sdílení obsahu mezi rozdílnými, avšak vzájemně propojenými zařízeními. Zkratka DLNA znamená Digital Living Network Alicance. V dnešní době je již běžnou součástí většiny chytrých televizí či herních konzolí a z vašeho PC je tak možné snadno “streamovat” v lokální síti multimediální data (je zde využíván HTTP protokol a služba UPnP, kterou by měla podporovat většina routerů). O něco horší je to v případě tabletů či mobilů s Androidem (na iOS nemám vyzkoušeno). Tam je totiž potřeba nainstalovat aplikaci, která s DLNA umí pracovat, jak si ukážeme za chvilku. 

Nejprve vás seznámím s tím, kde vůbec povolit a nastavit vysílání datového proudu médií v prostředí Windows. Po otevření okna Ovládací panely, zadejte do vyhledávání v pravé horní části slovo “media”. Následně u položky Centrum síťových připojení a sdílení klikněte na spodní řádek: Možnosti vysílání datového proudu médií, viz obrázek:

V dalším okně pak můžete vidět všechna zařízení, která DLNA podporují a zvolit takové, odkud chcete mít ke svým souborům přístup. Operační systém Android se tu může zobrazovat jako “Neznámé zařízení” a proto se hned nelekejte:

Jak je z výše uvedeného obrázku patrné, lze nastavit povolení příslušnému zařízení, takže pokud máte v rodině např. více chytrých televizí a nechcete, aby si z jiné mohl někdo přehrávat vaše data, zaškrtnete pouze svoji značku. V mém případě jde o TV Samsung, tablet s Androidem a konzoli XboxOne. Nyní se nacházíme ve fázi, kdy jsme povolili přístup svému elektronickému vybavení v lokální síti a nakonfigurovali PC jako DLNA server. Teď je potřeba definovat obsah, který chcete sledovat a k tomu použijeme program Windows Media Player

Tato aplikace totiž obsahuje knihovnu médií, která se pak zobrazuje v připojených zařízeních. Pokud však neukládáte filmy či videa do složky “Videa” a soubory se tak nacházejí v jiném adresáři, je potřeba tento adresář přidat. To provedete kliknutím pravým myšítkem na položku “Videa” a vybráním nabídky “Spravovat knihovnu médií“. V následujícím obrázku vidíte, že já přiřadil do knihovny ještě složku “SDILENE” a “Filmy” (stejným způsobem pak můžeme nastavit hudbu a obrázky): 

Nyní se k multimediálnímu obsahu uloženému v PC lze připojit a používat jej, bez nutnosti přenášet data na externím disku. Chytré televize pak zobrazí počítač většinou jako další zdroj “signálu” a procházet tak můžete vybrané složky:

V případě tabletu s Androidem jsem vyzkoušel aplikaci MediaHouse UPnP/DLNA Browser, kterou najdete na Google Play. Umožňuje obra procesy: přehrávat ze vzdáleného PC nebo vysílat do vzdáleného zařízení dle výběru. Jak můžete z posledního obrázku vidět, program našel bez problémů všechny sdílené složky:

ČTĚTE TAKÉ: Přehrávejte filmy z PC na mobilu

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay,com, vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na