Chůze a 6000 kroků

Pěší turistiku mám v oblibě již řadu let. Minimálně dvakrát se během léta objevím na horách, kde vyhledávám náročnější, ale také odpočinkové trasy. Vysokohorské túry mi pokaždé spolehlivě vyčistí hlavu a nevadí mi se občas vracet na známá místa. Mám rád Krkonoše i Šumavu, ale nepohrdnu ani rakouskými či italskými Alpami. Chůzi v krásné přírodě zkrátka miluji!

Pro stažení MP3 se nejprve přihlaš.

Během roku jsem se snažil, alespoň o víkendu, nezanedbávat chůzi ani ve svém nejbližším okolí. Mám velké štěstí, že se všude kolem nachází spoustu skvělých příležitostí pro delší procházky a to zejména v lese! Les je pro mě důležité místo pro odpočinek a cítím se tam osvobozen od „běžného“ života. Pokud zrovna dřevorubci nemají své dny, je tam úžasný klid a moje mysl si volně poletuje ze stromu na strom. Díky za tenhle druhý domov!

Chůze v lese má pro mě jedinečné kouzlo a většinou si udržuji svoje běžné tempo – nikam nepospíchám, ani se vyloženě neloudám. Prostě JDU! Obvykle ani nepotřebuji mít ve sluchátkách nějakou hudbu, protože obdivuhodné jsou všechny písně, které slyším od nejrůznějších ptáků. Svoji sobotní procházku jsem vnímal jako uklidňující cestu za vlastním sebepoznáváním a jednotlivé kroky byly jako hypnotizující kyvadlo.

Chůze je téměř magická aktivita! Vždyť např. v thajské lesní tradici existuje meditace v chůzi a v některých buddhistických klášterech se chodí kolem vnitřních stěn, kdy čas odměřují jednotliví chodci tím, že zvoní na malý kovový triangl. Sám Buddha pak mluvil o paterém prospěchu meditace v chůzi  a zmínil je v tomto pořadí:  1) rozvíjí vytrvalost v chůzi na dlouhé vzdálenosti, 2) je vhodná pro rozvoj úsilí, 3) je dobrá pro zdraví, 4) je dobrá pro trávení a zažívání po jídle, 5) soustředění získané meditací v chůzi setrvává po dlouhou dobu.

Jeden z nejpřirozenějších pohybů člověka je chůze a na webu 6000 kroků se dokonce můžeme dočíst, že  „pravidelná chůze zásadně zlepšuje naši fyzickou i psychickou kondici a snižuje náš biologický věk, a to víc než většina sportovních aktivit“. Tento portál jsem objevil teprve letos v létě, když se ke mně dostal článek Kláry Kubíčkové: Chodím, tedy jsem. Předplatné časopisu Vlasta jako vánoční dárek pro mámu zřejmě nebyl špatný nápad, protože jsem občas upozorněn na příspěvek, kterému bych mohl věnovat pozornost.

A právě téma chůze se pro mě stalo, díky tomuto článku (v čísle 32/2018), ještě atraktivnějším, než do té chvíle mohlo být. Text byl pro mě o to hodnotnější, že jeho autorka popisuje vlastní zkušenosti a inspiruje čtenáře také fotkami ze soukromého archivu. Na základě nových informací jsem se  rozhodl, že jedna víkendová procházka v lese rozhodně nestačí a chodit bych měl pravidelně. Nejlépe každý den, alespoň 40 až 60 minut. Teprve pak si totiž mohu říci, že můj pohyb prospívá nejen duši, ale také tělu!

Každodenní pochodování, zejména pokud máte sedavé zaměstnání, působí na naše zdraví pozitivně. Tak např. jeden faktor z mnoha: „Lidé, kteří chodí byť jen 5 hodin týdně, a ujdou tak alespoň 17km, mají o třetinu nižší riziko infarktu.“  Ne, že bych na tom světě chtěl smrdět věčně, ale proč bych své kondici nemohl trochu přilepšit?

Začal jsem tedy štrádovat svých 6000 kroků denně, které se uvádějí jako minimum a tahle denní dávka pohybu mi změnila život! V cíli se cítím více svěží a mentálně uvolněný, zkrátka na sobě pozoruju lepší koncentraci i náladu a s tím už se funguje mnohem lépe. Zároveň jsem uvažoval o nějaké vhodné motivaci, která by můj pravidelný režim dokázala udržet. Jako skvělým pomocníkem se v tomto ohledu zdály být chytré hodinky či náramek, zejména pokud člověk putuje sám. Zvažoval jsem Xiaomi Mi Band 2, o kterém psal kolega Vladimír Vlají na tomto místě. Jenže náramek byl na mě příliš černobílý a tak jsem se nakonec rozhodl pro dražší variantu: Samsung Gear S3 Frontier (můj článek je zde).

Díky propojení s aplikací Samsung Health se tyto chytré hodinky staly nepostradatelnou součástí mých aktivit a nabízejí praktický přehled o počtu kroků za jednotlivá období, včetně nejrůznějších srovnání a dat typu: ušlá vzdálenost, průměrná rychlost, spálené kalorie apod. Tento způsob evidence chůze mě často zachránil před letargií a leností, kdykoliv jsem měl tendenci polevit. Když je venku teplo, nutit jsem se příliš nemusel, ale v zimním čase je situace trochu složitější.

Přesto se snažím vytrvat, abych nevypadl z rytmu. Ačkoliv, zrovna včera jsem vypadl a nepochybně to nebylo naposledy! Občas taky není špatné vyměnit vozovidlo za pohorky a dopravit se na dané místo po svých. Kdybych to neměl do práce daleko a nezačínalo se příliš brzy, možná bych i v tomto případě zvolal: „Chvála pohybu!“

Prospěšnost chůze a záliba v ní měla dokonce za následek vznik hnutí na její podporu. Mezi nejznámější patří např. sdružení Walk 21, jehož zakladatel John Butcher napsal, že „chůze je stejně přirozená jako dýchání, je léčbou bez léků, cvičením bez posilovny, psychoterapií bez psychologa, dovolenou, která vás nestojí ani korunu.“

Závěrem ještě informace proč právě 6000 kroků? Již zmiňovaný portál 6000 kroků uvádí následující shrnutí:

Krokoměr umožňuje sčítat veškerou chůzi od rána až do večera; 6000 kroků za celý den je minimum, které má prokazatelně pozitivní vliv na naše srdce a cévy.

Pokud chcete zhubnout, pak se snažte udělat každý den nejméně 6000 kroků souvisle, bez větší přestávky; o víkendu se snažte chodit víc, držte si týdenní minimum 60 000 kroků.

Pokud nepoužíváte krokoměr: prevence nemocí srdce začíná na 40 minutách souvislé chůze denně, hubnutí začíná na 60 minutách; ale každá půlhodina navíc efekt zdvojnásobí.

Zdroj: vlastní Foto: Pixabay.com, vlastní

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na