Cosmos vypravuje – leden 2018

První měsíc nového roku je za námi a já jsem rád, že se na stránkách našeho časopisu objevilo celkem deset nových příspěvků! Nadcast číslo 31 shrnul redakční povídání o samotě; aktivně jsem zapařil Overwatch a konečně dopsal recenzi; mohli jste soutěžit o knížku Démoni jsou věční; rubrika Internet přinesla tip na stránky zabývající se výslovností cizích jazyků; Burgi uvedl další galerii svých fotek, tentokrát z výletů po Hruboskalsku; sdílel jsem dojmy ze seriálu The Wire – Špína Baltimoru; pochutnat jste si mohli na ořechové bábovce; nový kvíz byl zaměřen na českou historii a nebudu-li počítat toto vypravování, tak leden jsme uzavřeli zajímavým rozhovorem s Romanem Štecem.

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Jsou rubriky, které se během každého měsíce vždy rozšíří o nový příspěvek a rád bych, aby se tato pravidelnost: receptů, kvízů a mého editorialu, ještě rozšířila také o rozhovory! Osobně totiž považuji rozhovor za nepostradatelný druh čtení, který, je-li doplněn také audio přílohou, potěší nejednoho čtenáře – posluchače. V případě, již zmíněného, posledního rozhovoru s Romanem Štecem, jsem byl velmi rád, že došlo také na audio, ačkoliv jsem se s mým hostem osobně nesešel (důvodem byla Romanova zdravotní indispozice). Nápad, že by se odpovědi dodatečně nadabovaly, jsem tedy vyloženě uvítal! A pokud se v budoucnu nebude možné u jiného rozhovoru sejít nebo provést telefonický záznam, může být tento způsob celkem přijatelným řešením, jak doplnit článek o jeho zvukovou část.

Krásných 1000 odběratelů nedávno oslavil YouTube kanál Pařanský ráj, který provozuje pařan Ruda. Nejedná se o dokumentování paření po hospodách či barech, nýbrž o herní videa, kterým se Ruda věnuje od roku 2016. A právě s tímto youtuberem se chystám na další rozhovor, který by mohl prasknout již v únoru. Jak si můžete všimnout, osoby pro prasklá interview si nevybírám podle počtu odběratelů, ale výhradně na základě obsahu. Pokud mě autor něčím osloví a jeho tvorba mi připadá dostatečně odlišná od čehokoliv ostatního, jdu po něm, ať už si o hranicích mého vkusu myslí kdokoliv cokoliv. Za svým výběrem si zkrátka stojím. Pokud ovšem máte nějaké doporučení, rád se jím nechám inspirovat! Zajímavých a méně známých tvůrců není nikdy dost.

Stránka rádia Moucha FM zaznamenala v tomto měsíci důležitou změnu – archiv a playlisty. Každý pořad (kromě Denního mixu a Půlnočního povídání) má svoji archivní stránku, kde se nacházejí také tematicky rozdělené playlisty. Spustit si tak v dané kategorii je možné všechny příspěvky najednou nebo zvolit výběr příslušného playlistu. Do této nabídky jsem zároveň vrátil Herní audio, které připravoval kolega Lukáš alias Hráč 0. Jestli se k tomuto pořadu Lukáš ještě někdy vrátí, není v tuto chvíli jasné, ale ani podstatné. Důležitější je, že jsou jeho audio příspěvky k dispozici na jednom místě a neztratí se ve víru času, byť se jedná pouze o tři díly. Každý z nich přece svého času obohatil herní rubriku Prasklé mouchy a já na tento druh spolupráce rozhodně nezapomínám. Ostatně věřím, že jste nezapomněli ani vy.

Závěrem se ještě krátce zmíním o nešťastných následcích výsledků prezidentských voleb. Prasklá moucha se politickým tématům záměrně vyhýbá, takže bych rád komentoval – nikoliv českého prezidenta nebo průběh volebních kampaní, ale především reakce, které po skončení této události následovaly na sociálních sítích. Lidový genius vs Druhoš totiž v některých osobách, s nimiž jsem na Facebooku v přátelském spojení, vyvolali zbytečně vyhrocené reakce. Ti, kteří kritizovali géniovy expresivní výroky, jimi na adresu jeho voličů rozhodně nešetřili a velmi mě znepokojuje také skutečnost, že svojí politickou frustrací zahájili negativní kampaň vůči všem svým přátelům s jiným názorem. Jeden příklad za všechny: Petr chce mít v řadách FB kamarádů jasno (viz následující obrázek)!

Kdo volil lidového génia, musí pryč a Druhošovi stoupenci, nechť si s Petrem dají kolektivní pláč nad rozlitým mlíkem! Promiňte mi to zvrhlé přirovnání, kterým nechci urazit ani jednu stranu voličů, ale rád bych upozornil na absurditu chování a davové hysterie, které se v poslední době na sociálních sítích objevují. Aktivní občanství jistě vyžaduje i to, abychom, kromě své volební účasti, dávali efektivně najevo také svoji nespokojenost a odlišné názory. Na druhou stranu bychom to měli dělat ve vší slušnosti a lidské korektnosti. Jakmile se zamotáme do urážek, nadávek a dalších výkřiků, postrádají naše reakce logiku. A většina kritiků by se měla zamyslet nad pravomocemi hlavy státu v naší zemi i pomíjivostí jakékoliv situace, funkce, času, neřku-li samotného života.

Kdykoliv se rozpoutají společenské vášně nevybíravým, až dramatickým způsobem, vypínám všechny sociální kanály a vracím se ve chvíli, kdy zjitřené emoce už bezpečně odnesl čas, přestože je další volby, ať už ty prezidentské nebo třeba parlamentní, přinesou bezesporu zas. Neexistuje ideální stát, ale můžeme dosáhnout ideálního stavu v nás samotných, třeba tím, že se nenecháme politickými hrátkami tak snadno znepokojit a ovlivnit. A když to zvládneme na úrovni politiky, pak bychom to mohli zvládnout i v případě osobních starostí a problémů, které mají v našem každodenním životě daleko větší význam.

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na