Cosmos vypravuje – únor 2018

Už jsem téměř větřil jaro a ono tohle! Zima se přišla rozloučit v plné síle a Děda Mráz nám ještě na poslední chvíli začal vyhrožovat svojí berlou Mrazilkou. Dej už pokoj, dědku, mrznou mi pazoury a taky rypák! Chudák paní počtačka, ta byla úplně vymrzlá, když mi do okna včera podávala počtu ranní. „Dělejte, tady mi to podepište! Já musím zase letět, jinak zmrznu,“ křičela zoufale. Její drzý výraz omlouvá pouze hodnota na teploměru za oknem. Mínus dvanáct? To si děláš srandu, Dědku!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Zprávy o počasí jsou za námi a já Tě vítám u mého dalšího vypravování, které jsem začal psát teprve v den, kdy už mělo vyjít. No a co! V hlavě mi taky něco zamrzlo. Bohužel už v pubertě a doteď se mi to daří rozmrazovat jen velmi pomalu. A nepomáhají ani nadávky či povzbuzování okolí. Nic z toho mě ale nebolí tolik, jako když se zamyslím sám nad sebou. To je pak fofr v tom sebemrskačství a trýznivých polemikách o mé duševní vyzrálosti. Byste koukal, velebnosti! Oddělit věcnou rovinu od emocionální je někdy vážně fuška. A já to často ještě zfušuju.

Když tak nad sebou občas přemýšlím, docházím k závěru, že jestli jsem se v životě něco naučil opravdu nejlépe, tak je to právě fušařina ve všem, do čeho se pustím. Ještě teď mi v hlavě znějí výkřiky nadřízených: „Kterej debil tohle udělal?!“ Moji reakci: „To bych taky rád věděl!“ zřejmě nikdo nebral vážně, natož s humorem. Když jsem se v hudební škole pokusil nenápadně přidat do Bachovy suity vlastní improvizaci, která by v uchu laika dozajista splynula s barokní melodií, učitelka mě silně praštila a zařvala: „Ty seš takovej diletant! Co to tam hraješ?!“ Nepomohl ani můj milý úsměv, natož pozdější skromné přiznání: „Chtěl jsem Mistra trochu vylepšit.“ I když jsem tušil, že mě bouchne znova, zákeřně a beze slova, musel jsem to říct.

Fušařině jsem se bohužel nevyhnul ani v důležitějších mezilidských vztazích a často pokazil i vážně vypadající známost nebo rodinou harmonii. Někdy mívám pocit, že jsem celý svůj život tak moc zfušoval, že už mi nepomůže ani Fušál (a Cloister děl: „Hle, zavedu vás na Fušál a tam otevřeme chrám jídla, v němž budou párky, chutné koblížky a hojnost všemožných laskomin.“ Červený trpaslík 4. Díl – Čekání na Boha).

Jsou lidé, kteří tvrdí, že neexistuje jakýkoliv druh životní fušařiny a jedná se pouze o řízení osudu, tzv. Boží vůli. Takové lidi mám moc rád, protože mě zbavují odpovědnosti za všechny zlé činy, kterých se kdy dopustím. Jak zvrácená je ale tahle další fušařina! Vždyť svědomí spasit nejde a život musí být dřina, abychom se ze svých chyb měli šanci poučit a zvorat to znovu, tentokrát zcela jiným způsobem! Takže se neohánějme Boží vůlí ani osudem, protože na tom světě stejně věčně nebudem a jakmile to všechno skončí,  budou se podávat párky, chutné koblížky a všemožné laskominky – jako od maminky! Už teď se na tu žranici vysloveně těším!

Těšil bych se víc, kdybych věděl, že Fušál skutečně existuje a já se nemusím obávat trýznivého předpeklí, kterým mi bylo v minulosti vyhrožováno náboženskými fanatiky. Tihle holomci se nedají uplatit ani Nebem plným erotiky a věří, že všichni budeme za své skutky neskutečně pykat! Tyhle představy vnímám jako výsledek neutěšené touhy po spravedlnosti, která v tomto životě a světě evidentně nefunguje a lidé si toho už všimli. Komu nedává smysl jeho vlastní život, vnímá nespravedlnost světa ještě intenzívněji. My, profesionální fušaři, ovšem nepotřebujeme žádnou spravedlnost, ani smyl života. Nám stačí obyčejná a nikým nerušená samota, kde si dáme žejdlík piva a propijem se do střízliva!

Takže závěrem ještě tohle: „Na Tvoje, Dědo Mrázi! Na Tvoje!“

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na