Byl jsem při tom

První vydání knihy Byl jsem při tom, kterou napsal anglicky píšící spisovatel židovského původu Jerzy Kosiński (14. 6. 1933 Lodž, Polsko – 3. 5 1991 New York), vyšlo v roce 1970. Film, o kterém budu dnes psát, vznikl o devět let později – v roce 1979 a Kosiński stojí také za scénářem. Jeho vysoká hodnocení jsou zcela namístě a já si tento snímek zařadil do soukromé škatulky: velmi oblíbený! S velmi oblíbenými filmy se někdy setkávám i několikrát do roka, protože mi pokaždé mají co říci. Na našich stránkách proto nemohu vynechat něco tak úžasného, jako je právě komedie Byl jsem při tom!

Ve svých prvních dojmech a hodnoceních filmu jsem jej označil jako “Přelet nad kukaččím hnízdem naruby”, což by mohlo leckomu napovědět, v jakém smyslu je příběh uchopen. Ačkoliv to nemám příliš ve zvyku, budu v tomto článku mírně konkrétní, abych přiblížil pozoruhodný osud “prosťáčka božího”, jak hlavního hrdinu nazval kamarád, jenž mi snímek vřele doporučil a trpělivě pokoušel moji patologickou zdrženlivost vůči jakémukoliv doporučenému dílu.

Pan Chance je zahradníkem v malém prostoru domu a zahrady svého pána a desítky let žije bez kontaktu s okolním světem. Pokud tedy za jistý druh kontaktu nebudeme považovat televizní obrazovku. Ta jediná mu totiž vytváří obraz o světě kolem nás a konfrontace mediální reality s tou skutečnou je hlavní myšlenkou snímku. Když jeho pán zemře, musí opustit svoji bezpečnou zónu a poprvé od svých čtrnácti let se objeví mezi lidmi. Námět zkrátka nemá chybu a ve své jedinečnosti přesahuje téměř sám sebe. Vyprávění příběhu je založeno na mimořádném hereckém výkonu představitele hlavní role Petera Sellerse, za který byl dokonce nominován na Oscara, ale překvapivě ho nezískal.

byljsem02

Chance je postava bez minulosti a s duší dítěte. V důsledku okolností dopravní nehody se dostává do domu multimilionáře Bena Randa (ten umírá na zvláštní formu leukémie), aby se tak předešlo možné žalobě, vysokému odškodnění či mediálnímu skandálu. Pana Zahradníka, jak je Chance později oslovován, si oblíbí krásná multimilionářova žena Eve a oba se spřátelí. Oblibě se těší také u Bena, díky jehož postavení se náš prosťáček dostává do úzkého kruhu protřelých vládních poradců, kteří touží po “moudrosti mudrců.” V této fázi se z filmu stává vtipná politická satira, která je díky své nadčasovosti poplatná i dnešní době. Zahradník přichází do neuvěřitelných situací, které však působí až pitoreskně uvěřitelně.

Mezi mé silné dojmy však patří také jiná rovina tohoto příběhu a ta nemá s politikou vlastně nic společného. Nejsem si jistý, zda-li ji zvládnu přiblížit slovy, protože jde v podstatě o intenzivní emocionální zkušenost či prožitek, objevující se v různých částech filmu. Jejím výsledkem je zřejmě hluboká vnitřní sympatie s naivitou a bezprostředností postavy Chance – Zahradníka, která přímo a naléhavě působí na jistou naivitu a bezprostřednost v každém z nás. Jde o fascinující pohled do duše člověka, který je naprosto a absolutně sám sebou, i když jen díky své tak zvané nedokonalosti.

byljsem03

Ale v čem jsme vlastně dokonalejší oproti panu Zahradníkovi? V tom, že umíme potlačit bezprostřednost, spontánnost či svoji přirozenost? Že umíme přijmout svoji společenskou roli tak samozřejmě, že se s ní často nevyhnutelně ztotožníme, abychom pak hledali cestu zpátky k sobě? Že se často stáváme zajatci svých předsudků a očekáváních? Jsme dokonalejší díky větší intelektuální kapacitě nebo snad schopnosti vidět věci tak, jak nás je naučili vnímat? Pan Zahradník je pro mě velkým učitelem pokory a také toho, abych sám sebe a okolí nebral tak vážně, protože mnoho nedorozumění a komplikací toho pak bývá důsledkem. Díky za to povzbuzení, pane Zahradníku! Jsem rád, že jsem byl při tom.

byljsem-karta

The following two tabs change content below.
Michal cOsmOs

Michal cOsmOs

Narodil se v červnu 1980 ve Středních Čechách. V dubnu léta páně 1999 napraskl mouchu novinami o monitor a díky tomu se rozhodl pojmenovat vznikající internetový projekt tímto zvláštním slovním spojením. Má rád především hudbu (provozuje hru na klavír), film a je také vášnivým "hobby střelcem".
Michal cOsmOs

Poslední od: Michal cOsmOs (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na