Cosmos vypravuje – říjen 2017

Energetici vyhlásili kalamitní stav i v našem regionu a tak jsem skoro celou minulou neděli strávil u rozhlasového přijímače. Dokud mi tedy neklekla baterie v mobilu. Teprve za těchto okolností jsem mohl naplno ocenit přítomnost FM přijímače v tomto zařízení. Sice mi František nedávno věnoval, údajně stále funkční, retro tranďák z devadesátých, ale kdo by do toho cpal baterky? Jedině ten, kdo prozřetelně, či jen zázrakem, očekává celodenní výpadek proudu. A tím jsem se bohužel, do minulé neděle, nestal. 

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Přes den se dá ještě číst, ale když se setmělo, už mi dělal společnost pouze Český rozhlas. Nakonec jsem našel i tři tužkové baterie a tranďák se vesele roztrandil, dokonce i na vlnách AM, kde kromě Country rádia naladíte také Dvojku, dříve Prahu. Nečekal jsem, že jsou tyhle frekvence stále v provozu, ale bylo to milé překvapení, když režim FM nepříjemně chraptěl a zdálo se, že poslouchatelnou stanici už nenaladím. AM signál má své zvláštní kouzlo a tak jsem si připadal jako v ilegalitě. Nebo jako na chatě, která se v odloučené lokalitě zatím nedočkala zavedení elektrického proudu. Zkrátka úžasný večer ve společnosti zapálených svíček, kontaktních pořadů a jedné rozhlasové hry. 

Méně úžasná už byla skutečnost, že plynový kotel potřebuje ke svému provozu také elektrickou energii a v noci už se začalo výrazně ochlazovat. Ale co, nejsem z cukru a nějaká ta deka navíc se taky našla. A když jsem se podíval z okna do ulice, byl to mimořádně zvláštní pohled! Žádné veřejné osvětlení a jenom nažloutle plápolající okna domů, které se musí vypořádat se stejným osudem. Tahle noční empatie byla svým způsobem uklidňující a zároveň trochu děsivá. Kdo z nich má asi doma plynový vařič a může si dopřát horký čaj nebo kafe? Komu budu tiše závidět? 

Mám rád dobrodružství, nestandardní situace. Dokonce už jako malý jsem nadšeně vítal jakýkoliv karambol, který se nečekaně objevil, třeba na cestě za dovolenou. Píchlé kolo nebo když táta zabloudil a nevěděli jsme kudy dál, zkrátka malá odbočka ze spárů plánovaného či předpokládaného sledu událostí – to bylo moje! A kdykoliv přestane jít proud, zjistím, že to tak zůstává i teď. Tohle vytržení člověka ze všednosti, z činností, které si naplánoval, vnímám jako mentálně osvobozující. Nečekaná změna, adaptace na nouzový režim – to je vzrušující! Ale ten proud by už vážně mohli zapnout. Chtěl bych o tom napsat do Mouchy! 

Prasklá moucha se po dlouhé době dočkala nového externího redaktora. Stal se jím Jaroslav alias DJ Siesta. Tento moravský spolupracovník se zaměřil především na virtuální vlny našeho rádia Moucha FM. Koncem října jste mohli zaregistrovat jeho debut s názvem Siesta na Moucha FM. S tímto pořadem bude Jaroslav pokračovat zhruba jednou za čtrnáct dnů. Těšit se můžete na příjemnou hudbu a řadu zajímavostí. Časem bychom se měli dočkat i nějakých reportáží či rozhovorů přímo z terénu. Takže, milý Jaroslave, vítej mezi námi! Ať se tvým příspěvkům daří a získají si dostatek posluchačů! 

Máte chuť se na tvorbě rádia či samotného časopisu podílet i vy? Prostor pro seberealizaci na webu Prasklé mouchy je k dispozici každému, kdo by o to měl zájem a splnil by následující podmínky spolupráce. Rádi píšete o tom, co vás zajímá nebo jste autorem povídek, fejetonů či jiných útvarů? Baví vás mluvit na mikrofon? Nebo milujete hudbu a zvládnete připravit např. jedinečný Spotify playlist? Pořizujete reportážní či jiné fotografie a chcete je představit i našim čtenářům? Přibližte svoji tvorbu také návštěvníkům Prasklé mouchy a přidejte se k nám!

Rádio Moucha FM má kromě “Siesty” ještě jeden nový pořad: Půlnoční povídání. Je k dispozici každý den mezi půlnocí a jednou hodinou ráno. Jedná se, oproti denním příspěvkům, spíše o neformální improvizované povídání na určité téma nebo jen drobná zamyšlení ze života. Pořad se nereprízuje ani se nenachází v archivu, ale dostupný je pouze v uvedeném čase. Do povídání se mohou zapojit také posluchači pomocí záznamníku čtenářské linky. Občas si dovolím oslovit redakční kolegy, aby se k tématům, pokud budou mít zájem, vyjádřili vlastním mluveným komentářem. V minulých dílech jsme tak, společně s Vladimírem VlaJím a Jaroslavem, otevřeli téma svateb. Abyste však o názory mých kolegů nepřišli, připravím z těchto záznamů také samostatný podcast. Jeho premiéru můžete očekávat již v první polovině listopadu.

Začátkem listopadu vychází Call of duty WWII a patrně si tuhle herní pecku nenechám ujít, stejně jako jsem koncem října neodolal a za akční cenu pořídil kompletní Battlefield 1, včetně přídavku Revolution. Herní rubrika by se tedy opět mohla brzy rozšířit o nové příspěvky. Listí však začíná padat i na cesty mých pravidelných lesních procházek, takže si taky velmi rád užiju podzimní barvy mimo jakoukoliv techniku! S obnovením dodávek elektrického proudu se tedy pospíchat příliš nemusí…

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na