Colonia (2015)

Hermiona z Harryho Pottera už dávno není jen okatou studentkou nebelvírské Školy čar a kouzel v Bradavicích, ale pouští se do mnohem náročnějších akcí. V německo-lucembursko-francouzském filmu Kolonie (2015) si půvabná Emma Watson zahrála hlavní roli dívky, která se rozhodne zachránit svého milého ze spárů chilského tábora Dignidad. Za Pinochetova režimu jej založil a vedl bývalý nacistický lékař Paul Schäfer.

Pokud byste v tomto čase rádi utekli z poklidné atmosféry televizních pohádek, kterými většina českých stanic zamořila obrazovky všech diváků, kteří se ještě nenaučili stahovat z Uložta či, v lepším případě, nejrůznějších torrentů, tento snímek je mým dramatickým vánočním tipem!

Máte-li rádi příběhy založené na skutečných událostech a nevadí-li vám trocha toho nepodbízivého napětí, odneste své děti stranou a podívejte se na příběh, který si zaslouží pozornost nejen z hlediska uměleckého, ale především historického. O tom, že byl generál Augusto José Ramón Pinochet vykuk první třídy, jistě není pochyb. Jihoamerická historie má svá temná, až děsivá místa. Sekta, která se ve zmiňovaném táboře nacházela, vynikala mučením Pinochetových odpůrců a jak se později ukázalo, také sexuálním zneužíváním dětí.

A stejně jako v případě mnoha dalších zemí, kde se zlo chopilo příležitosti a zničilo mnoho drahocenných lidských životů, také v Chile se pokusy o revoluci a změnu neobešly bez následků. Nejdůležitější však je, aby se na oběti takových činů nezapomínalo. Aby se nezapomínalo na utrpení, které se rozhodl člověk uštědřit jinému člověku, ať už mu k tomu dopomohl režim či politika nebo si pomohl sám.

Po zhlédnutí filmu jsem si uvědomil, jak nezbytné je vhodně upozornit na historické mezníky v dějinách tohoto světa i na lidi, kteří nesou osobní zodpovědnost za své chování a rozhodování. Znepokojující je pak představa, kolik podobného zla se ještě odehrálo, aniž bychom jej měli možnost odhalit? Snímek Kolonie sice přiblížil pouze jeden z mnoha příběhů, ale zato poutavě a věrně.

Vedle Emmy Watson se před kamerou objevil také herec Daniel Brühl a svoji roli zvládl skvěle. Mladý německý pár Lena a Daniel se v době vojenského převratu v roce 1973 museli za dramatických okolností rozdělit, aby se po náročné cestě mohli opět setkat. Daniel se v Kolonii ocitl násilím, Lena dobrovolně. Další slova jsou zbytečná, ale vidět zbytek určitě zbytečné není.

Zdroj: vlastní Foto: Imdb.com

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na