Bass Detect

Pro další letošní rozhovor jsem si dojel do Kladna, kde jsem si v jedné příjemné hospůdce u kladenského kina Hutník dal dostaveníčko s hudebním uskupením, které si říká Bass Detect. Někteří z vás o nich slyší prvně. Kdo tvoří Bass Detect? Jaký hudební styl hrají? Na tyto otázky vám právě teď odpoví Tc (Tomáš Malina) a Fuzzy (Jan Bouša). Já to nebudu zdržovat. Pojďme rovnou otázkám.

Jak jste se vy dva dali dohromady?
Tc: Takže já bych asi řekl, že jsme se dali dohromady na střední škole, kdy můj kolega začal pořádat diskotéku a já jsem se k němu tak nějak dostal a že mám spoustu skladeb, který sháněl a tak jsme se nějak dozvěděli, že děláme muziku a dali jsme se dohromady.
Fuzzy: No a taky to vzniklo tím, že jsme si dávali navzájem tvorbu a zjistili jsme, že posloucháme ten samý styl, já jsem měl připomínky na jeho muziku co se týče” beatů” a on na mojí co se týče” melodie” a vlastně tím vznikl nápad dát se dohromady a vytvářet skladby, což bylo úplně nejlepší.
Kdo vás přivedl k tvorbě muziky? Jak vznikl název Bass Detect?

Tc: No tak ze začátku já jsem se zajímal hodně o počítače a tak dál a jednou se ke mně dostala demoverze jednoho programu, a jelikož jsem takový tvůrčí typ, tak jsem začal zkoušet dělat nějaký skladby a něco vlastního. Vlastně od počátku veškeré moje zájmy směřovaly k tomu, abych něco vytvářel nebo vytvářel nějaké hodnoty, tak jsem zkoušel udělat muziku a nakonec na té střední škole se nám to vyplatilo a začali jsme spolu dělat hudební projekt Bass Detect resp. Da Bass Detection project.

Fuzzy: No u mě to bylo úplně stejný, ale já jsem hlavně začal tvořit kvůli tomu, že v okolí nebylo tolik hudby, která by se mě příliš líbila a tak jsem si řekl, že si udělám vlastní muziku, a tak jsem začal dělat v těch nejamatérštějších programech a časem jsme se dostali až k těm profesionálním.
Tc: Jestli můžu dodat, tak ten název vznikl tak, že jsme se tedy dali s Honzou dohromady a ten vymyslel Da Bass Detection Project a rok jsme působili pod tímto názvem.
Fuzzy: No a když jsme to chtěli někam dát, na album, nebo někam napsat, tak to byl obrovsky dlouhý název, tak to chtělo nějak zkrátit, vymýšleli jsme vlastně co nejkratší názvy, já si to už nepamatuji přesně, Tomáši…
Tc: Na začátku to bylo Bass DeeJays, Bass Detection a různý takovýhle varianty, ale Bass Detect se nám zdálo nejvýstižnější a asi nejlíp se to vyslovuje a i graficky to vypadá dobře, když jsme pak dělali logo, tak tam bylo BD (bd), dvě písmenka proti sobě, tak to vypadalo pěkně.
Co bylo rozhodující pro vás, že jste si vybrali styl HardTrance & Rave?

Tc: No, tak ono je to trochu složitější. Já jsem byl na ty melodičtější věci, přímo na trance, i dance jsem si občas poslech a dělal jsem hodně melodické skladby kdežto Honza dělal skladby, který byly hodně tvrdý.

Fuzzy: Já jsem dělal takový spíš až hardstyle než hardtrance, takže většinou prvky rytmiky a základních hardstylových nástrojů, tam moc melodie nebylo a protože jsme začali dělat spolu dohromady, tak Tomáš tam chtěl melodii a já tam chtěl zase tvrdé beaty, takže nejvíc přišel vhod hardtrance a současně jsme začali poslouchat tu hardtrancovou tvorbu do které patří Megara vs. DJ Lee, Starsplash a ty novodobé věci.
Mezi posluchači a čtenáři Prasklé mouchy jsou určitě tací, kteří nevědí, co to ten HardTrance je, můžete jim to osvětlit?

Tc: Tenhle styl můžeme definovat, protože posloucháme německou scénu. Pakliže někdo z posluchačů má rád německou taneční hudbu už ví o co se jedná ale pokud ne, je to vlastně spojení nápadné jednoduché melodie spolu s tvrdými beaty a zpěvem.

Fuzzy: Respektive tempem. Možná ne až tak rychlé jako byly původní taneční písničky jako například od Menthal Theo, ty byly možná až raveové, takže trošku pomalejší, ale rozhodně rychlejší než česká dancová scéna. Prostě Německo. Tak ten hardtrance vyniká svou tvrdostí a současně i měkkostí té melodie.
Jakou posloucháte konkrétně hudbu? Které interprety?

Tc: Poslouchám kompletně veškerou německou scénu. Tak kupříkladu bych uvedl autory jako Starsplash, Megara vs. DJ Lee, Pulsedriver, Rocco, SveN-R-G vs. Bass-T, Rave Allstars, Klubbingman.

Fuzzy: Z těch tvrdších věcí třeba Blutonium Boy, Technoboy, HardHeadz a ještě třeba Rave Allstars. Já spíš poslouchám hardstyle, ale na Megara vs. DJ Lee, na tom se shodneme oba.
Chodíte do školy. Jak hodnotí vaši hudební činnost vaši spolužáci a profesoři?

Tc: Tak reakce. Když to vezmu, že většina z naší třídy jsou naši přátelé, tak reakce jsou kladné, ale my dva se trošku odlišujeme od naší konzumní společnosti v naší třídě, takže ty prvky taneční muziky nepřijímají někteří s otevřenou náručí, protože poslouchají jiný styl muziky, ale vesměs ani kladný a záporný názory nejsou, je to takové neutrální v naší třídě.

Fuzzy: Určitě, souhlas. Jestli můžu, tak co se týče naší školy a profesorů, tak o nás ani nikdo nevěděl, že vůbec tvoříme až teď, když jsme napsali práci do školy, tak se objevilo, že se zabýváme muzikou, jinak to nebylo nic moc výrazného, ani ve třídě jsme nijak nevynikali, takže běžní studenti.
Když už jsem u tohoto tématu, tak jak vás doma podporuje vaše rodina?

Tc: Já bych to řekl asi tak, že celá rodina je ráda, že něco takového dělám a že se nevěnuji nějaký špatný činnosti, že něco vytvářím, ale zase si myslím, že velkou část mé rodiny tato hudba neoslovuje, protože poslouchají jiný styl hudby, až tak na mě. Finančně se o svou tvorbu starám sám, protože rodina někdy uvažuje o tom, jestli to má cenu něco vytvářet nebo ne a jestli do toho nestrkáme jenom peníze.

Fuzzy: Tak u mě to je tak, že rodina poslouchá všechno. Záleží na tom, jestli je to hezký nebo ne, úplně jednoduše, ale o to je to možná lepší, protože když jim pustí naší tvorbu, tak řeknou ano, tohle bych si v rádiu poslech, to je pro mě přijatelný a co se týče financí – snaží se mě podpořit, protože vidí mojí snahu.
Kde vás můžeme vidět hrát v nejbližší době?

Tc: No tak v tuto chvíli jsme měli pár domluvených vystoupení, ale vzhledem k tomu, že sháníme zpěvačku, tak máme kvůli tomu už roční pauzu, protože nemůžeme pořádně někoho sehnat. Takže v blízké budoucnosti nic moc neplánujeme, protože je zde spousta starostí se školou a podobnými věcmi. Nějaká práce a tak dál. Takže pokud se naskytne někdo, kdo by nazpíval naše skladby, tak se budeme snažit, abychom vystupovali co nejčastěji v našem okolí v různých klubech, diskotékách.

Fuzzy: No já k tomu připojím, že se opravdu čeká jen již na ty zpěvy a že prakticky hudba je v takovém stavu, že je schopná někde zahrát na diskotékách, v klubech a možná i na rádiích v určitém pohledu rádií, takže teď už jen záleží na těch zpěvech. Samozřejmě se snažíme na veřejnosti se profláknout, ale je to těžký.

Co chystáte teď nového?

Tc: Nejnovější věcí byl remix pro skupinu Infinity, který se nám naskytl a který každou chvíli vyjde u vydavatelství EMI i spolu s ostatními remixy od dalších interpretů a chystáme naší nejnovější skladbu “Project Q” a potom se uvidí, jestli se sežene nějaká zpěvačka, která bude ochotna nám nazpívat naše nové skladby, tak snad se vydá nějaký nový singl. Ještě uvažujeme o předělání staré skladby “Kouzlo” do nynějšího zvuku a následné vydání, pokud se něco takového povede.

Fuzzy: Ještě mezi tím jsme dostali nabídku na remix písničky “Sedmnáct”, která je určitě známá tady v Čechách, náš remix je již v určité fázi vývoje, takže až se nějak dotvoří a přijde možnost vydání, tak ještě určitě i “Sedmnáct”.
Dělali jste něco před tím, než vznikl Bass Detect?

Fuzzy: No tak určitě jsme před BD tvořily. Před vznikem BD jsme sólově dělali asi dva roky, takže teď máme za sebou oba dva asi tak 4 až 5 let tvorby od počátků v těch amatérských programech.

 
Tc: Já myslím, že to souhlasí, a když shrnu působení na střední škole plus před tím, tak každý z nás hudebně působil cirka těch 5 let z toho dva roky v BD a tři roky individuelně.
Jaké úspěchy máte za sebou ve vaší dosavadní tvorbě BD?

Tc: No určitý úspěchy už máme za sebou na to že působíme teprve dva roky. Zúčastnili jsme se soutěže na Rádiu Fajn, kde probíhal Fajn talent; skončili jsme druzí, pouze o dva hlasy, kde jsme vystupovaly s našimi třemi songy. Potom máme za sebou vydání remixu pro skupinu Beatstorm – písničku Ať všechno spálí čas a poslední novinkou, která se vydává je remix pro skupinu Infinity Samotná.
Jaký vy máte pohled na českou hudební scénu?

Fuzzy: Co se týče české hudební scény, o ní se dá vůbec polemizovat jestli tu nějaká je, protože odchylky od pop-stylu ala Verona, pokusy… Samozřejmě hodnotím to kladně a co se týče ostatních, každý poslouchá to co je nejvíc komerčně propagované, co je zrovna in a k čemu se váže ten nejhezčí image, to znamená, že to již není o hudbě, ale o image a o názoru na životní styl. Proto bych odsoudil některé jednoduché styly, které tu vznikají. Skoro každý druhý den slyšíme novou písničku. Nebudu konkrétně jmenovat, každý si určitě domyslí , o co jde.

Tc: Tak já si myslím, že dost známých osobností se pokouší o taneční muziku ať už na televizní obrazovce nebo v rádiích, protože už neví, co by dále propagovaly, když nejsou populární v jednom směru, snaží se zaujmout taneční hudbou a potom se stává z taneční hudby v Čechách brak, proto takové ty projekty nemají šanci a další stránka pohledu je ta, že spousta projektů, německých, také nemá šanci, protože jsou tvrdé pro česká rádia a myslím si že ti lidé, kteří mají na starost výběr skladeb pro česká rádia, tak hodnotí hlavně to jak jsou úspěšní zahraniční interpreti i ve svých zemích. Takže nově začínající projekt nemá moc velkou šanci . Ale pokusíme se udělat vše, co je v našich silách.
Rozhovor bude uveřejněn na stránkách Prasklé mouchy a tak se ptám: Jaký máte vztah k mouchám?

Tc: K mouchám? Mouchy mi nevadí, nemám rád vosy.

Fuzzy: No, můj vztah k mouchám je takový, že jsem línej je honit po domě, takže je ani nezabíjím a nechám je většinou uletět.

Jak se Ti líbil článek?
[Celkem: 0 Průměr: 0]
The following two tabs change content below.
Honza Freedom

Honza Freedom

Honza vystudoval s Michalem cOsmOsem Mateřskou školu. Pak se jejich osudy znovu střetly na stránkách tohoto časopisu. Je to vášnivý sběratel rozhovorů se známými osobnostmi a také ho zajímá problematika UFO a stvoření světa.
Honza Freedom

Poslední od: Honza Freedom (všechny)

Nejsi přihlášen/a pro vložení komentáře!
  Sledovat diskuzi  
Upozornit na