Cosmos vypravuje – duben 2018

Brukev řepka neboli řepka olejka. To je ten zázrak, kterému vděčíme za nánosy žlutého prášku na zahradním nábytku, okenních parapetech a všeho, co se nachází venku. Vlastně, když nechám otevřené okno, třeba jen na ventilačku, mám o stejnou zábavu postaráno také. Přestože nebydlím v blízkosti žlutého pole, nebyl jsem letošního agroteroru ušetřen. Já vím, biopalivo a prachy. Ale kdo to má pořád utírat?! A tahat notebook do altánu už se taky bojím – bůhví, kam by se to svinstvo mohlo dostat!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Moje počáteční zklamání, že tento článek nemohu napsat venku, je za námi. Na zahradě bych ale ještě chvíli zůstal. Je za mnou první letošní sekání trávy a já si uvědomil, že čím jsem starší, tím se mi tohle zahradní plahočení zdá zábavnější. Dokonce mám zaseto! Zkusmo jen kedlubny a mrkev, ale věřím, že to nakonec vyroste a ještě si na tom pochutnám. Pravda, většinou mi okolí radilo, abych se do toho nepouštěl, že to neumím a nemám s tím sebemenší zkušenosti. Upozornil jsem, že hraju Farming Simulator 2017 a tyhle obavy jsou naprosto zbytečné!

Sice ještě nejsem ve fázi, kdy bych snad kvůli přírodě zanedbával hraní počítačových her, ale cítím, že bych se do takového období velmi rád dostal. Péče o záhon, sekání trávy a pobyt na čerstvém vzduchu, třeba během lesní procházky, to všechno teď voní jarem a mým odhodláním – užívat si života pod širým nebem a nečumět do jakékoliv obrazovky!

Venkovní aktivity, spojené s toulkami přírodou, se teď moderně nazývají bushcraft! Je to bohužel další, pro mě zcela nepochopitelný a vysloveně komický trend – nazývat běžné věci méně běžnými, či přímo cizími názvy. Názvy, které teď frčí, protože je to zkrátka kůl jako v plotě! Jakoby Češi chtěli být vždycky a za všech okolností světoví. Vandrovníci a trampovníci, nenechte si svá označení ukrást zbabělci, kteří propadli momentálním trendům! A samozřejmě vím, že význam termínu bushcraft se vztahuje zejména na umění tzv. přežití v přírodě. Na druhou stranu jsem přesvědčený, že mávat s nožem a sekyrou, zvládneme na samotě u lesa i bez bushcraftího manuálu. A přežití? Když nebude moc pršet, tak to zvládneme taky!

Přiznám se, že jsem doposud ještě nespal v lese pod širákem ani pod stanem. Mám utkvělou představu, že by si přišlo popovídat pár divočáků a já bych jim nedokázal odpovědět na otázku: proč  jsem si na dnešní noc vybral zrovna jejich shromaždiště?! Takže správný bushcrafter ze mě asi nikdy nebude, ale takový jednodenní vandr jsem si užil pokaždé! A velmi brzy se vypravím na další.

Ale teď už vypravuji o Prasklé mouše, Jů? Tak Hele, větší úpravou prošla opět stránka s živým vysíláním. Aktuální program je teď přehlednější a dokonce rozklikávací. Navíc jsem přidal dvacet živých přenosů z celého světa, které se nacházejí v příslušných kategoriích. Dostal jsem totiž nápad, že by bylo zajímavé něco takového na našich stránkách, touto formou, sdílet. A když už jsme u té přírody, právě tady najdeš první čtyři zajímavé kamery, monitorující život zvířátek! Teď už se návštěvníci našeho časopisu nebudou, během čekání na další redakční živé vysílání, tolik nudit. Další nabídka živých přenosů bude postupně rozšiřovat tu stávající.

V nejbližší době se chystáme s Fandou Asserem na další Husákovy krámy. Tohoto redakčního kolegu nedávno zastihla nepříjemná zdravotní komplikace a tak bych mu rád na tomto místě vyjádřil účast s jeho nelehkou situací a za celou naši redakci popřál hlavně hodně sil! Čím jsme starší, tím jsou naše dny nejistější a nikdo nemáme ani ponětí, co nás ještě v budoucnu překvapí. Kéž by těch nemilých překvapení bylo co nejméně. Ovšem, že to přeji teď nám všem!

Zdroj: vlastní Foto: vlastní

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
1 Komentáře k vláknu
0 Odpovědi
0 Sledující
 
Nejaktivnější komentáře
Nejdiskutovanější
1 Napsali
Michal cOsmOs Nedávní komentující
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na